• منتشر شده در چهارشنبه, 17 ارديبهشت 1399 12:26
گفت‌وگوی «خبرشمال» با معلمی که این‌روزها جهاد می‌کند؛

از معلم جان روشن یافتیم

 
 
 
 

 رضا شریعتی /


کرونای لعنتی در کنار پلیدی‌هایش تصاویر زیبا کم ندارد. وقتی می‌فهمی درست در یک قدمی خودت -در همین آمل زیبا- معلم فرهیخته و اندیشمندی در موسم بلند آموزگاری به فراتر از عشق و مهربانی و تفکر خلاق می‌اندیشید .
آموزگار فهیمی که آموزش را عشق به دانستن، و تربیت را عشق به حقیقت ‌جویی می‌داند. همان عشقی که بال و پر پرواز و رهیدن همه عارفان، شاعران و متفکران تاریخ بود و همان حقیقتی که هیچگاه نمی‌تواند در انحصار دین و طبقه و جامعه خاصی باشد . حقیقت متعلق به همگان است و همیشه ناگشوده و نهایی نشده باقی خواهد ماند .
او سر مشق‌ها و دغدغه‌هایی دارد که در دهه‌های بعدی با طوفانی از نگرش‌ها درغباری از دگم‌ها و تنگ نظری‌ها کم رنگ و گُم نخواهد شد . نامش شهربانوست به معنای ملکه! اما نتوانست شبیه ملکه‌ها بنشیند توی کلاس درسش را بدهد و حقوقش را بگیرد. وقتی کرونای لعنتی آمد او هم شد یکی میان همه تا  تمرین مهارت مدنیّت و آزاد فکری، درس گفتگو و هم فهمی، درک دیگری و تعامل و تفاهم با هم نوعان و هم کیشان، با نگاهی باز و روشن در کلاس‌های رسمی و غیر رسمی وآمرانه برای دانش آموزانش داشته باشد.
شهربانو نعمتی، متولد سال 58 و دانش‌آموخته کارشناسی ارشد علوم تربیتی است که از سال 87 در پایه‌های مختلف تحصیلی مشغول به تدریس بوده است. او اکنون معلم پایه ششم دبستان در مدرسه بختیاری‌فر است. نعمتی  با دمیدن سپیده دم در کلاس درس رفاقت‌ با دانش‌آموزانش تدریس می‌کند و سپس نیم دیگر روزش را برای کمک به همنوعانش در کارگاه تولید ماسک آمل مشغول فعالیت می‌شود.
این معلم با بیان اینکه معلمی شغل نیست عشق است، می‌گوید: شكوفاكردن استعدادهای دانش آموزان یكی از رموز موفقیت معلم است كه باید راه‌هایی برای شكوفایی پیدا كند. یكی از بهترین روش‌های شكوفاكردن استعدادها توجه به افكار و نظرات دانش‌آموزان است.
نعمتی ادامه می‌دهد: هنگامی كه دانش‌آموزان دریابند نظرات آنان مورد تجزیه، تحلیل وتوجه قرار می‌گیرد تلاش خواهند كرد خود را آماده سازند تا در ارائه نظرات خود كمتر مرتكب اشتباه شوند و این عامل موجب توجه بیشتر آنان به درس نیز می‌شود. راه دیگر پرورش استعداد پاسخ صحیح، دقیق، همراه با عطوفت به پرسش‌های دانش آموزان است.
معلم پایه ششم دبستان مدرسه بختیاری‌فر معتقد است قشر معلم با تمام توان بدون در نظر گرفتن دغدغه‌های مالی و جسمی در كلاس حاضر می‌شود و به هنگام ورود به كلاس به قدری دغدغه و مشغله‌های آموزشی و تربیتی دارد كه مطالبات و مشكلات خود را از یاد می‌برد اما در هر صورت مسایل معیشتی گریبانگیر این قشر بر امر تعلیم و تربیت چندان هم بی‌تاثیر نیست.
نعمتی با بیان اینکه حقوق اندک معلمان در مقایسه با سایر کارمندان دولت کفاف گذراندن زندگی آنها را نمی‌دهد، طوری که برخی معلمان سراغ شغل دوم رفته‌اند، می‌گوید: معلمان حق التدریس علیرغم تلاش‌هایی که می‌کنند حقوقشان از حقوق کارگر هم کمتر است و در برخی مناطق یک میلیون و صد هزار تومان می‌گیرند.
وی معتقد است باید وضعیت مالی معلمان مطلوب باشد تا آنها مجبور نشوند، برای رفع احتیاجات به کارهای دیگری روی بیاورند و بعد خسته به کلاس‌های درس بروند.
او می‌گوید: به هر حال برخی معلمان خرید خدمت و حق التدریسی مجبورند که شغل دوم داشته باشند و این اصلا خوب نیست. باید دغدغه معلمان را کم کنند، از این رو دولت و مجلس باید به فکر این باشند که در حقوق و دستمزد معلمان تغییراتی به وجود بیاورند.
نعمتی با بیان اینکه یکی از مشکلات مهمی که کرونا برای من و همه همکارانم بوجود آورد جدایی بین ما و شاگردان بود می‌گوید: این امر هم از لحاظ روحی و هم آموزشی به هر دو طرف خیلی فشار وارد کرد و در ابتدا برای تدریس و آموزش به دانش آموزان نگران شدیم  اما معلمان به صورت خودجوش کلاس درس با تدریس مجازی را ادامه دادند.
وی  سپس به دستورالعمل آموزش و پرورش در خصوص استفاده از سامانه شاد تصریح کرد: در شرایطی که در برخی مدارس با گچ درس می‌دهیم و هنوز تمام مدارس هوشمند نشده است نمی‌توان انتظار داشت که امکانات برای تدریس مجازی  مطلوب باشد و سامانه شاد بتواند صد در صد موفق عمل کند.
نعمتی کلاس تلویزیونی و کلاس‌های رفع اشکال مجازی را موثر در آموزش دانست و اظهار داشت: معلمی شغلی است که تعصب و نگاه های قومیتی و مذهبی در آن مفهومی ندارد و همه دانش آموزان به یک چشم دیده می‌شوند اما از مسوولان، دولت و مجلس خواستاریم به فکر آموزش و پرورش در کنار هم باشند و فقط به یک سری بخش نامه‌های معمولی اکتفا نکنند چرا که معلمان دیگر از شعار خسته شده‌اند
این کارشناس علوم تربیتی  با بیان اینکه رمز موفقیت کشورهای توسعه یافته در آموزش و پرورش آن کشور است، افزود: رشد یافتگی جامعه در راستای رشد یافتگی معلمان آن جامعه است چرا که معلم توانمند فرزاندانی بالنده تربیت می‌کند.
نعمتی در پایان در خصوص انگیزه خود از حضور در گروه‌های جهادی را خدمت به خلق و رضایت خدا دانست و افزود: «گروه های جهادی تهدید کرونا را به فرصتی برای  خدمت به خلق تبدیل کرده اند. این‌جا جوانان گمنامی فعالیت می‌کنند که روزهاست خانواده‌شان را ندیده اند و در برابر عمل آنها حضور ما در گروه‌های جهادی ذره‌ای در برابر دریا است.»

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی