آخرین اخبار :
  • منتشر شده در چهارشنبه, 21 خرداد 1393 06:09

بزرگی مازندران آرزوی ماست؟! برای این بزرگی چه کردیم؟!

مهدی روحی - مدیر عامل

 

 

سزیاد اهل بیراهه رفتن نیستم و به همین خاطر خیلی سریع می­روم سراغ اصل مطلب

سوالی در ذهنم شکل گرفت و من در جوابش ناتوانم! دلیل ناتوانی­ام شاید محیط زندگی من در این استانی باشد که پر از خیر و برکت و سرسبزی خداوند قادر است.

سوالم این است که من و شما به عنوان یک فرزند مازندران چقدر رشد و توسعه مازندران را دوست داریم؟ما تا به امروز چقدر برای توسعه استانمان زحمت کشیدیم؟ واقعا حس ناسیونالیستی ما چقدر تا به امروز فوران کرده است؟

کم و بیش هر جایی و یا در خلوت با دوستان نشستیم هر کس به نوبه خود منتقد شرایط کنونی استان است و به نوعی دغدغه رشد استان را دارد اما چرا زمانیکه قرار است یک اتفاق و یا یک رویداد بزرگ برای مازندران عزیز ما بیفتد، هر کسی به خود این اجازه را می­دهد در حوزه­هایی که هیچ تخصصی ندارد ورود کند و با اطلاعات ناقص و بی پایه و اساس موفقیت­ها را زیر سوال ببرد؟

اول یک سوزن به خود و همکاران فرهیخته خودم در عرصه رسانه، به عنوان یک عضو و انسان کوچک رسانه­ای میزنم و بعد به دیگران.

در عصری که به عصر ارتباطات شهره است و رسانه به عنوان یک قدرت بلامنازع مطرح است، ما رسانه­ای­ها چه کاری برای توسعه مازندران کردیم؟ کی همدل و هم­قسم شدیم تا مازندران را به سهم خود به نقطه اوج برسانیم؟

 

به لطف ایزد منان در این ماه، بزرگترین رخدادی که در مازندران اتفاق افتاد، برگزاری نمایشگاه توانمندی‌های جمهوری اسلامی ایران به محوریت استان مازندران در اقلیم کردستان عراق - سلیمانیه بود که یک موفقیت بزرگ را برای آینده مازندران رقم زد.

 چرا کسی از دوستان ما از عزت و بزرگی مقامات مازندران در سلیمانیه مطلبی نگفت؟

همه آنهایی که در سلیمانیه اقلیم کردستان عراق بودند از لحظه ورود به آنجا به چشم خود دیدند که مقامات سلیمانیه عراق با چه روی گشاده‌ای از نماینده استاندار مازندران و شخص اول هیئت یعنی دکتر احسانی معاون برنامه‌ریزی استاندار استقبال کردند و تا روز آخر حضور این مقام و هیئت همراه، این احترام و تکریم از سوی عراقی‌ها وجود داشت. ما رسانه‌ها در انعکاس هنرمندانه این رخداد چه کردیم؟

می‌گوییم استان ما ظرفیت بزرگ گردشگری و سرمایه‌گذاری دارد اما تا به امروز ما رسانه‌ای‌ها چه کمکی برای سوق دادن سرمایه‌گذار و گردشگر به مازندران به عنوان یک قدرت تاثیرگذار انجام دادیم؟ کی برای مازندران غیور و همیشه سرافراز حق فرزندی را ادا و شرایطی را فراهم کردیم که گردشگر و سرمایه‌گذار فارغ‌البال به مازندران سفر کند و ما یکی از بانیان اینکار بزرگ لقب گیریم؟

تا دیروز همه ما از عدم توسعه مازندران، عدم حضور سرمایه‌گذار، عدم اتحاد و همدلی، بیکاری و نبود امکانات و ... در استان می‌نالیدیم، حال چرا امروز که فرزندان مازندران و در راس آن استاندار و معاونانش در حال تلاش و کوشش برای احیای سرزمین مادریمان با آن همه پتانسیل و ظرفیت هستند، چوب لای چرخ آنها می‌گذاریم تا خود به توفیقی روزمره دست پیدا کنیم و منفعت دراز مدت استان را به فراموشی می‌سپاریم تا آنها به هیچ توفیقی دست پیدا نکنند!

استاندار و معاونانش و تیم مدیریتی استان هر روز دغدغه توسعه این دیار را دارند اما ما کجا بسترسازی درست انجام دادیم تا به آنها کمک کنیم و باری را از دوش آنها برداریم؟ آیا جز حاشیه‌سازی و مانع‌تراشی کار دیگری هم بلد بودیم؟!

معاون استاندار در سلیمانیه تمام وقت خود را برای تولیدکننده و صنعتگر و تجار مازندرانی در سرزمین غریب گذاشت و چندین جلسه برای بهبود شرایط و روابط برگزار کرد تا به آنها کمک کند. کارهای بزرگ این فرزند مازندران را باید ستود و ارج نهاد.

پرداختن به مسائل کلان و دستاوردهای بزرگ این سفر چه در حوزه اقتصادی و چه در حوزه سیاسی را بازگو کرده‌ایم؟

معاون استانداری که در طول سفر و در تمامی لحظات در کنار تک تک غرفه‌داران حضور می‌یافت حتی لحظه‌ای هم به خودش استراحت نمی‌داد و به دنبال حل مشکلات آنها بود و پیشنهادات و نظرات آنها را در فضایی کاملا صمیمی می‌شنید و در راه بازگشت نیز به تک تک غرفه‌داران خداقوت گفت و از تلاش همه آنها تشکر و قدردانی کرد و جالب‌تر اینکه به همراه رئیس اتاق بازرگانی از بابت همه کاستی‌ها، از همه حاضرین در سلیمانیه عذرخواهی کرد! مقامی که در اختتامیه نمایشگاه همه ضعف‌های مربوط به نمایشگاه را شخصاً پذیرفت و از بخش خصوصی و از تک تک بنگاه‌های اقتصادی و اتاق بازرگانی تقدیر و حمایت کرد. نکته مهم اینکه  از تیم استانداری فقط معاون برنامه‌ریزی در این سفر حضور داشت. دیگر مثل گذشته حضور یک هیئت بلندپایه و چندین نفره از استانداری خبری نبود.خوشبختانه استاندار سلیمانیه عراق پا به پای دکتر احسانی چندین ساعت از وقت خودش را به بازدید از غرفه‌های مازندران اختصاص داد و بعد آن توانمندی‌های مازندرانی‌ها را ستود و خواهان توسعه روابط اقتصادی و ... با مازندرانی‌ها شد. استاندار و معاونین سلیمانیه عراق از زمان حضور تا خداحافظی در کنار مقامات مازندرانی بودند و با رایزنی‌های دکتر احسانی شرایط ایده‌آلی را برای تجار و تولیدکنندگان و صنعت‌گران ما رقم زدند و باید به استاندار مازندران در این انتخاب تبریک گفت.

از این مسائل بگذریم باز سوال ابتدای نوشته‌ام را دوبار یادآوری می‌کنم و آن اینکه چقدر به عنوان یک مازندرانی و فرزندی از این دیار همیشه سرافراز سرزمین علوی مازندران متمدن خود را دوست داریم؟

بیاییم برای یک بار هم شده همراه با مسئولان‌مان دست به دست هم دهیم و برای مازندران، این سرزمین کهن‌مان دغدغه داشته باشیم، برای توسعه سرزمین‌مان با دیگر فرزندان مازندران و در راس آن استاندار و معاونینش، همدل و یکرنگ و یک صدا باشیم، برای یک بار شده بیاییم برای سربلندی مازندران خود و مردمان، مدیران سرزمین‌مان از جمله استاندار و معاونینش را باور کنیم. تا به حال چه کسی از این همه دو دستگی‌ها و تفرقه و نقاق سودی برای مازندران ترسیم کرده؟ برای یک بار هم شده نگوییم اصفهانی‌ها چه‌ها می‌کنند و چه‌ها که نمی‌کنند، بلکه بگوییم ما مردمانی داریم پر از عشق و سرشار از انرژی و امید و انگیزه که می‌خواهند با یاری دیگر مردمان سرزمین‌مان یعنی مازندران شهیدپرور، استانی بزرگ، باشکوه و با اقتدارتر از گذشته بسازیم، حس ناسیونالیستی‌مان را فعال کنیم و برای همه آنهایی که برای بزرگی و عزت ما تلاش می‌کنند درود بفرستیم و در تمامی لحظات یاریگر آنها باشیم. بدانیم همه ما وارث نعمت انقلاب اسلامی هستیم که با مجاهدت‌ها و خون شهدای بسیاری به دست آمده و امروز کشورمان از مواهب استقلال و عزت آن بهره‌مند است. از دستاوردهایمان همیشه در تمامی ابعاد

دفاع کنیم.

نقش ما رسانه‌ای‌ها می‌تواند پررنگ‌تر از همه باشد که برای اعتلای سرزمین مادریمان پیشگام و پیشرو باشیم، از دروغ، افترا و تهمت اجتناب کنیم. به امید آن روز.

در پایان گزارشی مختصر از دستاوردهای نخستین نمایشگاه اختصاصی را به

 اطلاع می‌رسانم.

اولین نمایشگاه اختصاصی جمهوری اسلامی ایران به محوریت استان مازندران، توسط اتاق بازرگانی، در راستای سیاست‌های دولت تدبیر و امید، به منظور توسعه روابط تجاری، اقتصادی و بازرگانی با کشورهای همسایه و تعمیق همکاری‌های استانی بین استان مازندران و استان سلیمانیه در حکومت اقلیم کردستان عراق به عنوان بزرگترین نمایشگاه اختصاصی با حضور دکتر علی احسانی معاون برنامه‌ریزی و اشتغال استانداری مازندران و تیم اقتصادی متشکل از مدیران اتاق بازرگانی و بنگاه‌های اقتصادی و همچنین با حضور استاندار سلیمانیه مهندس بهروز محمدصالح افتتاح و برگزار شد.

از ویژگی‌های مهم این نمایشگاه علاوه بر مشارکت بی نظیر بنگاه‌های اقتصادی از نظر تعداد (بیش از 110 غرفه) کیفیت و تأثیرگذاری و حضور فعال تولیدکنندگان علاوه بر تولیدکنندگان استان مازندران از سایر نقاط کشور بوده است. جا دارد از کلیه دست اندرکاران برپایی نمایشگاه به ویژه اعضای اتاق بازرگانی استان مازندران و حضور گرم و مستمر دکتر احسانی و هیئت همراه، مدیران بخش‌های مختلف اقتصادی، صنعت، کشاورزی، گردشگری، گمرک، اقتصاد و دارایی و شرکت شهرک‌ها و دیگر مدیران تشکر کرد  و خسته نباشید گفت.

به لطف خداوند در این نمایشگاه تنها نمایش کالا به چشم نمی‌خورد، بلکه انجام مذاکرات تجاری، اخذ اطلاعات گوناگون ازسوی بنگاه‌های شرکت‌کننده و مشتریان، بررسی آخرین استانداردهای کیفی، بررسی پیشرفت‌های صنعتی، بررسی آخرین ایده‌های اقتصادی، تکنولوژی و اخذ سفارشات و امضای قراردادها در خلال برگزاری نمایشگاه مورد توجه بود.آنچه که مهم است نمایشگاه با هدف برگزار شد. از حالت نمایشگاه تشریفاتی و فرمایشی خبری نبود. کالاهایی در نمایشگاه عرضه شد که قادر به تولید و رقابت و صادرات بودند. اکثر غرفه‌داران با علاقه و انگیزه حضور یافتند. از طرفی علاقه مردم و متخصصین و مشتریان اختصاصی به تکنولوژی و تکنیک‌های تولید و ظرفیت‌ها و استعدادهای ارائه شده در نمایشگاه نیز زبانزد بوده است.

 

مهمتر از همه جو مناسب و مشارکت فعالان اقتصادی دو طرف در یافتن نمایندگان فعال، شناخت نیازمندی‌های مشتریان و ارزیابی توان اقتصادی نسبتاً خوب مردم سلیمانیه و توجه به امر کیفیت کالا در رقابت با کالاهای کشورهای اروپایی و همسایه نیز از دستاوردهای نمایشگاه بوده است. انجام ملاقات‌های سیاسی و اقتصادی از سوی دکتر احسانی و هیئت همراه در طول برگزاری نمایشگاه، بازدید و حضور در مرز باشماق و انجام نشست‌های تخصصی جهت تسهیل و رفع موانع صادرات با معاونین استاندار و مدیران گمرک و فرماندار پنجوین از جمله اقدامات اساسی و دستاوردهای نمایشگاه محسوب می‌شود که نتیجه آن، امضای تفاهم‌نامه بین معاونین استانداری‌های مازندران و سلیمانیه را باید گام مثبت در جهت گسترش مبادلات تجاری ذکر کرد. البته این نکته نیز مهم است که هیئت ایرانی به سرپرستی دکتر احسانی معاون برنامه‌ریزی و اشتغال در مرز باشماق از شهر حلبچه و مزار شهدایی که با سلاح شیمیایی مظلومانه مورد هدف قرار گرفتند، با مردم، مسئولان، فرماندار و شهردار این شهر نیز دیدار و بر مزار شهدای تاج گل اهدا کردند که توصیفات در این مقوله نمی‌گنجد.

به گفته فرماندار و شهردار حلبچه تا کنون هیئت‌های مختلفی آمده بودند اما بازدید  این هیئت از منطقه خیلی خاص و سوزناک بود و گفتنی های دیگری که فعلا در این مقال نمی گنجد.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی