آخرین اخبار :
  • منتشر شده در سه شنبه, 25 شهریور 1399 11:46
مدال‌هایی که از ورزش بانوان به خاطر ماند؛

نزدیک‌تر به مـردان

 
 
 
 

اختصاصی خبرشمال /


هر چه بیشتر ذره بین به دست، به کاوش ورزش ۹۸ بپردازیم، زوایای تازه تری از آنچه می تواند به کار تحلیل و برنامه‌ریزی بهتر بیانجامد را می یابیم.
ورزشکاران بانوی مازندران هم سالی خوب را سپری کردند و دستاوردهایشان به گونه ای بود که اعتماد لازم را به ورزشی ها داد که مسیر رو به پیشرفت را آرام ولی با اطمینان سپری می کنند.
فقط پیگیری بخش مدال آوری ورزش بانوان مازندران می تواند برای رویت آنچه آن را امید به آینده می‌خوانیم کافی باشد.
از قهرمانی آسیا شروع کنیم و سه رنگ مدالی که در قاره کهن بانوان استان نثار ورزش مان کردند.
مبینا علی نسب در شطرنج یکی از مدال آوران دائمی ورزش مازندران است که هر ساله در بین ‌هاست و طلایی شد. زهره برزگر هم در کومیته تیمی موفق به تصاحب مدال طلای آسیا شد. پونه جعفر صالحی هم در نونهالان کاراته آسیا با پیروزی بر همه حریفانش با قدرت به قهرمانی رسید. طلای فائزه بیشه کلایی هم در موج سواری از نشان های برتر بود که نخستین نشان تاریخ ورزش ایران را در پیکارهای آسیایی گرفت.
اما رنگ نقره ای مدال ها با رزیتا علیپور شروع شد که پس از ۷ سال دوباره کاراته مازندران را در بزرگسالان و بخش کومیته به مدال رساند که
 دوم شد.
تینا مدانلو هم در تکواندوی نوجوانان به نایب قهرمانی و نقره رسید و همین دو مدال تمام داشته‌های مازندران روی سکوهای دومی شد.
رنگ برنزی هم داشتیم با ترانه کامیاب و فاطمه جلیلیان که هر دو عضو تیم ملی کانوپولو در قهرمانی
 آسیا بودند.
یاسمن باقرزاده در ووشوی قهرمانی آسیا به روی سکو رفت و به سومی دست یافت.
اما در پیکارهای جهانی، اینجا هم رزیتا علیپور میان مدال آوران بود و به واسطه نمایش درخشان در لیگ جهانی، نه یک مدال که دو طلا را مال خود کرد.
علیپور در لیگ های جهانی دو طلا و همچنین یک برنز گرفت تا ‌ترین چهره ورزش بانوان مازندران باشد که به تنهایی ۴ ره آورد از مسابقات معتبر بین المللی دشت کند.
پونه جعفر صالحی هم که در آسیایی طلای تکواندوی نونهالان را گرفته بود، در جهانی هم تکرارش کرد و صاحب دومین طلای مهم سال
 خود شد.
هانیه رستمیان هم در تیراندازی جهانی دانشجویان به دومی رسید و مهم‌ترین اتفاقی که رقم زد گرفتن سهمیه حضور در المپیک توکیو بود.
مبینا علی نسب در جوانان جهان هم اسمش میان شطرنجبازان مدال آور قرار گرفت و این بار نقره ای دنیا شد.
صبا جلالی دیگر شطرنجباز میان مدال آوران بود و برنز دانش آموزان دنیا را گردن آویز خود کرد. مطهره اسدی هم صاحب مدال جوانان جهان شد و به سومی شطرنج دست یافت.
سیده حمیده حسینی در "هان مادانگ جهان" به مدال نقره تکواندو و شکستن اجسام رسید.
در رقابت های جهانی کارگران هم در رشته دوومیدانی فاطمه عباسی به برنز دست یافت و دو مدال هم در کشتی آلیش کسب شد که فاطمه فتاحی نقره و زهرا یزدانی برنز رقابت‌ها را به ایران آوردند.
مجموع مدال های ورزش بانوان مازندران در میادین رسمی آسیایی و جهانی عدد ۲۱ را نشان می دهد که تقریبا ۱۰ درصد از مدال آوری های ورزش استان را شامل می شود.
گستردگی مدال آوری ها هم مطلوب است، ۱۰ شهرستان قائمشهر، نوشهر، بابلسر، محمودآباد، جویبار، ساری، بابل، بهشهر، سوادکوه و نور در مدال آوری ها مشارکت داشته اند که قائمشهر به تنهایی یک سوم مدال ها را بدست آورده و نقش پررنگ تری دارد.
در کاراته، قایقرانی، تکواندو، انجمن‌های ورزشی، تیراندازی، شطرنج، کارگران، ووشو و کشتی هم این مدال‌ها ثبت شده که تنوع رشته‌ای خوبی را نشان می دهد.
بانوان مازنی هر سال سهم شان را ادا می کنند. بیش‌تر و خوش رنگ‌ترش را طلب می کنیم، باید به اندازه بخش مردان امکانات و تجهیزات لازم برای قهرمانی را در اختیارشان بگذاریم و آن‌وقت متوقع باشیم.

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی