آخرین اخبار :
  • منتشر شده در دوشنبه, 29 فروردين 1401 06:44
«خبرشمال» به بهانه نزدیک شدن به آغاز طرح‌های ساماندهی دریا گزارش می‌دهد؛

دست و پا زدنِ ناجیان غریق در دریای مشکلات

طرح سالم‌سازی یا ساماندهی دریا هرساله از اوایل خرداد آغاز و تا اواخر شهریور ماه ادامه می‌یابد.
در این طرح که به منظور ساماندهی شنا در دریا و حفاظت از جانِ مسافران و شناگران اجرا می‌شود، ناجیان غریق، مهم‌ترین نقش را ایفا می‌کنند.
نقشی که علیرغمِ اهمیت و ضرورت حیاتی، متاسفانه آنچنانکه باید و شاید به آن توجه نمی‌شود و وجود معوقات و مطالباتِ تلنبار شده از چند ماه تا بعضا یکی دو سال، امری عادی تلقی می‌شود!
ناجیان غریق، عموما از میانِ افرادی هستند که به شنا بسیار علاقه و در آن تبهر دارند و مسلم است در نبودِ آنها تعدادِ غریق سربه فلک خواهد کشید.
ناجیان غریق، عمدتا به صورت شیفتی از صبح تا غروب زیر آفتاب داغ و سوزان و هوای شرجی تابستان با کمترین میزان امکانات در سواحل حاضر می‌شوند اما شوربختانه به رغم همه‌ی دشواری‌های این حرفه، همواره در دریافتِ حقوق و دستمزدهایشان با مشکلات عدیده‌ای مواجهند.

دستمزد ناجیان غریق به موقع پرداخت نمی‌شود
شهریورماه سال گذشته بود که دبیر ستاد ساماندهی سواحل محمودآباد، از عدمِ پرداختِ به موقعِ حقوق ناجیان غریق ابراز ناخرسندی کرده و این موضوع را باعثِ دلسرد شدن ناجیان غریق دانسته بود.
دبیر ستاد ساماندهی سواحل شهرستان محمودآباد با اشاره به افزایش آمار غریق در سواحل استان طی تابستان سال 1400، اظهار داشت: ناجیان غریق مسوولیت و شغل‌شان در قالب یک هیات ورزشی و فدراسیون ساماندهی شده است، حال آنکه این افراد نیز همانند تیم‌های امداد و نجات و آتش‌نشان‌ها وظیفه حفظ جان انسان‌ها را برعهده دارند.
محمد محتاطی با بیان اینکه نگاه به ناجیان غریق در حد نگاه ورزشی است، افزود: دستمزد و بودجه این شغل نیز بر همین نگاه تنظیم شده است در حالی که در هیچ رشته ورزشی همانند هیات نجات غریق افراد با جان خود بازی نمی‌کنند.
وی با تاکید بر اینکه شغل نجات غریق یک شغل سخت و پرمخاطره بوده و دارای بار روانی و آسیب‌های جانی و روحی است، گفت: با همه این تفاسیر در بحث پرداخت حقوق، نه تنها دستمزد آنان با نوع کارشان همخوانی ندارد، حتی میزانی که هیات نجات غریق به عنوان دستمزد در نظرگرفته نیز پرداخت نمی‌شود.
دبیر ساماندهی سواحل محمودآباد مشکلات بیمه‌ای را هم از دیگر دغدغه‌های ناجیان عنوان کرد و ادامه داد: با وجود اینکه ناجی گری از دسته مشاغل پرخطر محسوب می‌شود، اما بیمه ناجیان غریق در حد بیمه ورزشی است و در صورتی که اتفاقی برای ناجی رخ دهد، تنها بخشی از هزینه را بیمه ورزشی تامین می‌کند. علاوه بر این، شغل ناجی گری شامل بیمه مشاغل نمی‌شود زیرا به دلیل اینکه دریا پیمانکار و متولی ندارد، برخلاف مشاغلی همچون ناجیان استخر، ناجیان دریا مشمول بیمه تامین اجتماعی نمی‌شوند. این تفاوت‌ها در حالی است که سختی کار ناجیان غریق در دریا بسیار بیشتر از ناجیان استخرها است.
محتاطی با بیان اینکه هیچ قانون حمایتی برای ناجیان غریق وجود ندارد، گفت: مشاغل امدادی همچون آتش نشانی و هلال احمر از یک قانون حمایتی برخوردارند، ولی ناجیان غریق هیچ قانون حمایتی ندارند و حتی شامل حمایت مستمری بگیران وزارت کار نیز نمی‌شوند و بیمه بیکاری نیز شاملشان نمی‌شود و نیاز است که در این حوزه چاره اندیشی شود.
وی همچنین از عدم پرداخت به موقع حقوق ناجیان نیز گلایه کرد و افزود: نه تنها حقوق چندماهه ناجیان غریق در استان به موقع پرداخت نمی‌شود، بلکه برخی از آنها از سال‌های قبل نیز مطالبات عقب مانده دارند.
محتاطی گفت: این مشکلات سبب شد در تابستان 1400 با چالش‌های زیادی در دریا مواجه باشیم و عمده‌ترین آن عدم استقبال ناجیان به این شغل بوده است که تامین ناجی در دریا را با مشکل مواجه کرده بود.
وی با اشاره به اینکه کسی پیگیر مطالبات ناجیان و ساماندهی وضعیت شغلی این افراد نیست، خاطرنشان کرد: همه ساله ما در طرح دریا با چالش حقوق ناجیان رو به رو هستیم و موضوع کمبود امکانات سخت افزاری برای ناجیان غریق و عدم پرداخت به موقع حقوق ناجیان غریق قصه و غصه پرتکرار ناجیان دریا است که حتی سبب شده برخی از این افراد به شغل‌های دیگر روی آورند و ممکن است ادامه این روند دریا را در سال‌های آینده با چالش نبود ناجی رو به رو کند.
این کارشناس علوم ارتباطات یکی دیگر از علت‌های افزایش فوتی در دریا را عدم اطلاع رسانی کافی دانست و گفت: با وجود اینکه مهم‌ترین ماموریت رسانه ملی هشدار، اطلاع رسانی و آموزش است، ولی تاکنون هیچ برنامه آموزشی در خصوص خطرات دریا و آموزش مناطق شنا ممنوع و یا اینکه هموطنان در کدام قسمت دریا می‌توانند شنا کنند، در صدا و سیما دیده نشده است .
محتاطی افزود: متاسفانه حتی در زمان‌های طوفانی بودن دریا نیز هشدار‌های لازم توسط رسانه ملی و سیمای استانی داده نمی‌شود تا حداقل مردم از این طریق مطلع شوند و تنها صدای ما از طریق شبکه‌های مجازی به درون استان می‌رسد حال آن که بیشترین افراد غرق شده را غیر بومیان و مسافران تشکیل می‌دهند.
دبیر ستاد ساماندهی سواحل محمودآباد یکی از اقدامات وب رسانه را آموزش در حوزه کرونا عنوان کرد و گفت: انتظار این است که این رسانه در خصوص خطرات دریا نیز به مردم آموزش دهد زیرا سالیان سال است که دریای مواج خزر از بین مردم و به ویژه مسافران که آشنایی کاملی با دریا ندارند قربانی می‌گیرد.
وی افزود: با وجود اینکه مردم برای رفع خستگی به شمال کشور سفر می‌کنند، ولی متاسفانه نبود اطلاعات کافی و کم توجهی سبب شده است که برخی خانواده داغدار برگردند که نیاز است در این خصوص راهکاری
اندیشه شود.
محتاطی همچنین به نبود تابلوها و بیلبردهای هشدار دهنده در سطح جاده‌های منتهی به استان اشاره کرد و گفت: برای آگاهی مردم لازم است حداقل در محورهای پرترددی همچون هراز و سایر محورهای مواصلاتی استان علایم هشدار دهند و آموزشی لازم در قالب تابلوهای جاده‌ای نصب شود تا آگاهی مردم افزایش یابد.
خادمی رییس هیات نجات غریق و غواصی محمودآباد نیز ضمن تایید این سخنان در مهرماه سال گذشته گفته بود: عدم پرداخت به موقع حقوق ناجیان سبب از بین رفتن انگیزه آنها شده است و بسیاری از ناجیان ما امسال حاضر به ادامه کار نشدند و به سمت شغل‌های دیگر رفتند.
وی خاطر نشان کرد: سال 1400 برخلاف سال‌های گذشته، هلال احمر نیز ناجیان را تنها گذاشت و همچنین تعداد نیروی انتظامی که سال‌های قبل توسط شهرداری تامین می‌شد امسال وجود نداشت و همه این عوامل دست به دست هم دادند تا با وجود زحمات شبانه روزی ناجیان تعداد غریق بالا رود.
خادمی همچنین عدم استقرار پایگاه دریابانی را یکی دیگر از علت‌های افزایش آمار غریق برشمرد و افزود: دریابانی برخلاف سال‌های گذشته هیچ کمپی را در 33 کیلومتر ساحل شهرستان مستقر نکرد و شاید اگر این پایگاه مستقر بود حوادث دریایی که منجر به فوت 3 تن از افراد شد و هیچ ارتباطی نیز به ناجیان غریق نداشت اتفاق نمی افتاد.

قول مساعد وزارت کشور برای پرداخت معوقات ناجیان غریق
حالا معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار مازندران می‌گوید که با قول مساعد معاون وزیر کشور معوقات ناجیان غریق به زودی پرداخت خواهد شد.
روح‌الله سلگی در خصوص معوقات منجیان غریق مازندران گفت: در آستانه فصل جدید شنا و آغاز طرح جدید دریا در سواحل مازندران هستیم و با توجه به آزادسازی سواحل، احتمال غریق نسبت به سال‌های گذشته بیشتر است و لذا جلب نظر غریق نجات برای آغاز همکاری، ضرورت دارد.
به گفته معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استاندار مازندران با توجه به آغاز فصل گرما، ما به دنبال آن هستیم تا در کنار اجرای طرح دریا یک پیوست فرهنگی و اقتصادی نیز برای آن تعریف و اجرا کنیم.
این در حالی است که ناجیان غریق مازندران هنوز ۳ میلیارد تومان از حقوق پارسال خود را دریافت نکرده‌اند.

لزوم افزایش ناجیان غریق و پرداخت معوقات آنان
فرماندار نوشهر نیز طی روزهای گذشته با اشاره به نزدیک شدن به ۱۵ اردیبهشت ماه و زمان بازگشایی طرح‌های دریا در مازندران گفت: با توجه به وجود مناطق پرخطر متعدد در طول نوار ساحلی شهرستان، تعداد ناجیان غریق باید افزایش یابد که این مهم در صورت پرداخت معوقات آنان، محقق و عملی خواهد شد.
سعید یزدانی در جلسه بررسی طرح دریا نوشهر با اشاره به نزدیک شدن به ۱۵ اردیبهشت زمان بازگشایی طرح های دریا اظهار کرد: این شهرستان دارای طرح دریا در منطقه سیترا و سی سنگان است و از آنجا که سیترا منطقه هدف گردشگری است که باید ایمن شود.
یزدانی با اشاره به تعداد غرق شدگان سال‌های گذشته در منطقه سیترا گفت: اغلب این غرق شدگان که در خارج از طرح دچار حادثه شدند افراد بومی بودند که به دلیل اعتماد به نفس وارد دریا شده و نتواستند خود را نجات دهند.
فرماندار نوشهر به تعداد ۵۰ نقطه پرخطر در طول ۵۰ کیلومتر ساحل نوشهر اشاره کرد و افزود: با توجه به آزاد سازی سواحل و افزایش تعداد نقاط پرخطر باید برای این مسیر تعداد بیشتری غریق نجات اختصاص یابد و ناجیان سالهای گذشته به هیچ عنوان کافی نیست.
یزدانی به معوقات دستمزد ناجیان غریق از سال‌های گذشته اشاره و از آن به عنوان مهمترین چالش یاد کرد و ادامه داد: طی جلسات با معاون سیاسی امنیتی استاندار عنوان شد تا زمانی که معوقات ناجیان غریق پرداخت نشود این افراد پای کار نمی‌آیند.
وی از شهرداری و مجریان طرح سی سنگان خواست تا ۱۰ اردیبهشت نسبت به جانمایی طرح برای بانوان و آقایان و همچنین مکان‌های فرهنگی و نیروی انتظامی اقدام کنند.
فرماندار نوشهر ابراز امیدواری کرد: با ورود نیروی انتظامی جهت جلوگیری افراد به داخل دریا در اماکن غیرمجاز و زمان طوفانی شدن دریا، میزان غرق شدگان کاهش یابد.
یزدانی بر نظارت کافی بر ناجیان غریق تاکید کرد و گفت: برخی ناجیان در زمان بروز حادثه عکس العمل لازم و به موقع ندارند بنابراین باید از سوی اداره ورزش و جوانان که متولی این امر است نظارت کافی صورت گیرد.
وی متذکر شد: برای هر ۱۲۰ متر یک ناجی باید باشد در حالی که با این تعداد ناجی و طولانی بودن ساحل نوشهر برای هر یک کیلومتر یک ناجی وجود دارد که این تعداد کافی نیست.
سواحل مازندران در تعطیلات تابستانه شاهد بیشترین میزانِ مسافر است که ساماندهی کردن آنها فقط از عهده‌ی ناجیان غریق برنمی‌آید و اگر دستگاه‌های نظارتی و اجرایی دیگر نظیر فرمانداری‌ها و شهرداری‌ها و نیروی انتظامی پای کار نیایند، قطعا ساماندهی دریا با مشکلات متعددی مواجه خواهد شد، کمااینکه این مساله در گفته‌های رییس هیات نجات غریق محمودآباد، دبیر کمیته ساماندهی دریای محمودآباد و فرماندار نوشهر نیز آمده است.
نجات غریق، یک کار عملیاتی و غیرستادیِ مهم است که کار نجاتِ غریق در دریا را برعهده دارد و اگر بنا باشد با این حقوقِ کم و مطالبات چندین ماهه به کار خود ادامه دهد، افزایش محسوس تعداد غریق در امسال و سال‌های بعد چندان دور از انتظار نخواهد بود.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی