• منتشر شده در پنج شنبه, 20 آبان 1395 10:02
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای مازندران تاکید کرد

کار شبانه روزی برای سد شکنی ازگلورد!

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای مازندران گفت که برای رساندن سد گلورد به مرحله آبگیری ، کار ساخت و ساز در آن شبانه روزی شده است .
محمدابراهیم یخکشی پس از بازدید از سد گلورد افزود : نوبت کاری شب بتازگی برای تکمیل سد تعریف و فعال شده است . وی گفت که برنامه ریزی ها و تلاش ها بر این متمرکز است که سد تا پایان امسال به مرحله آبگیری برسد.
یخکشی همچنین اظهار داشت : برای ادامه کار ساخت سد در شرایط حاضر به 500 میلیارد ریال اعتبار نیاز داشتم که آن هم تامین شده است . وی با اعلام این که تاکنون یکهزار و 500 میلیارد ریال برای ساخت این سد هزینه شده است ، افزود : مجموع اعتبارات هزینه شده و مورد نیاز برای تکمیل سد گلورد سه هزار میلیارد ریال است .
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای مازندران گفت : سدگلورد اکنون در مراحل پایانی کار خود قرار دارد و با بهره برداری از آن علاوه بر آب کشاورزی شرق مازندران ، آب آشامیدنی مورد نیاز شهرهای نکا ، بهشهر و گلوگاه هم تامین می شود.وی در باره جا به جائی روستای ' رودبار ' بهشهر که هنگام آبگیری سد زیر آب می رود هم گفت که این کار در حال انجام است.
روستای رودبار 50 خانوار جمعیت دارد . مدیرعامل شرکت آب منطقه ای مازندران حجم مخزن سد گلورد را 107 میلیون متر مکعب اعلام کرد و گفت که این سد در کنترل سیلاب و کاهش خسارات ناشی از سیل نقش موثری دارد . وی افزود : برای ایجاد منطقه گردشگری در حاشیه سد و همچنین ساخت نیروگاه برق آبی از سوی بخش خصوصی هم برنامه ریزی خواهد شد.
مدیر عامل آب منطقه ای مازندران همچنین  در جلسه شورای اداری شهرستان نکا  نیزگفت : استان مازندران همچنان در زیرساخت های آبی عقب مانده است و باید تلاش مستمر برای برون رفت از این وضعیت انجام شود.
محمد ابراهیم یخکشی علت این عقب ماندگی را بی توجهی های صورت گرفته در گذشته دانست و افزود : با وجودی که دولت به صورت همه جانبه تلاش کرده و اعتبارات مناسبی هم به استان تزریق شد ولی عقب ماندگی ها جبران نشده است.
وی ادامه داد : در دولت تدبیر و امید 70 درصد اعتبارات عمرانی آب اضافه شده است ، اما به دلیل عقب ماندگی تاریخی ، این اعتبارات کافی نیست و باید سرعت بگیرد تا توسعه شتابمند شود.
مدیر عامل آب منطقه ای مازندران با اشاره به وضعیت آب شرق مازندران ، یادآور شد: وضعیت منابع آبی کشور و استان مازندران رو به کاهش است و این مشکل در شرق مازندران نمود بیشتری داشته و در برخی از موارد با چالش رو به رو شده ایم.وی با اعلام اینکه منطقه شرق مازندران در وضعیت تنش آبی قرار دارد ، گفت : باید مدیریت منابع آبی و صرفه جویی در استفاده مناسب از این موهبت خدادادی انجام و پایداری آب برای نسل آینده ایجاد شود.
او ادامه داد : تشکیل شورای حفاظت منابع آبی در شهرستان های مختلف هم با هدف مدیریت منابع آبی و حفظ منابع آبی موجود انجام شده است تا با کمک هم برای ایجاد پایداری در این زمینه تلاش کنیم.
مدیر عامل آب منطقه ای مازندران گفت : باید تدابیر لازم و اقدامات عملی مناسب برای برون رفت از بحران احتمالی و به حداقل رساندن اثرات ناشی از کم آبی ، اتخاذ شود و این عمل نیازمند مشارکت همه ذینفعان و بهر ه برداران و دستگاه اجرایی در بخش پساب، تامین مالی برای آب بندان ها، افزایش اعتبارات سدها و سایر بخش هاست.وی افزود : ایجاد سد گلورد برای تامین آب کشاورزی و شرب منطقه شرق مازندران بسیار موثر است که با آبگیری آن تا پایان سال بسیاری از مشکلات این بخش حل می شود.
فرماندار نکا هم با اشاره به کارهای مختلف در بخش تامین آب برای مردم شهر و روستا و مدیریت در منابع آبی ، گفت : در حوزه تامین منابع آب ، طرح عظیم و معروف سد گلورد را داریم که اکنون در 2 فاز قابلیت اجرایی دارد و تاپایان سال آبگیری می شود.
جعفر احمدی افزود : در حوزه آبرسانی روستایی هم 6 مجتمع آبرسانی است که اگر به انجام برسد حداقل 47 روستا از آب آشامیدنی سالم بهره مند خواهد شد.
وی ادامه داد : در حوزه شهری نکا هم کارهای زیربنایی مناسبی انجام شده که ایجاد دیواره حفاظتی بر روی نکا رود ، ایجاد سدلاستیکی از این موارد است.
فرماندار نکا گفت : سد گلورد از نعمت‌های بسیار خوبی برای شهرستان و منطقه است که علاوه بر رفع مشکلات ناشی از کمبود آب در شهرستان ، کمبود آب در بخش کشاورزی و آب شرب شرق مازندران را هم برطرف می کند.
احمدی همچنین به خدمات مختلف انجام شده در طول سه سال گذشته دولت تدبیر و امید اشاره کرد و گفت : در طول سه سال گذشته خدمات فراوانی در بخش‌های کشاورزی ، عمران شهری و روستایی ، گردشگری ، آب روستایی و شهری ، انرژی ، آموزشی ، ورزش ، فرهنگی و دیگر زمینه ها ارائه شده است که باید اطلاع رسانی مناسب در این زمینه انجام شود.
ساخت سد گلورد از سال 88 آغاز شد.
این سد در 45 کیلومتری جنوب شهر نکا درحال ساخت است .

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی