آخرین اخبار :
  • منتشر شده در پنج شنبه, 10 مهر 1399 04:12
«خبرشمال» در گفت‌و‌گو با مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی مازندران درباره نوع و میزان استفاده از سموم شیمیایی، گزارش می‌دهد؛

محصولات ما سالم تر است!

 
 
 
 

 مائده مطهری زاده /


روز گذشته بود که مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی به شالیکاران درباره استفاده از سم تقلبی «اندوسلفان» که در بین کشاورزان به «پنبه سم» شهرت دارد، هشدار داد.
عبدالرحمان زاغی در این باره گفت: واردات این سم به کشور از لحاظ تکنیکال و بالا بودن زمان ماندگاری آن در طبیعت از ۱۰ سال پیش ممنوع شد و به طور یقین سمی که اکنون عرضه می‌شود تاریخ مصرف گذشته است و فقط با هدف سودجویی به فروش می‌رسد.
وی با تاکید بر اینکه مصرف این سم به هیچ برای از بین بردن آفت کرم ساقه‌خوار برنج توصیه نمی‌شود، افزود: اگرچه کارایی آن در از بین بردن همه آفات بسیار بالا است، اما عرضه این سم که اصلا از کانال رسمی و دولتی از یک دهه گذشته ممنوع شده است، فقط با هدف سوجویی عرضه می‌شود.
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی مازندران با بیان اینکه تغییر برچسب و فروش آن به نام سم اندوسلفان نیز از دیگر روش‌های سودجویی است، اظهار داشت: فروشندگان مجاز سموم کشاورزی استان علاوه بر اینکه باید برای شناسایی و معرفی افراد سودجو که اقدام به عرضه این سم می‌کنند، همکاری لازم را داشته باشند، لازم است بهره‌برداران را از تقلبی بودن این سم مطلع کنند.

*محصولات ما در مقایسه با سایر کشورهای دنیا سالم‎‌تر است
زاغی در گفت‌وگو با خبرشمال و در پاسخ به این پرسش که چرا در طول این سال‌ها به استفاده بی‌رویه از سموم شیمیایی متهم شده و آیا این اتهام بر کشاورزی استان وارد است یا خیر تاکید کرد: چنانچه به صحبت‌های روزهای گذشته معاون حفظ نباتات وزارت جهاد کشاورزی کشور بازگردیم خواهیم دید که میزان مصرف سموم شیمیایی در کشور ما در مقایسه با برخی کشورهای خارجی، بسیار کمتر و در نتیجه محصولات ما سالم‌تر است.
مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی مازندران در ادامه با اشاره به اینکه سموم پرخطر منسوخ شده‌اند تاکید کرد: روال کار ما در جهاد کشاورزی اکنون سال‌هاست که بر محور خارج کردن سموم پرخطر و شیمیایی از مدار از سویی و وارد کردن سموم کم‎خطر، گیاهی و معدنی از طرف دیگر است.
به طور مثال، اکنون کار از رده خارج کردن سموم پرمصرف اما پرخطری همچون دیازینون و علف‌کش بتاکلر در دستور کار معاونت حفظ نباتات جهاد کشاورزی قرار گرفته است.

*استفاده از سموم به فراخور تولید فراوان محصولات کشاورزی
این مقام مسوول با بیان اینکه تمامی تصمیم‌گیری‌ها برای استفاده از سموم مختلف شیمیایی بر اساس معاهدات و مقررات محیط زیستی و بهداشتی است، تصریح کرد: آنان که مازندران را به استفاده زیاد از سموم شیمیایی متهم می‌کنند باید بدانند که استان مازندران حدود 45 درصد برنج و مرکبات و 70 درصد کیوی مورد نیاز کشور را تامین می‌کند و تازه این منهای سایر محصولات کشاورزی تولید شده در استان است و به این ترتیب از آنجا که میزان تولیدات در استان در مقایسه با سایر استان‌های کشور بسیار بالاست، میزان مصرف سم نیز بدیهی است که به فراخور آن، بالا می‌رود اما با این حال، اتهام استفاده بی‌رویه از سموم شیمیایی را نمی‌پذیریم.

*همه سموم برای واردات باید تاییدیه معاونت حفظ نباتات کشور را داشته باشند
زاغی در خصوص فرایند توزیع سموم کشاورزی در بازار نیز توضیح داد: ابتدا لیستی از سموم مجاز کشاورزی توسط هیاتی متشکل از نمایندگان وزارت جهاد کشاورزی، وزارت بهداشت، سازمان محیط زیست و وزارت صمت، تهیه می‌شود و سپس معاونت حفظ نباتات جهاد کشاورزی نسبت به تایید ثبت سفارش برای واردات آن سموم به کشور اقدام می‌کند و بنابراین، هیچ سمی تا قبل از تایید معاونت حفظ نباتات وزارت جهاد کشاورزی وارد کشور نمی‌شود.

*خارج کردن سموم شیمیایی پرخطر از مدار کشاورزی طبق برنامه زمان‌بندی
بر اساس اظهارات مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی، هر ساله تعدادی از سموم پرخطر، مخرب محیط زیست و نابودکننده دشمنان طبیعی مفید و دارای طیف اثر وسیع، بر اساس برنامه زمان بندی یک تا سه ساله از لیست خارج شده و به تدریج، سموم کم‌خطرتر و پایه گیاهی و معدنی با دوز کمتر و سازگارتر با محیط زیست، وارد لیست می‌شوند.
وی در پایان به نظارت بر فروشگاه‌های سموم کشاورزی نیز اشاره کرد و گفت: چنانچه ماموران ما در بازدید از این فروشگاه‌ها متوجه توزیع و فروش سموم غیرمجاز و توصیه نشده بشوند، مراتب را به اطلاع اداره کل تعزیرات حکومتی می‌رسانند تا در خصوص آنها بر اساس قانون تصمیم‌گیری شود.
به هر روی استان مازندران، قطب کشاورزی کشور است و چنانچه تولید محصولات بیشتر به هر دلیلی راه را برای استفاده از سموم شیمیایی پرخطر و با دوز بالا باز کند، علاوه بر آنکه تهدیدی برای سلامت عمومی جامعه محسوب می‎شود، بلکه اعتبار و جایگاه کشاورزی استان را نیز خدشه‌دار خواهد کرد.

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی