آخرین اخبار :
  • منتشر شده در شنبه, 20 آذر 1400 07:46
یادداشت «خبرشمال» در خصوص بازدید اعضای کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس به اتفاق نمایندگان مرکز استان مازندران؛

از این «دیدن» و « رفتن» چه سود ؟!

آخر هفته گذشته، «عباس عسکرزاده» معاون توسعه بازرگانی و «محمد مهدی برومندی» معاون امور باغبانی وزیر جهاد کشاورزی به همراهی «محمد جواد عسگری» نماینده مجلس و رییس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست «خانه ملت» و نیز «حجت الاسلام محمد سبزی» عضو این کمیسیون، به اتفاق دو نماینده مرکز استان مازندران و تعدادی از مدیران دستگاه‌های اجرایی مربوط، از چند باغ مرکبات و سالن سورتینگ؛ در ساری، جویبار، میاندورود و نکا بازدید کردند و دو نماینده مرکز استان نیز در صفحات مجازی خود اخبار و عکس‌هایی از این بازدیدها را نشر دادند.
ادامه این بازدیدها، به تشکیل جلسه‌ای در استانداری مازندران کشید و جلسه‌ای با حضور استاندار برگزار شد و مطابق معمول چنین جلساتی، مشکلات در آن طرح گردید و راه‌حل‌ها؛ به نشست‌های بعدی کمیسیون موکول شد، از همان نشست‌های بعدی که هرگز خبری از آن بیرون نمی‌زند!
مازندران؛ سالانه 2میلیون و ۷۰۰‌هزار تن مرکبات تولید می‌کند و در این زمینه در کشور رکورددار است اما دو چالش مهم همچنان بر سر راه کشاورزان وجود دارد. اول این‌که؛ هر سال، به هزینه تولید اضافه می‌شود و کشاورزان و باغداران ناچار هستند ارقامی سنگین برای نهاده‌های کشاورزی در نظر بگیرند، بدون این‌که این افزایش هزینه با کشش بازار هماهنگی داشته باشد و دوم این‌که؛ موانعی برای صادرات برخی تولیدات کشاورزی و باغی مازندران وجود داشت که همچنان موجود و دورنمای توسعه تجارت خارجی در این بخش، مبهم است.
در چنین شرایطی، رییس و اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی از باغ‌‎ها و سورتینگ مرکبات در ساری و میاندرود بازدید کردند اما در جلسه استانداری مازندران و با حضور استاندار، فردی از باغداران و سورتینگ‌داران حضور نداشت تا بخشی از مشکلات این حوزه را بازگو کند و حمایت بخواهد.
منصورعلی زارعی عضو کمیسیون کشاورزی مجلس؛ با اشاره به سفر رییس کمیسیون کشاورزی مجلس و معاون بازرگانی و امور باغی وزارت جهاد کشاورزی، گفت: به اتفاق این مهمانان از چند باغ و سورتینگ مرکبات در ساری و میاندرود بازدید به‌عمل آمد.
وی با بیان این‌که در این سفر از باغ‌ها و سورتینگ شهرستان نکا نیز بازدید شده است، افزود: رییس کمیسیون کشاورزی در این سفر در جریان روند تولید، برداشت، پردازش، فروش و چگونگی عرضه به بازار و صادرات این محصولات قرار گرفت. وی ادامه داد: همچنین مقرر شد بررسی و رسیدگی به مشکلات کشاورزان مازندرانی در دستور کار اولین جلسه کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی قرار گیرد. ما از حضور مدیران ارشد کشوری؛ اعم از اجرایی، قضایی یا روسای کمیسیون‌ها استقبال می‌کنیم و از همه افرادی که در این طرح اثرگذار بودند؛ به‌ویژه دو نماینده مرکز استان قدردانی می‌‎کنیم اما نگاه داشتن نتیجه چنین حضوری به دو خبر و چند عکس، کار به جایی نمی‌برد و به کشاورزی مازندران نیز سودی نخواهد رساند.
پیشتر نیز شاهد سفر روسای قوه قضاییه و مقننه به استان مازندران بودیم اما از آن سفر نیز چیزی دستگیر توسعه و اقتصاد استان نشد و مانعی از موانع تولید را بر نداشت و اگر نتایجی هم داشت، ناچیز بود.
نمایندگان و استاندار مازندران باید بدانند که صرف حضور مدیران ملی در استان و شهرستان، فرصت محسوب نمی‌شود مگر این‌که مدیران و دلسوزان، پیشتر؛ با نخبگان و فعالان اقتصادی حوزه‌های مورد نظر، طرح و برنامه‌ای تنظیم کنند و بتوانند در سایه این حضور، فرصت‌سازی کنند.
در خصوص وعده داده شده از سوی نماینده مرکز استان که مشکلات کشاورزان و باغداران در جلسه آتی کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط‌زیست طرح خواهد شد؛ نیز لازم می‌دانیم تذکر دهیم؛ هر اتفاق خوبی که از این مسیر برای باغداران و کشاورزان افتاد نیز باید در کوتاه‌زمان رسانه‌ای شود ضمن این‌که ضرورت دارد کشاورزان و باغداران استان نیز در این جلسات حضور یابند تا مشکلات و چالش‌های این بخش، بدون واسطه؛ به نمایندگان «خانه ملت» و اعضای کمیسیون برسد.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی