آخرین اخبار :
  • منتشر شده در دوشنبه, 29 آذر 1400 07:13
یادداشت «خبرشمال» درخصوص سخنان نماینده علی‌آباد کتول مبنی بر سهم اندک گلستان در بودجه 1401؛

دستان خالی ما از اعتبارا ت ملی

نماینده مردم علی‌آباد کتول در مجلس شورای اسلامی گفت: در تخصیص بودجه سال ۱۴۰۱ به استان گلستان کم‌لطفی شده است.
رحمت الله نوروزی اظهار کرد: با توجه به مشکلات اقتصادی استان گلستان انتظار می‌رفت که رقم قابل توجهی برای رفع موانع به این استان تخصیص یابد.
نماینده علی‌آبادکتول در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: استان ما یکی از استان‌های کم‌برخوردار کشور بوده با این حال در ردیف بودجه سال ۱۴۰۱ رتبه ۲۴ را دارد که بسیار پایین است.
وی افزود: کشاورزی و گردشگری در استان گلستان دو قطب رونق اقتصادی هستند و کم‌توجهی به بودجه تخصیص یافته به این حوزه‌ها موجب کاهش سودآوری این دو صنعت در استان ما می‌شود.
نوروزی خاطرنشان کرد: توجه به حوزه‌های برق، آب شرب، آب‌بندان‌ها و سدهای استان یکی از مواردی هستند که باید در دستور کار قرار گیرد اما بودجه ناکافی شرایط را برای مسئولان استانی سخت می‌کند.
ما ضمن تأیید سخنان این نماینده، یادآور می‌شویم این وضعیت برای هر سه استان مازندران، گیلان و گلستان یکسان است و هر سه استان، سهمی ناچیز در بودجه کشور دارند.
برابر آمار استان‌های تهران، اصفهان، خوزستان، کرمان، خراسان رضوی، هرمزگان، بوشهر، یزد، آذربایجان شرقی، استان مرکزی، فارس و البرز بالاترین سهم را از بودجه 1401 دارند و سه استان شمالی نیز در قعر جدول قرار گرفتند.
سه استان حاشیه خزر از دیرباز به دلیل آب و هوای مناسب، طبیعت زیبا و دریای مازندران، هم مورد توجه همه شهروندان کشور بودند و هم این واسطه که بر سر راه مضجع شریف رضوی (ع) قرار دارد، محل عبور خودروهای شخصی و عمومی است که در مسیر رفت یا برگشت خود از حرم شریف رضوی، از محورهای مواصلاتی این سه استان استفاده می‌کنند.
حضور طیف گسترده‌ای از مهمانان که به این منطقه سفر می‌کنند یا از این منطقه به سمت خراسان می‌روند موجب شد فشار بسیاری به محورهای مواصلاتی سه استان وارد شود و همین نیاز به اعتبارات ملی دارد و اعتبارات ناچیز استانی، کفاف آن را نمی‌دهد.
افزون بر مشکلاتی که عضو مجمع نمایندگان استان گلستان درخصوص برخی مشکلات گفت محورهای مواصلاتی اصلی و فرعی این سه استان نیاز به توجه ویژه دارند، امری که با اعتبارات قطره‌چکانی استانی هرگز محقق نمی‌شود و با توجه به این‌که این محورها در حقیقت در خدمت طیف گسترده‌ای از جمعیت ایران‌زمین است که در ایام نوروز و تعطیلات تابستان به این منطقه می‌آیند.
حوزه پسماند در این سه استان از جمله از حوزه‌هایی است که نیاز به اعتبارات ملی ویژه از ردیف بودجه دارد اما چنین اتفاقی امسال نیز مانند سنوات قبل نیفتاده است و توقع داریم همه نمایندگان سه استان که 32 نفر هستند در این زمینه، رایزنی و لابی کنند تا حق مردم ادا گردد.
حوزه آب و شبکه‌های فرسوده توزیع برق نیز یکی از مواردی است که تا اعتبار ملی از ردیف بودجه به آن تخصیص پیدا نکند، ترمیم و تعیین تکلیف نمی‌شود و در صورت کم‌توجهی به آن و ادامه این وضعیت، هر سال به حجم آسیب‌ها و نارسایی‌ها در این بخش افزوده خواهد شد.
نمایندگان باید در ایام بررسی بودجه در مجلس و کمیسیون ویژه، حتماً حرکتی به خود بدهند و در مسیر افزایش اعتبارات استان گلستان، مازندران و گیلان حرکت کنند در غیر این‌صورت سال 1401 نیز مانند سنوات قبل، این سه استان در جمع استان‌های قعر جدول در بودجه قرار خواهند گرفت.
از استانداران سه استان نیز که با رییس دولت دیدار داشتند توقع داریم در این زمینه کانال‌های ارتباطی خود را فعال کنند و در فرصت باقیمانده، سهم استان را در بودجه سال آینده، افزایش دهند و بررسی مشکلات مهم و محوری استان را در سال جدید مرتفع کنند.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی