آخرین اخبار :
  • منتشر شده در یکشنبه, 29 مرداد 1396 05:40
سایه روشن های جواد نکونام

کاپیتان پامپلونا، امید بابل!

یادمان آخرین پاس
جواد نکونام فوتبال حرفه ای را در سال ۱۳۷۷ و با پیوستن به تیم فوتبال پاس تهران آغاز کرد. نکونام از همان زمان به طور متناوب در ترکیب تیم فوتبال پاس به میدان رفت و تا سال ۱۳۸۴ برای این تیم توپ زد. او در طول هفت سال به همراه تیم فوتبال پاس مقام قهرمانی سومین فصل از لیگ برتر فوتبال ایران را در سال ۱۳۸۲ به دست آورد. برای پاس در ۱۷۹ بازی به میدان رفت و ۴۵ گل به ثمر رساند.

انتخاب های اماراتی
نکونام در آغاز سال ۸۵ و در حالی که گفته می شد از چند تیم اروپایی پیشنهاد های خوبی دارد، به تیم فوتبال الوحده امارات پیوست و در ۱۱ بازی برای این تیم ۳ گل را به ثمر رساند و در ادامه نیز با قراردادی سه ماهه به الشارجه منتقل شد و برای این تیم هم در ۱۵ بازی ۳ بار موفق به گلزنی شد.

سلام لالیگا
با درخشش نکونام در جام جهانی ۲۰۰۶، مشتریان اروپایی به سراغ جواد آمدند و او هم اوساسونا و لالیگا اسپانیا را برای ادامه فوتبال خود برگزید. در نخستین فصل حضورش در اسپانیا به همراه اوساسونا در جام یوفا شرکت کرد و گلزنی نکونام مقابل بوردو این تیم را راهی مرحله نیم نهایی کرد اما در این مرحله مقابل سویا که قهرمان آن دوره از این مسابقات شد، شکست خوردند. در سال ۲۰۰۸ عملکرد بسیار خوبی نسبت به دو سال قبل خود داشت و حتی در بازی پایانی نیم فصل نخست مقابل رئال مادرید تک گل تیمش را وارد دروازه ایکر کاسیاس کرد و فصل را با هشت گل زده خاتمه داد. او تا سال آخری که در اوساسونا حضور داشت، همواره جزو باریکنان ثابت و محبوب این تیم به شمار می رفت و در سال ۲۰۱۲ در بازی جام حذفی با بازوبند کاپیتانی تیمش مقابل بارسلونا قرار گرفت.
نکونام در پایان شش سال نخست حضورش در این تیم با ۱۴۹ بازی و ۲۴ گل زده اسپانیا را ترک کرد و باشگاه اسپانیایی در بیانه ای به پاس شش سال حضورش در این تیم از او قدردانی کرد.


ورود به استقلال
در نخستین فصل حضورش به همراه استقلال قهرمان لیگ برتر شد و توانست به همراه این تیم به نیمه نهایی لیگ قهرمانان آسیا صعود کند. او در ۴۴ بازی برای استقلال ۸ بار گلزنی کرد و در فصل نقل و انتقالات سال ۹۳ به دلیل اختلافاتی که با کادرفنی استقلال داشت بار دیگر فوتبال ایران را ترک کرد.
پس از اتفاقاتی که برای او در استقلال پیش آمد نکونام به تیمی در کویت پیوست و تا پایان فصل در ۱۱ بازی برای این تیم یک بار گلزنی کرد.


سفر دوم به پامپلونا
کاپیتان وقت تیم ملی فوتبال ایران بار دیگر و در شرایطی که بازیکنان جوان ایرانی از رفتن به فوتبال اروپا بازمانده بودند در سی و چند سالگی به اسپانیا بازگشت اما این بار برای اوساسونا در لیگ آدلانته به میدان رفت و در 22 بازی 5 گل را وارد دروازه رقبا کرد و بار دیگر به ایران بازگشت.


سری زد به سایپا و قطر
نکونام که گفته می شد پیشنهادی از استقلال دارد، به یک باره سر از سایپا در آورد اما حضور او در این تیم هم طولانی نبود و در نیم فصل دوم راهی تیم فوتبال العربی قطر شد و تا پایان فصل در این تیم بازی کرد و به فوتبال خود خاتمه داد. او در 15 بازی برای سایپا 3 گل و در 11 بازی برای العربی یک گل به ثمر رساند.


فوتبال ملی
نکونام در سال 77 و بلافاصله پس از پیوستن به پاس و درخشش نسبی در همین سال توسط شادروان منصور پورحیدری به تیم ملی دعوت شد و در سال 1378 نخستین بازی ملی خود را در شرایطی که کمتر از بیست سال سن داشت، انجام داد. نکونام تا پایان فوتبال ملی خود که در فروردین 94 و پس از بازی با سوئد انجام شد، توانست رکورد 149 بازی ملی علی دایی را با 151 بازی و 39 گل زده بشکند. او سومین بازیکن گلزن تاریخ فوتبال ایران هم به حساب می رود.
کاپیتان سابق تیم ملی در طول هفده سال حضور در تیم ملی دو بار موفق به حضور در جام جهانی 2006 و 2014 شد. او چهار بار در سال های 2004، 2007، 2011 و 2015 پیراهن تیم ملی را در جام ملت های آسیا به تن کرد.
نکونام توانست در سال 2004 با تیم تحت هدایت برانکو ایوانکوویچ در چین مقام سوم جام ملت های آسیا را به دست بیاورد. او در بازی های آسیایی بوسان کره جنوبی با تیم ملی امید مقام قهرمانی را هم کسب کرد. نکونام همچنین در آخرین بازی های ملی خود مقابل شیلی و سوئد دروازه این دو تیم را باز کرد و در جام جهانی 2014 هم قوچان نژاد با پاس گل او توانست دروازه بوسنی و هرزگوین را باز کند.

افتخارات تیمی
قهرمانی لیگ برتر ایران به همراه پاس و استقلال
قهرمان بازی های آسیای بوسان کره جنوبی با تیم ملی فوتبال
قهرمان مسابقات غرب آسیا
دو بار صعود به جام جهانی
مقام سوم جام ملت های آسیا 2004


افتخارات فردی
نامزد کسب عنوان بهترین بازیکن سال آسیا 2013
بهترین بازیکن سال ۱۳۸۶ فوتبال ایران
رکورددار بیشترین کاپیتانی تیم ملی
رکورد دار بیشترین بازی ملی تاریخ فوتبال ایران
سومین گلزن برتر تاریخ تیم ملی فوتبال

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی