آخرین اخبار :
  • منتشر شده در دوشنبه, 22 آذر 1400 08:30
یادداشت «خبرشمال» از تأثیر فشار اقتصادی بر اقدامات مجرمانه، توسط شهروندان عادی؛

اقدام به سرقت از سرِ خجالت

اوایل دهه80 که ماجرای ورشکستگی کارخانه «چیت‌سازی بهشهر» موجب بروز مشکلاتی برای کارگران این مجموعه تولیدی شده بود و هر روز کارگران به دلیل معوقات و مطالبات خود، در مقابل فرمانداری تجمع داشتند، خبری به دستم رسید که فردی در حین سرقت از سیم برق، براثر برق‌گرفتگی جان داد- قیمت سیم مسی در آن مقطع بالا رفته بود- و مرد بیچاره هم که هیچ سابقه سوء نداشت، احتمالاً وسوسه شد و قدم در این مسیر گذاشت.
پس از بررسی اولیه مشخص شد که متوفی، فردی 50 ساله و آبرومند است اما سه فرزند در خانه دارد که یک پسر و یک دختر در آستانه ازدواج و رفتن به خانه بخت بودند و این انسان آبرومند که احتمالاً در تمام عمرش حقی را زیر پای نگذاشته بود یا دزدی نکرده بود، برای تأمین مایحتاج و هزینه عروسی دو فرزندش به‌رغم میل باطنی و از سر خجالت، پای در مسیر سرقت گذاشت؛ مسیری که البته خالی از خطر نبود و نیاز به حداقلی از تخصص داشت و می‌توانست با مرگ خاتمه یابد.
مدیران ارشد دولت در گلستان، مازندران و گیلان و نیز در کشور؛ نباید این حقیقت را از نظر دور بدارند که فشار اقتصادی و مشکلات معیشتی، بر اخلاق و آمار جرم و جنایت در استان اثرگذار بوده است و این حقیقت در بررسی آمار جرایم امنیتی حتماً مشاهده می‌شود و نیروی انتظامی می‌تواند، آن بخش از این آمارها که برای بررسی علمی موضوع، ضرورت دارد را رسانه‌ای کند و مدیران ارشد سه استان نیز تکلیف دارند این حقایق تلخ را به تهران و دولت متبوع خود اطلاع دهند.
آمار نزاع، اختلافات خانوادگی، طلاق، درگیری و شرارت؛ همه می‌تواند از مصادیق موضوع باشد، همان‌گونه که رییس پلیس آگاهی گلستان از انهدام باند سارقان سیم و کابل برق در استان خبرداد و گفت: ۱۱‌ نفر از اعضای این باند دستگیر شدند.
سرهنگ مجتبی مروتی در گفتگو با خبرنگاران اظهار کرد: باند سرقت سیم و کابل در گلستان، با تلاش نیروهای پلیس آگاهی شناسایی و متلاشی شد.
رییس پلیس آگاهی گلستان افزود: این باند ۱۱‌نفره که با سه دستگاه خودرو اقدام به بریدن سیم و کابل کرده و تاکنون به ۶۰‌فقره سرقت اعتراف کردند.
وی بیان کرد: 3دستگاه خودرو از این افراد توقیف و 4مال‌خر هم در این راستا دستگیر شدند.
مروتی ادامه داد: این افراد، خسارت سنگینی به شبکه برق وارد کرده و در مجموع این سرقت ها یک میلیارد و ۷۰۰‌میلیون تومان به این بخش خسارت وارد کردند.
طبق گفته رییس پلیس آگاهی گلستان؛ در استان، به طور میانگین ۶‌فقره باند سرقت سیم و کابل در ماه دستگیر می‌شوند.
وی همچنین از انهدام باند سارقان 3نفره، شامل: 2خانم و یک آقا در گرگان خبر داد و گفت: این افراد طعمه‌های خود را در خیابان شناسایی کرده و با زورگیری؛ طلا، پول، تلفن همراه و غیره را به سرقت می بردند. مروتی بیان کرد: این افراد تاکنون یک شاکی داشته ولی تعداد پرونده‌ها با این شیوه سرقت زیاد است لذا از کسانی که با این شیوه از آنها سرقت شده می‌خواهیم به پلیس آگاهی استان مراجعه کنند.
آنچه که موجب نگرانی می‌شود، این است که بخش اعظمی از این جرایم، دلایل اقتصادی و ریشه‌های معیشتی دارد و اگر افرادی که به آن دامن زدند؛ از نظر شغل، رضایت از زندگی و تأمین نیازهای اولیه و ثانویه، مشکلی نداشته باشند، به انجام چنین اقداماتی دست نمی‌زنند و ناگفته پیداست راه درست و منطقی مبارزه با این جرایم، ضمن برخورد با بزهکاران، ایجاد ثبات اقتصادی در جامعه و کنترل مواردی چون تورم افزایشی است که آرامش خانواده‌ها و افراد را گرفته و آنان؛ گاهی بدون فکر، سراغ بزهکاری می‌روند تا خود را از این شرایط نجات دهند.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی