آخرین اخبار :
  • منتشر شده در شنبه, 03 اسفند 1398 12:43
نابغه ۱۳ ساله شطرنج ایران در کاسپین؛

کم حرف اما قدرتمند

 
 
 
 

نابغه ۱۳ ساله شطرنج ایران هرچقدر در مسابقه بسیار تند و تیز و قدرتمند است اما در صحبت کردن بسیار کم حرف و
 خجالتی است.
بردیا دانشور که در هجدهمین دوره رقابت‌های شطرنج بین المللی جام کاسپین در رشت حضور یافته بود در پایان این مسابقات و با حضور ۳۰ استاد این رشته از جمله هشت استاد بزرگ شطرنج،  با درخشش خود موفق به کسب مقام پنجم شد.
وی که عنوان قهرمانی مسابقات شطرنج زیر ۱۲ سال جهان در بلاروس را دراختیار دارد،  در مسابقات، بسیار کوبنده حاضر می‌شد آنگونه که همه شطرنج‌بازان و اساتید بزرگ شطرنج از رویارویی با این شطرنجباز ۱۳ ساله با مشکل مواجه شدند.
دانشور در جریان هجدهمین دوره این رقابت‌ها و در حضور بزرگان شطرنج ایران وجهان نه تنها مقام شایسته و ارزنده‌ای را کسب کرد،  بلکه در بازی‌های انجام داده موفق به برتری و متوقف کردن چند استاد بزرگ ایرانی و خارجی شد.
این در حالی است که این شطرنج‌باز نوجوان که از وی به عنوان یکی از نوابغ شطرنج ایران و جهان نام برده می‌شود، در صحبت و مصاحبه بسیار کم حرف و خجالتی است و بسیار سخت با خبرنگاران مصاحبه می کند.
بردیا دانشور در پایان هجدهمین دوره رقابت‌های شطرنج بین‌المللی جام کاسپین اظهار داشت: رقابت‌ها سطح بسیار خوبی داشت و از جمله محاسن آن وجود شطرنج‌بازان حرفه‌ای و قدرتمندی در این رقابت‌ها بود.
وی افزود: در بین شطرنج‌بازان حاضر در این دوره از رقابت‌ها نیز اسکندروف که مقام قهرمانی را کسب کرد از تکنیک بالایی در بازی برخوردار بود و سطح فنی این شطرنج‌باز نیز بسیار بالا بود و می‌توان گفت که وی قدرتمندترین حریفم در این مسابقات بود.
وی ادامه داد : البته در رقابت‌های امسال شطرنج‌بازان زیادی نیز حضور یافتند که از لحاظ کمیت این مسابقات در سطح بسیار بالایی برگزار شد و حضور اساتید برجسته ایرانی و خارجی نیز سطح فنی این دوره را ارتقا داد.
وی با اشاره  به علاقمندی خود به رشته شطرنج بیان کرد: حدود هفت سال است که شطرنج بازی می‌کنم که تاکنون نیز علاوه بر کسب مقام قهرمانی زیر ۱۲ سال جهان در رقابت‌های کشوری نیز در رده‌های سنی مختلف چند مقام قهرمانی را کسب کردم.
وی که در پایان این مسابقات مقام پنجم را کسب کرده است، اظهار داشت: امیررضا پور رمضانعلی استاد بزرگ شطرنج گیلان به عنوان مربی با من کار می‌کند که این مربی ارزنده در پیشرفتم زحمات زیادی کشیده و علاوه بر این او یک مربی از ارمنستان نیز به من آموزش می‌دهد.
دانشور اضافه کرد: با توجه به علاقه‌ای که به شطرنج دارم  هر روز نزدیک به پنج ساعت تمرین می‌کنم و امیدوارم که در مسابقات آتی نیز در رده‌های سنی مختلف مقام قهرمانی جهان را کسب کنم و در نهایت بتوانم در رده سنی بزرگسالان نیز حضور یافته و عنوان جهانی را
کسب کنم.
وی به تاثیر مثبت ورزش از لحاظ روحی، روانی اشاره و تصریح کرد: پرداختن به ورزش بسیار خوب است به خصوص اگر ورزش قهرمانی باشد و من نیز با پرداختن به ورزش از لحاظ روحی، روانی شرایط بسیار خوب و مثبتی کسب می‌کنم.
این قهرمان زیر ۱۲ سال شطرنج جهان بیان کرد: با توجه به این امر از نونهالان و نوجوانان می خوام برای ارتقا ظرفیت‌های روحی و جسمی خود که به طور حتم در یک رشته ورزشی به صورت تخصصی و حرفه‌ای را دنبال کنند و حداقل در یک رشته ورزشی که به آن علاقه دارند حضور یافته و آن را ادامه دهند.
هجدهمین دوره رقابت‌های شطرنج بین‌المللی جام کاسپین از غروب جمعه با حضور ۹۰۴ شطرنجباز از ایران و کشورهای روسیه، جمهوری آذربایجان، ارمنستان، گرجستان، ترکمنستان، ترکیه و عراق جمعه شب در مجموعه ورزشی یادگار امام رشت در سه جدول آغاز شده بود که جدول گروه اول شامل شطرنج‌بازان دارای ریتینگ بین‌المللی بالای ۱۸۰۰ و اساتید بود، در جدول گروه دوم نیز شطرنج‌بازان دارای ریتینگ بین المللی زیر ۱۸۰۰ حضور یافته و در جدول گروه سوم نیز شطرنج‌باران زیر ۱۴ سال شرکت داشتند.
در هجدهمین دوره رقابت‌های شطرنج بین‌المللی جام کاسپین (خزر) که در ۹ دوره در مجموعه ورزشی یادگار امام رشت برگزار شد، با قهرمانی مصراتدین اسکندروف از جمهوری آذربایجان خاتمه یافت که در نهایت به نفرات برتر جداول مختلف، ۶۰۰ میلیون ریال جایزه نقدی اهداء
 شد. /ایرنا

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی