• منتشر شده در شنبه, 15 شهریور 1399 12:49

اخطار درباره قراردادها و دلال‌ها

 
 
 

رییس کمیته وضعیت فدراسیون فوتبال با توصیه‌هایی درباره نقل‌وانتقالات باشگاه‌های فوتبال ایران، اخطارهایی درباره نحوه عقد قراردادها داد.
رییس کمیته وضعیت بازیکنان فدراسیون در یک گفت‌وگوی تفصیلی به نکات مهمی پیرامون مباحث مربوط به نقل‌وانتقالات اشاره کرد. جمشید نورشرق اظهار داشت: با توجه به در پیش بودن زمان نقل‌وانتقالات و نظر به وظایف ذاتی کمیته وضعیت بازیکنان فدراسیون فوتبال به منظور پرهیز از مشکلات و اختلافاتی که در طول فصل و پس از امضای قراردادها ممکن است دامن‌گیر باشگاه‌ها از یک سو و بازیکنان مربیان یا واسطه‌های نقل‌وانتقالات از سوی دیگر نزد سازمان لیگ شود، تذکر مواردی و رعایت آنها از جانب طرفین قرارداد مهم به نظر می‌رسد.
وی ادامه داد: نکته اول اینکه حتماً از امضای قراردادهای سفید پرهیز کنند. هیچ توجیه و دلیل قانع‌کننده‌ای برای امضای قرارداد سفید محسوب نشده و موارد بسیار زیادی دیده شده است که بازیکنان و مربیان به لحاظ امضای قراردادهایی که مدت آن خالی گذاشته شده و یا مبلغ آن درج نشده، متضرر شده و تبعات منفی را متوجه خود کرده‌اند. بنابراین توصیه اکید کمیته وضعیت بازیکنان، اجتناب مطلق از امضای قراردادهای سفید است.
رییس کمیته وضعیت فدراسیون فوتبال با اشاره به بندی منسوخ در قراردادها افزود: باید توجه شود که قید عباراتی نظیر «مبلغ قرارداد برای سال دوم یا سوم با توافق طرفین تعیین می‌شود» به معنای این است که قرارداد فقط برای مدت دارای مبلغ معین منعقد شده و در صورت عدم حصول توافق، تعهدی برای ادامه قرارداد وجود ندارد.
نورشرق خاطرنشان کرد: نکته بعدی اینکه در قراردادها حتماً مشخصات کامل طرفین درج شده و موضوع قرارداد نیز به طور کامل قید شده و دقت شود که نسخ قرارداد یعنی آن نسخه‌ای که نزد باشگاه بوده و نسخه‌ای که نزد طرف مقابل است، دارای متن کاملاً یکسان باشند.
باید دقت شود که قراردادها توسط اشخاص صاحب اختیار و سمت، مطابق آگهی‌های روزنامه رسمی امضا شده باشند. ، وی با بیان این جمله گفت: در برخی موارد اشخاصی قراردادها را امضا می‌کنند که گرچه ممکن است برای مثال به‌عنوان سرپرست یا مدیر فنی در باشگاه سمتی داشته باشند، اما در ساختار حقوقی باشگاه، دارای اختیار و سمت برای امضای قراردادها یا اسناد تعهدآور نیستند و این موضوع موجب مشکلات عدیده‌ای خواهد شد.
رییس کمیته وضعیت فدراسیون فوتبال ادامه داد: لازم است تأکید کنم که حتماً بازیکن یا مربی طرف قرارداد، باید نسخه‌ای از قرارداد خود را در زمان امضا، دریافت کند. به عبارت دیگر لازم است متن قرارداد ابتدا به طور کامل بررسی و نهایی شده و پس از درج شماره و تاریخ، همزمان توسط طرفین امضا و مهر شود و دقیقاً در زمان امضا نسخه‌ای از آن با اخذ رسید به بازیکن تحویل شود. متأسفانه در موارد متعددی مواجه با این وضعیت بودیم که بازیکن اظهار می‌دارد که قرارداد خود را در اختیار ندارد و قرار بوده باشگاه به او تحویل دهد، اما از تحویل آن اجتناب می‌کند.
نورشرق تصریح کرد: موضوع بسیار مهم دیگر ضرورت ثبت قراردادها نزد سازمان محترم لیگ است. طرفین قرارداد بایستی دقت کنند که دقیقاً نسخه‌ای از قراردادی که بین آنان امضا شده است، بایستی نزد سازمان لیگ فوتبال کشور به ثبت برسد و اگر الحاقیه یا متممی نیز بین آنها امضا می‌شود، نسخه‌ای از آن جهت بررسی به کمیته وضعیت بازیکنان ارسال و در صورت تأیید برای ثبت به سازمان لیگ ارائه شود. بخش عمده‌ای از مشکلات و دعاوی موجود در عرصه فوتبال کشور مربوط به قراردادها و توافقات ثبت نشده است که با این تمهید از بروز این مشکلات جلوگیری خواهد شد.
وی با بیان اینکه بازیکنان یا مربیان توجه کنند تا قبل از این که تکلیف قرارداد سابق خود را معین نکرده‌اند، قرارداد جدیدی منعقد نکنند، گفت: این موضوع حتماً مشکلات متعددی را به وجود خواهد آورد. این امر به معنای احترام به رابطه قراردادی موجود بوده و کاملاً طبیعی است که اگر بازیکنان و مربیان قبل از عقد قرارداد جدید، با احترام به قرارداد سابق خود تکلیف آن را مشخص کنند، در وضعیت بهتری می‌توانند با باشگاه سابق به توافق برسند.
رییس کمیته وضعیت فدراسیون فوتبال درباره نقش واسطه‌های نقل‌وانتقالات افزود: مطابق مقررات در صورتی که واسطه نقل‌وانتقالات در انعقاد قرارداد دخالت داشته باشد، این موضوع لزوماً بایستی در قرارداد درج شده و در واقع قرارداد از سوی آن واسطه نیز امضا شود. در ارتباط با این موضوع توصیه اکید فدراسیون فوتبال این است که باشگاه‌ها با واسطه‌های دارای مجوز رسمی فعالیت از فدراسیون فوتبال مذاکره کرده و از مذاکره با اشخاصی که فاقد مجوز واسطه‌گری نقل‌وانتقالات هستند، اکیداً پرهیز کنند، چراکه این امر موجب فراهم کردن شرایط دخالت بهتر و مؤثرتر از لحاظ نظارت فدراسیون فوتبال خواهد شد. ضمن اینکه در صورت دخالت واسطه‌های رسمی نقل‌وانتقالات، نظارت دقیق بر رعایت و اجرای مقررات قانونی و توجه به موضوعاتی نظیر پرهیز از امضای قراردادهای سفید، دقت در همسانی نسخ قرارداد و یا تحویل نسخه قرارداد به بازیکن یا پیگیری ثبت قرارداد نزد سازمان لیگ، جزو وظایف و تعهدات واسطه‌های نقل‌وانتقالات بوده و در صورت عدم رعایت این موارد مسوول خواهند بود. /تسنیم

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی