آخرین اخبار :
  • منتشر شده در سه شنبه, 20 فروردين 1398 05:18

صحبت های شنیدنی داور موفق ساروی پس از قضاوت تحسین برانگیز در دربی تهران

 
 
 

خورشیدی معتقد است که اگر سیستم کمک‌داور ویدئویی جا بیفتد، می‌تواند به کاهش قابل‌توجه اشتباهات داوری در فوتبال کمک کند و حتی می‌تواند تاثیر بیشتری از کمک‌‌داوران پشت دروازه داشته باشد.
*شرایط دربی با سایر دیدارها فرق می‌کند. این دیدار یک جو مهیج و قشنگ دارد که برای اولین‌بار آن را تجربه کردیم و از اینکه این دربی یک دیدار خوب و زیبا از آب درآمد، از قضاوت در آن لذت بردم.
*هم VAR و هم داوران پشت دروازه باعث می‌شود داور با چشم‌های بیشتری به قضاوت بپردازد و قطعا جمله این موارد باعث می‌شود اشتباهات کمتر و کمتر شود. ما با آموزش‌هایی که می‌بینیم باید یاد بگیریم چگونه تقسیم وظایف کرده و بتوانیم صحنه‌ها را به‌خوبی دیده و به هم کمک کنیم. درباره این بازی هم تمامی دوستان همه تلاش خود را کردند تا به ما برای داوری در دربی کمک بکنند که البته در بسیاری از صحنه‌هایی که در محوطه جریمه رخ داد، طبق تقسیم وظیفه‌ای که از قبل انجام داده بودیم، به بنده کمک کردند. قطعا اگر سیستم کمک‌داور ویدئویی هم جا بیفتد، می‌تواند به کاهش قابل‌توجه اشتباهات داوری در فوتبال کمک کند و حتی می‌تواند تاثیر بیشتری از کمک‌‌داوران پشت دروازه داشته باشد.
*زمانی که خطا رخ داد، نزدیک صحنه بودم و دیدم پای بازیکن استقلال را زدند و همان لحظه با یقین اعلام پنالتی کردم. در واقع به پنالتی مطمئن بودم و با قاطعیت آن را اعلام کردم. همان لحظه دیدم کامیابی‌نیا با بی‌احتیاطی پای حریف را قیچی کرد.
*در هر صورت این اعتراضات دیگر در فوتبال ما اپیدمی شده است. وقتی یک تصمیم حساس گرفته می‌شود متاسفانه بازیکنان چون در جریان بازی هستند شاید نتوانند آن چیزی را که داور می‌بیند به‌درستی دیده و آن را تشخیص دهند. ما قضاوت می‌کنیم و آنها فوتبال بازی می‌کنند و شاید صحنه‌ها را آن‌طوری که ما می‌بینیم، آنها نبینند. به‌خاطر همین بعد از اعلام ضربه هجمه‌ای به وجود آمد که ما توانستیم به کمک دوستان آن را مدیریت کنیم تا مراحل تشریفات زده‌شدن پنالتی انجام شود.
*شما اگر فوتبال روز دنیا را هم ببینید، وقتی بازیکن یک گام وارد می‌شود، هیچ‌وقت پنالتی را تکرار نمی‌کنند مگر اینکه خیلی واضح باشد یا اینکه دروازه‌بان خیلی جلو بیاید که در این صحنه این اتفاق نیفتاد. هرچند با قانون جدید دیگر این مسائل هم به پایان می‌رسد.
*یک تشکر ویژه باید از بازیکنان و کادرفنی دو تیم داشته باشم. البته فقط در یک صحنه اتفاقی رخ داد که با توجه به حساسیت مسابقه و کرکری‌هایی که وجود داشت، آن هم طبیعی بود و خیلی زود مدیریت شد، اما در مجموع بازیکنان دو تیم همکاری خوبی داشتند و واقعا فوتبال بازی کردند.
*داوران ما توانمند هستند و واقعا در آسیا و حتی دنیا می‌بینید که گل سرسبد داوران آقای فغانی هستند و سایرین هم چه بین‌المللی و چه بقیه از توانمندی‌های بالایی برخوردار هستند و این خیلی قشنگ نیست که به‌خاطر یک بازی دربی بخواهیم از خارج از کشور داور بیاوریم. حالا مباحث مالی هم به‌خاطر شرایط بد اقتصادی که وجود دارد هم بماند.
*سقف آرزوهای یک داور می‌تواند خیلی بالاتر از آن باشد که دربی کشورش را قضاوت کند.بله. طبق قوانین AFC محدودیت سنی دارم، هرچند فیفا قانون سن را برداشته است.
|*درباره حضور کولینا
به صورت مصداقی خیلی درباره دربی با بنده صحبت نکردند و بیشتر درباره جو بازی به صحبت پرداختیم. هرچند پیش از آن درباره استفاده از VAR کولینا با مسئولان مربوطه به صحبت پرداخته بود. کولینا درباره جو بازی این‌طور اذعان کرد که جو زیبایی بر بازی حکمفرما بوده و من را به یاد دربی بزرگ ایتالیا بین آث‌میلان و اینترمیلان انداخت و اینکه به تیم داوری خسته‌نباشید گفت و این‌طور اذعان کرد که این تیم به‌خوبی این بازی را مدیریت کرده و قضاوت خوبی داشت. درباره جزئیات داوری دربی صحبتی نشد و او این مورد را به عهده کمیته داوران فدراسیون ایران قرار داد.

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی