آخرین اخبار :
  • منتشر شده در پنج شنبه, 06 مهر 1396 08:41
گفت‌و‌گوی خبرشمال با رییس سازمان تبلیغات اسلامی مازندران:

نگاه مادی به مداحی با ساحت عاشورا در تضاد است

خبرشمال / گروه اجتماعی

مداحی برای امام حسین(ع)، از جمله مهارت‌هایی است که از زمان گرویدن ایرانیان به دین مبین اسلام و مذهب تشیع، به تدریج و در گذر ایام دستخوش تغییرات اساسی شده است. اما این تغییرات، همیشه خوب و تاثیرگذار نبوده و گاه نیز سیر نزولی را طی کرده است. یکی از جمله آسیب‌های بسیار ضربه زننده در این باب، عدم ساماندهی و آشنایی مداحان و نبود آموزش صحیح به آنان در ارتباط با ظرافت‌های موجود، در عرصه مداحی است؛ به همین اعتبار و برای کسب اطلاع از نحوه نظارت‌ بر کار مداحان گفت‌وگویی را با ناصر شکریان، رییس سازمان تبلیغات اسلامی استان ترتیب دادیم که در پی می‌آید.

* با فرارسیدن ایام محرم، چه اقداماتی برای ساماندهی مداحان و واعظین در نظر گرفته شده است؟
ضمن عرض تسیلت به مناسبت قرار گرفتن در ماه عزای اولیاء و اوصیای الهی و ماه سوگواری سرور آزادگان جهان امام حسین‌(ع)، به عرض می‌رسانم که مقدمات این کار مطابق معمول هرساله، به این شکل پیگیری می‌شود که ابتدا درخواست‌هایی برای اعزام از سوی هیأت‌ها و رابطین استانی و شهرستانی به مراکز اعزام مبلغ، مستقر در استان قم ابلاغ می‌شود و سپس طی جلساتی توجیهی با حضور مداحان و نمایندگان هیأت‌های مذهبی، متون تبلیغاتی (ره‌توشه تبلیغ) صادر شده و به همراه مواعظ و سخنان رهبر معظم انقلاب اسلامی، در باب مداحی، برای اطلاع همه مداحان و واعظان، در سایت کانون مداحان هر استان و شهرستان قرار می‌گیرد. ناگفته نماند که در روزهای اخیر، با حضور جمعی از مداحان به خدمت استاد منصور ارضی از مداحان شناخته ‌شده تهران و سراسر کشور رسیدیم تا ظرایف و دقایق جامانده از نحوه و چگونگی مداحی، نیز بر همگان آشکار شود که البته به برکت سیدالشهداء جلسه بسیار پربار و خوبی هم شده بود.

* محورهای کلیدی سخنرانی‌ها و مداحی‌های امسال بیشتر چه خواهد بود؟
امسال با توجه به همزمانی ماه محرم‌الحرام و عزاداری سیدالشهداء با هفته امر به معروف و نهی از منکر و آغاز هفته دفاع مقدس، برنامه‌های بسیار خوبی برای بهره هر چه بیشتر از فرصت فضای معرفتی و معنوی سوگواری سید و سالار شهیدان، ترتیب داده شده است و البته این محورها، علاوه بر موضوعات قابل اشاره دیگر همچون پرداختن به رشادت‌های قهرمانانه مدافعان حرم و آسیب ‌های اجتماعی روز است.

* آیا از تعداد مداحان در سراسر استان اطلاعات دقیقی در دست هست؟ 
بله. مداحان در اصل بر اساس چندین شاخص‌ به چند دسته تقسیم می‌شوند که در این تقسیم‌بندی، برخی از آنان، در دسته مداحان شاخص و برخی دیگر نیز در دسته مداحان هیأت و دسته‌جات مذهبی، می‌گنجند؛ اما به طور کلی، ما در استان بیش از 3800 مداح داریم که از این تعداد، هزار و اندی از خواهران و مابقی از میان برادران مداح هستند. لازم به ذکر است که همگی این مداحان، دارای کد شناسایی و مداحی هستند که بر اساس سطح‎‌بندی‌های انجام گرفته قابل شناسایی هستند.

* با توجه به اینکه در طول سال‌های اخیر، ما شاهد دستمزدهای نجومی برخی از مداحان شناخته شده در سطح ملی بوده‌ایم، این اتفاق به عنوان یک آسیب و آفت بسیار جدی، در حال ضربه زدن و تحت‌الشعاع قرار دادن عزاداری اباعبدالله (ع) بوده‌ است، با این وصف، آیا سازمان متبوع شما برنامه خاصی هم برای درمان این درد بزرگ در نظر گرفته است؟
سیاست نظام اسلامی، همواره بر این مدار بوده و هست که مداحان نباید به مداحی اباعبدالله الحسین (ع) و اهل بیت عصمت و طهارت، به دیده یک شغل ثابت و پایدار بنگرند، چرا که این اتفاق نامبارک، یقینا، از درجه اخلاص مداح کاسته و آثار معنوی مترتب بر آن را به شدت کمرنگ و بی اثر می‌سازد. اما با این حال، همواره مردم عزادار، به عشق امام حسین(ع)، وجهی را به دلخواه خودشان، به رسم تَیَمُّن و تبرک، به مداح می‌دهند که هیچ تعرفه و قاعده و قانون خاصی هم ندارد و بلکه از یک عرف، پیروی می‌کند و بر همین اساس ما نیز هیچگونه دستورالعمل خاصی را برای تعرفه یا احیانا نرخ مصوب مداحی تعیین نکرده و نخواهیم کرد.
در صورت مشاهده هرگونه تخلف از عرف موجود، برای عزاداری، با کدام اهرم‌های بازدارنده‌، با آن مقابله می‌کنید؟
شاخص‌ترین اهرم ما برای مقابله به مثل، جلوگیری از اعزام و بکارگیری مداح متخلف است، چرا که گرفتن دستمزدهای نجومی، بر خلاف روح کلی عزای امام حسین(ع) بوده و از قداستِ ساحت مقدس عزاداری ، بشدت می‌کاهد.

* چند سالی است که مراسم نمادین خیمه‌سوزان ابی‌عبدالله(ع)، در برخی از شهرها، توسط هیات‌های مذهبی برپا می‌شود؟ (نظر شما در این باره چیست و کدام دستگاه‌ها، متولی برقراری نظم و امنیت این مراسم‌های آیینی هستند؟)
این مراسم‌ نیز همچون مراسم‌های آیینی دیگر، همچون آیین شیرخوارگان، نشان‌دهنده اوج ارادت خالصانه عاشقان اباعبدالله‌الحسین(ع) است. البته ناگفته نماند که سازمان تبلیغات اسلامی در برپایی این نوع از مراسمات آیینی، هیچ نقشی ندارد و این تنها نوعی اظهار ارادت خودجوش مردمی است که توسط برخی از هیأت‌های عزاداری انجام می‌شود. نیروی انتظامی مطابق معمول چنین مراسم‌هایی، در این مورد نیز اقدامات مؤثری را در جهت حفظ امنیت عزاداران اباعبدالله الحسین (ع) انجام می‌دهد.

* در طول سال‌های اخیر و باتوجه به نیازی که برخی از مداحان جوان برای به اصطلاح به روزتر کردن عزاداری اباعبدالله‌الحسین (ع) احساس می‌کنند، دست به یک سری اقدامات خاص، از جمله بهره‌گیری از ملودی‌ها و آهنگ‌های موسیقایی بعضا غیراسلامی می‌کنند؟ آیا در این خصوص آسیب شناسی‌هایی نیز صورت گرفته است؟ (آیا برای تشکیل کلاس‌های آموزشی نیز اقدامی شد؟!)
کانون مداحان، اساسا نقش بسیار پررنگی را در آموزش مداحی صحیح به مداحان برعهده دارد. اما در عین حال سازمان تبلیغات اسلامی نیز به عنوان یکی از دستگاه‌های مربوطه، چند سالی است که با صدور مجوز رسمی برای تاسیس آموزشکده‌های مداحی، گام‌های بسیار موثری را در آموزش و ترویج مداحی‌های صحیح و اثرگذار برمی‌دارد.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی