آخرین اخبار :
  • منتشر شده در چهارشنبه, 29 شهریور 1396 05:14
خبرشمال از دست درازی به اراضی در استان‌های شمالی گزارش می دهد

گستردگی خوان زمین‌خواری در مازندران

خبرشمال/ گروه اجتماعی

تهران نه بره دارد و نه بز زنگوله‌
پا، نه دریا دارد نه طبیعت بکر برای داشتن هوای تازه؛ توی این شهر، طبیعت با تو قهر است و تو با طبیعت ناآشنا. شاید عمده‌ترین دلیل علاقه تهرانی‌ها به مازندران هم همین موضوع باشد که مازندران هم بره دارد، هم طبیعت و هم بز زنگوله‌پا. 
اما گاهی حضور همین تهرانی‌ها در مازندران ویلاسازی را در این استان رونق می‌دهد که سبب رواج زمین خواری، دریاخواری و کوه خواری می‌شود. به همین دلیل مقابله با زمین خواری و پدیده‌های مشابه آن مانند کوه‌خواری و دریاخواری در سال‌های اخیر از دغدغه‌های مسئولان اجرایی و قضایی کشور شده است. براین اساس تلاش برای پیشگیری از وقوع این گونه پدیده‌ها در مقایسه با تأکید بر کشف زمین‌خواری نیز در اولویت کاری دولت قرار گرفته است.

é زمین‌خواری عامل ایجاد ترکیب ناموزون در ساختار کالبدی مازندران 
حسین نیازآذری، نماینده مردم بابل در گفت‌وگو با خبرشمال با بیان اینکه مازندران به دلیل وجود تنگناهای زیر بنایی توسعه پایدار، مسائل و مشکلات زیست محیطی و بهره برداری نامناسب از قابلیت‌های طبیعی و کشاورزی با مشکلات بسیاری مواجه است، اظهار کرد: تخریب بی رویه اراضی ساحلی و جنگلی، تغییر کاربری غیر مجاز و بی ضابطه اراضی کشاورزی و باغی، عدم استقرار صنایع مادر و بیکاری اقشار مختلف جامعه انسانی به ویژه قشر تحصیل کرده از دیگر مشکلات این استان است.
وی با اشاره به پتاسیل و ظرفیت‌های بالقوه مازندران در بخش کشاورزی به عنوان یکی از قطب‌های اصلی صنعت کشاورزی و دامپروری اظهار کرد: جاذبه‌های وسیع طبیعی و تاریخی جهت توسعه پایدار صنعت گردشگری و طبیعت‌گردی در سطوح بین‌المللی، ملی و منطقه‌ای از جمله ظرفیت‌های این استان است که باید به آن توجه کرد چراکه توسعه و تقویت کشاورزی و گردشگری در کنار صنعت و خدمات می‌تواند به عنوان فعالیت‌‌‌های قالب اقتصادی نقش موثری در ارتقای شاخص‌های درآمدی استان و تحقق برنامه‌‌های توسعه داشته باشد.
عضو کمیسیون عمران مجلس با تاکید بر ضرورت تدوین برنامه‌های جامع توسعه و اتخاذ شیوه‌های مناسب و راهکارهای اجرائی مطلوب با حفظ آمایش سرزمین استان، خاطرنشان کرد: در این مسیر جلب مشارکت‌های مردمی و جذب سرمایه‌گذاری‌های بخش خصوصی از اهمیت خاصی برخوردار است.
نیازآذری با بیان اینکه مطالعه وضع موجود آمایش سرزمین استان به صورت مستمر در دستور کار مسئولان قرار دارد، اظهارکرد: تغییر کاربری غیر مجاز اراضی کشاورزی، تخریب و تجاوز به عرصه‌های جنگلی و جلگه‌ای و ساحلی و ساخت و سازهای بی رویه و غیر مجاز به ویژه در منطقه سرسبز غرب استان مازندران، علاوه بر ایجاد ترکیب ناموزون در ساختار کالبدی و فضای آمایش سرزمین استان؛ مشکلات عدیده‌ای را در راستای تحقق اهداف توسعه پایدار و اجرای زیر ساخت‌های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی پدید آورده است.

é میراث خواری، زمین خواری و دریا خواری محصول مازندران برای مهاجران
فعال حوزه میراث فرهنگی مازندران با بیان اینکه بر کسی پوشیده نیست آثار تاریخی، هویت پیشینیان هر قوم و سرزمینی را نشان داده و در عصر حاضر به عنوان یکی از جاذبه‌های مهم میراث فرهنگی و گردشگری محسوب می‌شوند، گفت: مازندران با تکیه بر سه پایه می‌تواند به رشد برسد، جنگل، دریا و آثار تاریخی پایه‌های صنعت گردشگری در مازندران هستند. محمد عظیمی با تاکید بر آنکه گردشگری در مازندران هنوز یک صنعت نشده است، تصریح کرد: برداشت شن و ماسه در کنار مکان‌هایی نظیر اسپهبد خورشید که لیاقت ثبت جهانی را دارد نگران کننده است و بدترین قسمت ماجرا هم آنجاست که روزانه 25 تن زباله در ایام پر ترافیک در مازندران تولید می‌‌شود.
مدير انجمن دوستداران ميراث فرهنگي هوتو با بیان اینکه امروز میراث خواری، زمین خواری و دریا خواری در مازندران بیداد می کند، اذعان کرد: این‌ها هویت ماست و نباید این گونه با آنها برخورد شود.
این فعال حوزه میراث فرهنگی با بیان اینکه علت زمین خواری در این استان افزایش جمعیت و توسعه شهری است، یادآورشد: افزایش جمعیت شهری و روستایی موجب زمین خواری در شهر و به‌خصوص روستاها شده است، زیرا این مناطق دیگر ظرفیت توسعه ندارند و ساکنان آن‌ها به زمین خواری روی می‌آورند.

é تصرف زمین‌ها از دید قانون
آسیه محمدی، وکیل پایه یک دادگستری در گفت‌وگو با ما با اشاره به اینکه یکی از مباحث مربوط به زمین‌خواری بحث تصرف غیرقانونی یا همان تصرف عدوانی است که مشمول قانون مجازات اسلامی می‌شود، گفت: تصرف غیرقانونی زمانی مربوط به انتقال مال غیر می‌شود که این انتقال ممکن است خرید، فروش یا معاوضه مال غیر باشد که به قانون 1308 برمی‌گردد و مواد یک به بعد آن در خصوص انتقال مال غیر، قابلیت استناد دارد.
این وکیل پایه یک دادگستری با بیان اینکه زمانی هم وجود دارد که انتقال مال غیر می‌تواند در قالب عنوان مجرمانه کلاهبرداری قرار بگیرد، اظهار کرد: اگر تصرف عدوانی عناوین متقلبانه نیز بگیرد مشمول ماده یک تشدید مجازات مرتکبین ارتشا، استناد بر کلاهبرداری است.
محمدی عنوان «تغییر کاربری» را از دیگر موضوعات قابل بحث در حوزه مباحث تصرفات غیرقانونی زمین دانست و ضمن ابراز تأسف از زیاد شدن این جرم تصریح کرد: در این زمینه قانون تغییر کاربری اراضی زراعی مصوب سال 1374 را داریم که قانون‌گذار با توجه به نگاه پیشگیرانه و همچنین تشدید در حوزه مجازات 11 سال بعد یعنی در سال 1385 نیز این قانون را تشدید کرد.
وی افزود: در آن قانون مباحث مربوط به جریمه، عوارض مربوط به ماده 2 و قلع و قمع ساخت و ساز نیز وجود دارد؛ بنابراین قانون مصوب سال 85 قانون بسیار جامعی است و مباحث مربوط به پیشگیری و کاهش انگیزه مجرمانه را نیز در بر دارد.
این وکیل پایه یک دادگستری با بیان اینکه زد و بندهای بسیاری برای این مسئله انجام داده می‌شود، خاطرنشان کرد: در یکی از روش‌های زمین خواری استفاده از اسناد مالکیت مشاعی است، به این صورت که در این روش بین مالکان و مدعیان اراضی اختلافات اساسی بر سر حدود آن شکل گرفته است و برخی افراد با سوء استفاده از سند مشاعی بخشی از منابع طبیعی را تصرف می‌کنند.
محمدی افزود: چون اراضی جنگل ملی است وحاشیه نشینان جنگل هم اغلب در دیدرس مسئولان نیستند به‌راحتی اقدام به زمین خواری می‌کنند وادعای مالکیت این زمین‌ها را دارند. 
این وکیل پایه یک دادگستری با تاکید بر اینکه در پدیده زمین‌خواری سعی در تحصیل نامشروع زمین می‌شود و عده‌ای با استفاده از ‌وسیله ابزارهای غیر قانونی، جرایم گوناگون و سوء‌استفاده از قانون، مرتکب جرم زمین‌خواری و تحصیل اراضی ملی، موات و دولتی می شوند، خاطرنشان کرد: از آنجا که این اراضی جنبه ملی و عمومی دارند در این بخش لازم است تا در وهله اول متولیان کاستی‌های قانونی را شناسایی کرده 
و در مرحله بعد با آن‌ها برخورد کنند.

é سخن پایانی
در همین زمینه فرمانده انتظامی استان از کشف زمین خواری 468 میلیارد ریالی در شهرستان ساری و دستگیری دو متهم این پرونده خبر داد .
سردار"سید محمود میرفیضی" در تشریح این خبر، اظهارداشت: کارآگاهان اقتصادی پلیس آگاهی استان مازندران در راستای مقابله با پدیده زمین خواری با انجام اقدامات اطلاعاتی و تحقیقات پلیسی از تصرف غیر قانونی اراضی مسکونی بلاصاحب به میزان 6 هزار و 697 متر مربع در یکی از مناطق مسکونی شهر ساری مطلع شدند.
وی تصریح کرد: با انجام تحقیقات گسترده پلیسی و اقدامات کارشناسی مشخص شد، این اراضی متعلق به افراد حقیقی است که در حال حاضر در خارج از کشور به سر می برند و افرادی با جعل اسناد اقدام به تصرف این اراضی کردند.
فرمانده انتظامی استان مازندران با بیان اینکه با شناسایی مالکان زمین و نماینده وراث، طرح شکایت رسمی و تشکیل پرونده از سوی مراجع قضائی در دستور کار قرار گرفت، افزود: ارزش ریالی زمین های تصرف شده بالغ بر 468 میلیارد و 900 میلیون ریال بوده که در این خصوص دو متهم به جعل اسناد و زمین خواری، شناسایی و دستگیر شدند.
سردار میرفیضی، در خاتمه گفت: متهمان پس از تشکیل پرونده به مراجع قضائی معرفی و حکم ابطال سند و رفع تصرف این اراضی صادر شد.
به همین جهت بحث در خصوص زمین‌خواری در این گزارش نمی‌گنجد و باید در سلسله گزارش‌هایی مورد بررسی، اما درخواستی که از مسئولان داریم بازنگری قانون در این بخش است تا با ابزار قانون زمین‌خواران نتوانند به راحتی زمین خواری کنند بلکه در زمین‌خواری، زمین بخورند.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی