آخرین اخبار :
  • منتشر شده در یکشنبه, 29 تیر 1399 11:24
گفت‌وگوی اختصاصی «خبرشمال» با زوج خواننده جوان مازندرانی؛

بـا هـم بخوانیـم

 
 
 
 
سرویس فرهنگی/

به‌عنوان مقدمه:
«اسرين» و «مقتدا»؛ زوج هنرمند و خواننده مازندرانی را با آن موزیک ویدئوی دونفره زیبایی که در طبیعت و در کنار هم خواندند و اجرا کردند، بیشتر شناختیم. زن و شوهر جوانی که خوانش این ترانه محلی و فولکوریک، وسوسه‌مان کرد که برویم سراغشان و درباره دنیایی که در آن به سر می‌برند و دنیایی که می‌خواهند برای ما بسازند، صحبت کنیم.

*فرزندان موسیقی
بخشی از هنر اکتسابی و بخش مهم آن ذاتی‌ست.
هر دوی ما فرزند موسيقى بوديم و پدرانمان نوازنده و سازنده موسيقى بودند؛ در واقع از كودكى با نغمات موسيقى اصيل آشنايى داشته و به صورت ذاتى آواز مي‌خوانديم.

*تک‌آهنگی که
 در فضای مجازی ترکاند!
راستش خیلی اتفاقی این آهنگ را اجرا کردیم. براى خودمان هم خيلى جالب بود و بسيار با احساس و از ته وجود و دل اجرا شد. وقتی که خودمان خيلى لذت برديم، تصميم گرفتيم اين حال خوب را با مردم موسيقى‌دوست سرزمين‌مان هم تقسيم كنيم كه بسيار مورد توجه و حمايت  قرار گرفت...

*آلبوم موسیقی
منتشر شده
آلبومى به نام «شب ترانه» با «عليرضا افكارى» و يك آلبوم ديگر به نام «آنجا» كه بال فرشته مي‌سوزد» با آهنگسازى و تنظيم «حنيف شهميرزادى» انجام شد كه در واقع كاری آيینى بوده.
چند تك‌آهنگ ديگر هم داشتیم كه يكى‌شان تقديم شده به كودكان بيمارى‌هاى خاص با نام «گل نازنينم» که آهنگسازی آن کار خودم بوده (مقتدا) با تنظیم دوست خوبم بنیامین عمران.

*موسیقی چیست؟
 موسيقى از نظر ما نغمه‌اى از بهشت است و هر موزيكی كه به مخاطب و انسان حال خوبی بدهد، ارزشمند و قابل ستايش  است.

*موسیقی و جنسیت
کشور ما به لحاظ عرفی و شرعی، محدودیت‌هایی را برای اجرای موسیقی قائل شده که به نظرمان بهتر است صاحب‌نظران باتجربه‌تر درباره‌اش نظر بدهند.
 به هر حال باید بپذیریم که تفاوت نگاه‌ها و سلیقه‌ها در بسیاری از عرصه‌ها وجود دارد اما از نظر ما به‌عنوان کسانی که در این شاخه هنری فعالیت می‌کنیم و با دختران و پسران زیادی همکاری داشته‌ایم و داریم، جنسيت در موسيقى ارزشى ندارد و همه چيز يكسان است؛ چه براى زن و چه براى مرد.

*جایگاه موسیقی
اينقدر با موسيقى  آميخته شديم كه از نظر ما، هم بهترين شغل حرفه‌اى است و هم از نظر معنوی و روحی بهترین است.
منتهی متأسفانه اگر به صورت فنى نگاه كنيم نمي‌توانيم به اوضاع کلی موسیقی در ایران نمره خوبى بدهيم اگرچه اين خودمان هستيم كه به موسیقی ارزش مي‌دهيم. چون موسيقى با روح انسان در ارتباط است و واقعا از نظر كسانى كه موسيقى كار مي‌كنند بسيار شغل دلى و جدي است، ارزش و جایگاهی كه براى موسیقی بايد گذاشته شود بى حد و مرز است اما متأسفانه آن‌جور كه بايد و شايد حق موسیقی ادا نشده و مظلوم واقع شده است.

*درباره موسیقی فولک
 و فرهنگ بومی
به نظر ما موزيك فولك چون داراى اصالت و ريشه قوى و پر محتوایی است،  قطعاً زيباتر و عميق‌تر و تاثيرگذارتر خواهد بود و پرداختن به اين نوع از موسیقی، آدم‌ها را به ریشه‌های فرهنگی و اصالت‌شان نزديك‌تر می‌کند و باعث ایجاد حال خوب درونى می‌شود که وصف‌ناشدنی‌ست.

*با هم خواندن
متأسفانه به‌خاطر محدوديت‌هايى كه وجود دارد و به آن اشاره هم کردیم، خواندن برای بانوان ما  دشوارتر از آقایان است و براى همين ما همخوانى را ترجيح داديم تا صداى مرد و زن را هم‌صدا و با هم به گوش
همه برسانيم.

 *هر چه پيش آيد
خوش آيد!
از آنجايى كه ذاتاً عاشق موسيقى هستيم پس بى‌عوض و با عشق جلو مي‌رويم و اين حس ناب و پاك را با همه دوستانى كه دوست‌دار موسیقی هستند تقسيم مى‌كنيم...

*آخر ماجرا...
در نهايت مهم اين است که همه سرشار از آرامش و حال خوب باشيم و موسيقى، قطعا «آنچنان را آنچنان‌تر مي‌كند...».
از همراهی گرم مردم خوبمان هم متشکریم و اميدواريم كه پاسخگوى اين همراهى جانانه باشیم.

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی