• منتشر شده در سه شنبه, 18 شهریور 1399 10:30
در گفت‌وگوی «خبرشمال» با یک روانشناس بالینی مطرح شد:

تاثیر کرونا بر سلامت روان دانش‌آموزان

 
 
 
 

رضا شریعتی /


سرانجام بعد از ماه‌ها تعطیلی مدارس و اتفاقاتی که سال تحصیلی گذشته را تحت تاثیر قرار داد، کرونا وضعیت جدیدی را بر نظام آموزشی کشور تحمیل کرد؛ آن هم تعریف سه سناریو برای بازگشایی مدارس و تقسیم بندی نظام آموزشی به سه حالت حضوری، نیمه حضوری و مجازی و تماما مجازی.
هرچند اکنون هم که بیش از سه روز از آغاز سال تحصیلی می‌گذرد در برخی مدارس هنوز بستر شاد مهیا نیست و بنا به اطلاعات رسیده به روزنامه «خبرشمال» هیچ درسی در این مدارس آغاز نشده است و تنها یک گروه در واتساپ تشکیل شده است که این موضوع آموزش مجازی را تحت الشعاع قرار داده است.
البته در خصوص آموزش حضوری نیز شایعاتی در خصوص رعایت نشدن پروتکل‌ها شنیده شده است که مدیرکل آموزش و پرورش مازندران و دیگر مسوولان استانی قول مساعد در راستای رصد مدارس و برخورد با خاطیان را دادند که با شناختی که از سعدی‌پور وجود دارد یقینا این وعده او محقق خواهد شد.
مسأله‌ی دیگری که در راستای آموزش حضوری دانش آموزان وجود دارد امنیت روانی دانش آموزان در سایه رعایت پروتکل‌های بهداشتی در مدارس است.
در این رابطه زهرا خداشناس، روانشناس بالینی با بیان اینکه نگرانی بیش از حد دانش آموزان در دوران تحصیل به عنوان یکی از مهمترین مشکلات خانواده‌ها به شمار می‌آید، اظهار کرد: حساسیت بیش از حد والدین  دانش آموزان به همراه سخت گیری مسوولان مدرسه در عملکرد تحصیلی و نیز در مبحث‌های مرتبط با کرونا به اضطراب دانش آموزان دامن خواهد زد.
وی با بیان اینکه این مسأله به معنای آن نیست که نباید به دانش آموزان در خصوص کرونا هشدار داد، افزود: آموزش مسائل بهداشتی به دانش آموزان باید با رعایت اصول روانشناسی صورت گیرد و سلامت روحی دانش آموز در کنار سلامت جسمی جدی گرفته شود.
خداشناس با بیان اینکه وجود اضطراب در والدین نیز یکی از علل افزایش تنش در دانش آموزان است، افزود: برخی از والدین بیش از دانش آموزان نگران ابتلای دانش آموز به کرونا هستند و با جملات استرس‌زا موجب تنش هر چه بیشتر در فرزندشان می‌شوند.
این روانشناس بالینی با بیان اینکه به کار بردن جملاتی تنش‌زا، اضطراب دانش آموز را تشدید خواهد کرد، افزود: روانشناسان می‌توانند با ارایه خدمات مشاوره‌ای به کودکان باعث کاهش تعارضات خانوادگی، تنش و ترس‌های ناشی از ابتلا به عفونت شوند.
خداشناس با بیان اینکه آموزش مجازی هم دارای مزایا و معایبی است، اظهار کرد: در آموزش مجازی، رابطه عاطفی ميان دانش آموزان و معلمان وجود نخواهد داشت.
وی با بیان اینکه وقتی رابطه عاطفی ميان معلم و دانش آموز شكل بگيرد، دانش آموز احساس میكند، معلم او را دوست دارد، افزود: اين رابطه رو به كاهش است، بنابراين آن را بايد يك هشدار جدی برای آموزش و پرورش و خانواده‌ها قلمداد كرد.
این روانشناس بالینی با بیان اینکه رابطه عاطفی ميان معلم و دانش آموز، انگيزه را برای يادگيری بالا برده و به بروز رفتارهای متعادل منجر میشود، اظهار کرد: با این وجود در مناطق قرمز برای بازگشایی مدارس چاره‌ای جز آموزش مجازی نبود.
این روانشناس بالینی با بیان اینکه اضطراب عامل افت تحصیلی دانش آموزان است، افزود: این اضطراب می‌تواند شامل درد‌های شکمی، افزایش تحریک پذیری، احساس افسردگی یا حتی شب ادراری در کودکان پیش دبستانی و یا دبستانی باشد.
خداشناس با بیان اینکه مشغله فکری، بی‌حواسی، عدم تمرکز، کابوس دیدن یا افزایش و کاهش اشتها از علائم اضطراب در نوجوانان است، افزود: بر اساس مقاله‌ای که در روزنامه گلوبال تایمز چین منتشر شد  برخی از کودکان ممکن است از احتمال بیمار شدن والدین خود ترسیده و یا دچار اضطراب جدایی شوند.
این روانشناس بالینی  با بیان اینکه نقش والدین در کنترل شرایط کودکان بسیار مهمتر از چیزی است که به نظر می‌رسد، افزود: آن‌ها پیش از هر شخصی می‌فهمند کودک دچار استرس و اضطراب شده است یا نیاز به حمایت روانی دارد.

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی