• منتشر شده در دوشنبه, 14 بهمن 1398 12:49
محمدحسین محمدیان:

از خودم مطمئن بودم و هستم

 
 
 
 

قهرمان رقابت‌های کشتی رنکینگ ایتالیا اعلام کرد که در ماجرای دوپینگ یک چیزهایی را به صورت فرمالیته گفتند تا ما بگوییم. مشکل هم بدتر شد. 10 مهر این اتفاق افتاد و 4 سال بعد من توانستم کشتی بگیرم.
محمدحسین محمدیان یکی از مصداق‌های عینی بازگشت در دنیای ورزش است. کشتی‌گیر خوش تکنیکی که در دوران شکوفایی با غفلت و ناآگاهی اسیر هیولای دوپینگ شد تا 4 سال از بهترین روزهای زندگی‌اش حرام محرومیت ناخواسته شود اما بعد از این دوران نحس، بازگشت پرفروغ و اعجاب‌انگیز به تشک کشتی داشت تا ثابت کند برای جبران مافات آمده. قهرمانی در رقابت‌های رنکینگ ایتالیا با ضربه فنی کردن بزرگانی چون کایل اسنایدر نشان داد که محمدیان آمده تا حقش را از کشتی بگیرد. او درباره شرایط اخیر و برنامه های آینده اش صحبت کرده است.

*با توجه به موفقیت‌های اخیر و حضور چهره‌های جدید در کشتی، برخی‌ها اعتقاد دارند کشتی در حال بازگشت دوباره به دوران اوج است...
به هر حال هر رشته‌ای گاهی ممکن است دچار افت شود اما کشتی دوباره دارد اوج می‌گیرد و معتقدم در المپیک موفق شویم.

*مردم همیشه از کشتی متوقع هستند و توقع‌شان هم به جا است...
بله، درست است. کشتی‌گیران هم همیشه سعی کردند در میادین ورزشی افتخارآفرینی کنند و مدال به دست بیاورند. انتظارات بالا است و مردم بدانند هر تیم خوبی که هر سال مقام می‌آورد، طبیعی است که چند سال افت داشته باشد.

*تا به امروز دو سهمیه المپیک گرفته‌ایم، شرایط ما در 4 اوزان دیگر چگونه است؟
هنوز در 65، 74، 97، 125 کیلو سهمیه نگرفتیم و اولین مسابقات ما 7 فروردین ماه در چین است. البته با توجه به شیوع ویروس کشنده کرونا قرار است مسابقات لغو شود و به کره جنوبی، قزاقستان و ازبکستان منتقل شود.

*همه انتظار دارند در 4 وزن ما صد در صد سهمیه المپیک را بگیریم...
گرفتن سهمیه سنگین وزن در آسیا راحت‌تر است. اما وزن 65 ترافیک بالایی در آسیا دارد و سهمیه گرفتن دشوار است.

*اکنون شرایط در فدراسیون چطور است؟ آیا از کشتی حمایت می شود؟
رییس فدراسیون و دیگر دوستان خیلی زحمت می‌کشند اما آنطور که باید و شاید به کشتی رسیدگی نمی‌شود. انتظارات از کشتی خیلی بالا است و در سال المپیک هستیم و امیدوارم حمایت‌ها بیشتر شود.

*قراردادهای کشتی‌گیران چگونه است؟
برای کشتی‌گیری که در طول ماه 15 روز اردو است، به نظر من خیلی کم است. دو سه روز استراحت می‌کنیم و دوباره 15 روز به اردو می‌رویم و کار دیگری نمی‌توانیم انجام بدهیم. صرفا همه کارمان ورزش است و بنابراین خیلی قراردادها کم است، به ویژه نسبت به رشته‌های دیگر و امیدوارم سال به سال اوضاع بهتر شود.
 
*با توجه به نزدیکی وزن شما با حسن یزدانی در اردوهای تیم ملی با او به شکل تمرینی کشتی می‌گیری، در این تمرینات تو برنده می‌شوی یا یزدانی؟
بحث برد و باخت وجود ندارد. حسن آقا که پهلوان و از نوابغ کشتی ایران است. او خیلی دوست داشتنی است و ما هم قلبا او را دوست داریم.

*حسن یزدانی وقتی روی تشک می رود خستگی ناپذیر به نظر می رسد، این ناشی از ژن است یا تمرینات؟
حسن یزدانی هم ژنتیک خوب است هم تمرین می‌کند و زحمت می کشد. او در این چند سال هر سالی که مدال می‌گرفت، تمریناتش را بیشتر می‌کرد و ان شاءالله که موفق‌تر باشد.

*از وضعیت او خبر داری؟
حسن آقا در اردوهای تیم ملی با ما است و تمرینات بالا تنه را شروع کرده و سه، چهار هفته دیگر روی تشک برمی گردد.

*در وزن تو یعنی 97 کیلوگرم علیرضا کریمی را داریم که او هم مصدوم است. شریاز او چگونه است؟ آیا به المپیک می‌رسد؟
خداراشکر وضعیت او بهتر است. 70 درصد آسیب دیدگی‌اش رفع شده و روند درمان را طی می‌کند تا ان‌شاءالله به مسابقات برسد.
*چه زمانی مشخص می‌شود تو به مسابقات می روی یا او؟
به هر حال ما مثل یک سرباز تابع تیم‌ملی و کادر فنی است و هر مسابقه‌ای را که در نظر بگیرند، مثل سرباز می‌رویم تا از ایران و ایرانی
دفاع کنیم.

*برای خودت هم دوران سختی رقم خورد و 4 سال را به خاطر دوپینگ از دست دادی. واقعیت ماجرا چه بود؟
اول از همه آرزو می‌کنم این اتفاق برای هیچ ورزشکاری نیفتد، چون خیلی سخت است. من همه جا گفته‌ام که من با میل خودم برای تست رفتم، از خودم مطمئن بودم، تست در خارج از مسابقه گرفتند و می‌توانستم 3 بار امتناع کنم و تست ندهم، ولی من مطمئن بودم و تست دادم و این اتفاق افتاد.

*آیا این ناشی از مکمل هایی بود که مصرف می‌کردید؟
به هر حال یک چیزهایی را به صورت فرمالیته گفتند تا ما بگوییم. مشکل هم بدتر شد. 10 مهر این اتفاق افتاد و 4 سال بعد من توانستم کشتی بگیرم. واقعا روزهای سختی بود ولی گذشت.

*پیش‌بینی‌تان از المپیک چیست؟ به نظرتان در آزاد و فرنگی چند مدال می‌آوریم؟
ان شاءالله اگر همه چیز خوب پیش برود، 3 مدال در آزاد و 2 یا 3 مدال در فرنگی می گیریم./فارس

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی