• منتشر شده در سه شنبه, 31 فروردين 1400 09:08
گزارش «خبرشمال» از میدان آسیایی قزاقستان و تاییدیه دوباره ترکتازی پسران طبری؛

خیال ایران راحت؛ بیرق قهرمانی دست مازندرانی‌هاست!

 

ما که شکی نداشتیم اما انگار هر بار باید به یاد کشتی ایران بیندازیم که به مازندران وابسته است. هیچ منت و غروری هم در کار نیست، این وظیفه ماست که بدرخشیم ولی تکلیف آنهایی که برای ورزش و کشتی ایران تصمیم می‌گیرند هست که قدردان باشند.
آلماتی ۲۰۲۱ دوباره ثابت کرد که تا مازندران هست خیال همه ایران راحت. در تمامی جولانگاه‌هایی که کشتی ایران باید بدرخشد این پسران طبری هستند که حاضرند حتی اگر رنجیده باشند که کلمه ای نامربوط از زبات مسوول اول کشتی ولو به شوخی بشنوند.
برای یادآوری هم که شده عملکرد ستودنی پسران مازنی را در آلماتی قزاقستان مرور می‌کنیم و به آن می‌بالیم. فخر فروشی در آسیا در کلاس ما نیست، جهانی هم برایمان شوق زیادی ندارد؛ انشالله همین المپیک پیش روی نشان می‌دهیم که به تنهایی ضامن موفقیت ورزش اول هستیم.

*فرنگی؛ قدرتر از قطب!
پذیرفتنی است که خوزستان قطب کشتی فرنگی است ولی پذیرفتنی نیست که در میادین بین‌المللی نقش مازندران در کشتی فرنگی کمتر از خوزستان است. نمونه‌اش همین مسابقات آسیایی قزاقستان که هر سه کشتی‌گیر مازندرانی طلایی شدند. ناصر علیزاده، مهدی بالی و علی اکبر یوسفی با شایستگی طلایی شدند‌. از ۴ طلای کشتی فرنگی ایران در قهرمانی آسیا ۳ تا را مازنی‌ها گرفتند.
در رده‌بندی کشتی فرنگی تیم نیز تیم ایران با کسب ۱۹۴ امتیاز با اقتدار به‌عنوان قهرمانی رسید و تیم‌های قزاقستان و قرقیزستان پس از تیم ایران به ترتیب با ۱۵۶ و ۱۵۳ امتیاز دوم و سوم شدند.
یعنی مازندرانی‌ها ۷۵ امتیاز را برای ایران به‌دست آوردند که نزدیک است به پنجاه درصد کل امتیازات تیم قهرمان حال آنکه ۳۰ درصد تیم از مازندران بود!
*آزاد؛
قدرت مطلق
چنین قدرتی در هیچ رشته‌ای به این وضوح نیست. ۴ نفر از ۱۰ تن تیم ملی کشتی آزاد ایران در قهرمانی آسیا مازندرانی بودند که ۳ طلا و یک نقره به‌دست آوردند، همگی به فینال رسیدند و تمامی طلاهای کاروان آزاد را گرفتند!
علی شعبانی، حسن یزدانی و کامران قاسم پور معرکه ظاهر شدند و تمام و عیار حاکم وزن خود در آسیا هستند. علی سوادکوهی هم تا فینال پیش رفت و نقره‌ای شد.
در کشتی آزاد و در رده‌بندی تیمی نیز تیم ایران با کسب ۱۷۹ امتیاز بعنوان قهرمانی رسید و تیم‌های هند و قزاقستان به ترتیب با ۱۵۱ و ۱۴۹ امتیاز دوم و سوم شدند.
دقت کنید که ۹۵ امتیاز را مازنی‌ها برای تیم آزاد گرفتند یعنی بیش از ۵۰ درصد امتیازات تیم قهرمان!
این پیروزی را ایران از مازندران دارد و اگر نفراتی مثل رضا اطری، کیان محمودجانلو، امیرمحمد یزدانی، عرفان الهی، محمدصادق فیروزپور و امیرحسین زارع و خیلی‌های دیگر در ترکیب تیم‌ ملی بودند، دور از ذهن و تصور نیست که نتیجه‌ای به مراتب بهتر از تیم اعزامی می‌گرفتند.

*این افتخار آفرینی‌های
دنباله‌دار
یقین داریم که این افتخارآفرینی‌ها در ترکیب تیم‌های ملی توسط کشتی گیران مازنی ادامه خواهد داشت ولی باید به زوایای دیگر این موفقیت هم اشاره کرد تا کسی به وهم و بدون سند از افت مازندران صرفا با یکدوره مسابقه داخلی نگوید.
تیم‌های ملی آزاد و فرنگی ایران در مجموع این مسابقات ۳۷۳ امتیاز کسب کرده که ۲۰۳ امتیاز آن را مازندرانی‌ها به‌دست آوردند؛ این بدین معناست که یک تنه بخش اعظم کامیابی‌های ورزش اول را فراهم می‌آوریم حال آنکه با ظرفیتی که در این مسابقات دیده نشد، بی‌تردید تیم ملی چشم نواز تر هم خواهد بود. از ۷ طلای کاروان ۲۰ نفری ایران ۶ طلا را مازنی‌ها گرفتند حال آنکه از مجموع نفرات اعزامی ۷ تن مازنی بودند!

*چشمه‌ای که
همچنان می‌جوشد
رقابت در سطح بزرگسالان آسیا را با نوجوانان و جوانان یکی نکنیم. کشتی‌گیری که در رده سنی بزرگسال مدال می‌گیرد حتما توان رقابت در پیکارهای جهانی را دارد. این در کشتی ایران یک فرض است که برای قدم نهادن به جرگه بهترین‌ها باید دستکم یک نشان آسیایی بزرگسالان داشت. حال در تیم ملی ایران در این رقابت‌ها هیچکدام از فرنگی کاران مازنی حتی یک بار سابقه شرکت در رقابت‌های آسیایی را نداشتند و علی شعبانی هم همینطور و آنوقت در اولین رویت حضور در آسیا، طلایی شدند!
این چشمه جوشان هیچوقت نمی‌خشکد؛ مطمئن باشید.
مازندران اقیانوسی است کم عمق از دُرهای گران قمیت که جای جایش از جنس و آلیاژ کشتی است. متواضعیم، ولی نه وقتی که در چشم‌هایمان نگریسته شود و هیچکس نگوید: ممنون کشتی مازندران.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی