• منتشر شده در دوشنبه, 06 ارديبهشت 1400 08:26
کدام شهرستان‌های مازندران امید بیشتری برای موفقیت مضاعف در عرصه ورزش دارند؟

چهارضلعی پرتکاپو

کاش دستگاه ورزش بطور علنی و مشهود دست به معرفی بهترین شهرستان‌های خود در حوزه های مختلف می‌زد تا بتوان رده و صف مشخصی برای آنان منظور کرد ولی دستکم در بخش قهرمانی پیداست که شهرهای جلودار و همینطور مناطق در راه برای گرویدن به پیشتازان چه شهرستان‌هایی هستند.
اگر چه هر شهر و منطقه‌ای در مازندران حسب سبقه فنی و موقعیت جغرافیایی و همچنین شاخصه‌هایی نظیر جمعیت، می‌تواند شرایط متفاوت داشته باشد اما کارکردها در شهرستان‌های قائم‌شهر، آمل و بابل به عنوان بهترین مناطق از نظر تنوع رشته‌ها، مدال آوری، تعدد ملی پوشان و مشارکت در موفقیت‌های بزرگ ملی متمایز است؛ همانطور که چهار شهر تنکابن، بابلسر، نکا و چالوس هم وضعیت تثبیت شده‌ای یافته‌اند و به عنوان شهرهای در حال تکامل در حرکت هستند. البته قاعدتا بدون ایراد و اشکال هم نیستند و نواقص و ضعف‌هایی هم بر آنان وارد است ولی با این حجم نازل بودجه‌ها، توجهات ناکافی و معضلاتی همچون کرونا؛ حفظ آهنگ پیشرفت از سوی آنان قابل توجه است. در شرایطی که برخی شهرستان‌های استان روزمره‌گی مفرط دارند، مهم‌ترین اتفاق در این شهرها احساس پرتکاپویی و مشغله ورزشی است که حداقل تنور ورزش منطقه را کم نمی‌کند.

* تنکابن؛ متین ولی جسور
تنکابن چند سالیست که این وضعیت به سامان را دارد که بی تردید به‌خاطر اعتماد بایسته به «روح الله امین شکوهی» است.
رییس جوان ورزش تنکابن فارغ از همه حواشی و با تکیه بر ارتباط صمیمانه و عاشقانه با ورزشی‌ها باعث شده تنکابن یکی از شهرهای استراتژیک ورزش استان شده و به مانند سابقه جذابش، در فضای ورزش مازندران خودنمایی کند.
تنکابن دور از مرکز استان است اما همگان را وادار کرده که به ورزش آن خیره بمانند. آنها مثل همیشه متین هستند ولی در عرصه ورزش پرشور دیده می‌شوند.
* بابلسر؛ پر ازدحام ولی سازمان یافته
بابلسر برای بازگشتن به همان دوران دهه‌های پیشین که تمام ورزش استان را پوشش می‌داد، جهد واضحی دارد.
«یاسر ابراهیم زاده» رییس اداره ورزش و جوانان بابلسر است که بافت روسای هیات‌ها را جوان کرده و بیش از هر همتای دیگرش در محافل و مجامع ورزشی دیده می‌شود.‌ همین نزدیکی و ممارست باعث شده تا بابلسر از فعال‌ترین شهرهای استان باشد.
بابلسر قدمت دیرینه‌ای دارد و مدیریت در آن آسوده نیست ولی خروجی امروز ورزش بابلسر جوانان متعددی است که گاه از رشته‌هایی که انتظارش نمی‌رود برخاسته‌اند و با سن و سال کم، در سال‌های آینده بر افتخارات شهر اضافه می‌کنند. این شهر پرترافیک و شلوغ است ولی سازمان دهی خوبی ایجاد شده که ازدحام را از بین می‌برد.

*چالوس؛ بی توقع ولی مجذوب کننده
شهری که برای بیشترین مدال‌های غافلگیرکننده که نشان دهنده شور و وجد تازه در آن است، مثال می‌زنیم؛ چالوس است. چالوس برخلاف تصوری که بسیاری دارند، در پس شهرهای دیگر نیست که اتفاقا از آنان کیفیت بهتری دارد. «مجید رضوی» رییس اداره ورزش و جوانان چالوس و مجموعه همکاران و هیات‌هایش، کاری کرده‌اند که در سال‌های قبل هم به یاد نداریم. از فقط کسب جایگاه در یکی دو رشته، رسیده‌اند به ۱۰ رشته جدی مدال آور و ورزش مازندران بدون حضور چالوسی‌ها به شدت خلا احساس می‌کند.
چالوس هم باید از شهرهایی محسوب شود که در آن برنامه‌های توسعه‌ای فنی توسط استان اجرا شود و آنوقت کیفیت واقعی‌اش بروز می یابد. آنها توقع زیادی ندارند اما مجذوب کننده‌اند.

*نکا؛ کم برخوردار ولی پر بازده
نکا اگر در این خلوت رسانه‌ای و سکوت ناشی از تواضع نباشد، سهم بیشتری از توجهات ورزش استان را خواهد یافت.
ورزش نکا همواره کم برخوردار بوده اما حالا پر بازده است چون «مجتبی رضایی» را در نقش رییس اداره ورزش و جوانان دارد که جوان است و در عین حال کاردان و متعهد. نکایی‌ها فقط فوتبالیست ندارند که در رشته‌هایی که گمان برده نمی‌شد، مثل یک پایگاه شده‌اند. آنها در فضایی ساکت هستند، اما ساکن نیستند و برای اینکه به عنوان شهر اول منطقه شرق باشند، هیچ کم ندارند. جمع آدم‌های پای کار و فروتن جمع است اما لازم است که در فعالیت‌های رسانه‌ای پر کارتر باشند.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی