آخرین اخبار :
  • منتشر شده در چهارشنبه, 23 تیر 1400 06:38
یادداشت «خبرشمال» در خصوص اصل 57 قانون اساسی، تفکیک قوا و نظمی که رعایت نمی‌شود؛

شاگردانِ تنبل «خانه ملّت» !

یکی از انتقاداتی که به کار برخی نمایندگان سه استان شمالی وارد است این است که در حوزه انتخابیه خود بیش از «خانه ملت» دیده می‌شوند. هر روز در شبکه‌های اجتماعی شاهد هستیم که این نمایندگان محترم به حوزه انتخابیه خود آمده و در بازدید از محورهای مواصلاتی یا گیروگورهای به حوزه کشاورزی و صنعت، به موکلان خود وعده می‌دهد و گاه نیز با موبایل تماسی برقرار می‌کند و با تحکّم خطاب به مدیرکل همان حوزه تذکر می‌دهد که باید چنین بشود و چنان نشود و در این فرم و قالب، تلاش دارند خود را یک نماینده انقلابی و جهادی نشان دهند در حالی‌که همین اقدام، برخلاف قانون اساسی و در تعارض با وظایف نماینده مجلس است.
مطابق اصل پنجاه و هفتم قانون اساسی« قوای حاکم در جمهوری اسلامی ایران عبارتند از قوه مقننه، قوه مجریه و قوه قضاییه که مستقل از یکدیگر بوده و زیر نظر ولایت مطلقه امر و امامت امت بر طبق اصول دیگر این قانون اعمال می‌گردند.» ضمن این‌که دو وظیفه اصلی نمایندگان مجلس برابر قانون اساسی «قانون‌گذاری و نظارت بر حسن اجرای همان قوانین» است.
البته این‌که نمایندگان در کنار موکلان خود باشند و با آنان ارتباط مستمر و از مشکلات حوزه انتخابیه و حتی استان و کشور آگاهی و بر آن اشراف داشته باشند، امری مفید و در تدوین و تصویب قوانین موثر و قابل‌اجرا راهگشا است اما این‌که نمایندگان در فرایند تصویب قوانین در صحن علنی مجلس یا کمیسیون‌ها، حضوری منفعل و گاه مساوی با عدم حضور داشته باشند و درخصوص برخی مصوبات و قوانین مهم مانند بودجه، قوانین حوزه کشاورزی و تجارت که به همه استان‌ها و همه مشاغل مربوط است، ماهی یک سخنرانی روشنگرانه نداشته باشند و به بیان روشن، در «خانه ملت» چون شاگرد تنبل رفتار کنند و بخواهند در حوزه انتخابیه خود با مداخله در کار قوه مجریه این نقص را بهبود ببخشند، امری است که نمی‌توان از کنار آن گذشت.
اساساً ارزیابی کار یک نماینده به میزان مفید و موثر بودن وی در تصویب قوانین یا بررسی و به نقد کشیدن لوایحی است که از دولت برای تصویب به «خانه ملت» می‌آیند نه در ساخت پل و تعریض محورهای مواصلاتی و توسعه صادرات اقلام کشاورزی و نماینده در تصویب قوانین راهگشا در این موضوعات، باید مسیر را ریل‌گذاری کند نه با حضور در جاده فلان و تماس با فلان مدیرکل یا تهدید وزیر برای عزل یک مدیر شهرستانی! البته برابر همین اصل 57 قانون اساسی، یک مدیر اجرایی استانی یا حتی وزیر اجازه ندارد مستقیم یا غیرمستقیم در کار نمایندگان مجلس مداخله و قانونی را تصویب کند یا جلوی تصویب قانونی را بگیرد همان‌گونه که نمایندگان مجلس و مدیران دولتی در کار قوه قضاییه، دخالتی نمی‌کنند و به استقلال این قوه احترام می‌گذارند.
باور ما این است که برخی نمایندگان که توان، سواد و نگرش آنان در حد و اندازه «خانه ملت» نیست و به‌همین خاطر نمی‌توانند در صحن علنی مجلس خود را نشان دهند و دیدگاه‌های عالمانه! خود را به دیگر وکلای مجلس بقبولانند و آنان را متقاعد کنند تا به طرحی رأی موافق یا مخالف بدهند، ناچارند خود را در حوزه‌های دیگر و گاه غیرمربوط و حتی غیرقانونی بزرگ و برجسته نشان دهند و نامی جز ستیز با قانون نمی‌توان بر عملکرد این نمایندگان گذاشت.
حقیقت این است که تعداد معدودی از نمایندگان هر دوره مجلس به‌عنوان نمایندگان پیشتاز شناخته می‌شوند و نقشی فعال در «خانه ملت» ایفا می‌کنند و بخش اعظمی از وکلای مجلس از این افراد، پیروی می‌کنند و تا امروز کمتر شاهد بودیم نمایندگان مجامع مازندران، گیلان و گلستان در جمع اقلیت‌های راهبری کننده در خانه ملت باشند.
نکته جالب توجه این است که این نمایندگان قانون‌ستیز و این مردان بی‌قاعده و شاگردان تنبل «خانه ملت» همواره به قوه مجریه می‌پردازند و کمتر دیدیم یا شنیدیم که سرزده از کار قوه قضاییه در استان و شهرستان سرکشی کنند یا مشکلات و شکایات موکلان خود از این قوه را فریاد بزنند که دلیل آن بر ما نامشخص است.
پیشنهاد ما به اعضای مجامع نمایندگان سه استان شمالی این است که با توجه به مشکلات و چالش‌های مشابه در این سه استان از قبیل ساماندهی سواحل، پاکسازی جنگل‌ها، پسماند، توسعه گردشگری، حمایت از دستگاه‌های خدمات‌رسان و توجه به محورهای مواصلاتی به دلیل حضور مسافران و موارد مشابه، دبیرخانه مجامع نمایندگان مازندران، گیلان و گلستان را فعال کنند و با استفاده از نظر کارشناسان و نخبگان سه استان، برای تدبیر این مشکلات طرح بنویسند و از «خانه ملت» اعتبار ویژه برای این موضوعات بگیرند و با توجه به تعداد بالا، می‌‍توانند نظر اکثریت مجلس را جلب و به مقصود برسند و به این شکل موکلان خود را نیز راضی می‌کنند و احتمال انتخاب خود در ادوار آتی مجلس را نیز برای خود افزایش می‌دهند.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی