• منتشر شده در سه شنبه, 02 ارديبهشت 1399 10:56
گفت وگوی اختصاصی «خبرشمال» با دکتر گلناز هاشم نیا بانوی موفق برنامه‌ریزی روستایی:

اراده و تشویق خانواده رمز موفقیتم است

 
 
 
 

حال و هوای روستا را خوب می‌شناسد، با بوی روستا بیگانه نیست و عطر دل انگیز روستا و بوی شالیزار برنج را در کنار هنرنمایی‌‌های زنان و مردان روستایی همراه با طبیعت بکر را به خوبی درک کرده است. دکتر گلناز هاشم نیا، بانوی با اصلالت استان گیلان، شهرستان رشت و دارنده مدرک دکتری تخصصی تحصیلی جغرافیای برنامه‌ریزی روستایی آمایش کیفیت مناطق روستایی و مدرس دانشگاه و یکی از موفق ترین کارشناسان این مجموعه در امر برنامه‌ریزی توسعه روستایی مهمان ویژه ما برای مصاحبه اختصاصی در
«خبرشمال» بودند.

علاقه، پلی به سوی تخصصی کردن دانشم در روستاها
از همان ابتدای بچگی با اینکه دوست داشتم در آینده معلم شوم و این آرزو را بارها در دفتر انشاء می‌نوشتم اما در کنار علاقه به تدریس، همیشه دوست داشتم به روستا‌های اطراف در استان سرسبز گیلان بیشتر آشنا شوم و این حس و علاقه شدید در من باعث شد تا انتخاب رشته خودم را به سمت وسوی روستاها ببرم .

استان گیلان یکی از زیباترین و توریستی ترین استان‌های کشور می‌باشد
استان گیلان یکی از زیباترین و توریستی ترین استان‌های کشور می‌باشد و علاقه زیاد من به روستا و روستانشینی و امر کشاورزی و تدوین برنامه‌ریزی لازم در جهت ارتقای سطح معیشت هر روستایی، باعث شده تا در حال حاضر در قامت یک کارشناس به این مهم بپردازم و حس و حال خوبی که از این کار در من به وجود می‌آید قابل وصف نیست.

اراده و تشویق خانواده رموز موفقیت من است
خودستایی است بخواهم کامل خودم را موفق بدانم اما اگر بخواهم موفقیت و تجربه خودم را به اشتراک بگذارم باید با صراحت بگویم که هدایت و تشویق خانواده به خصوص مادرم و اراده و پشتکارم، دو بال موفقیت برای پرواز من به سوی اهدافم بوده است.

برخورد مردان و زنان روستایی  
بسیار گرم و صمیمی‌است
در مواجه با مردان و زنان روستایی باید بگویم که برخورد مردان و زنان روستایی  بسیار گرم و صمیمی‌است چون متقابلا من هم  همین احساس را در مورد آنها داشته و دارم و از آنجائیکه شغل فعلی من ارتباط مستقیمی‌با روستا و برنامه‌ریزی توسعه روستایی دارد، خواه و ناخواه بیشترین مخاطبین و مراجعه کنندگان به من روزانه، ساکنین مناطق روستایی هستند و من هم با افتخار و روی باز پذیرای این عزیزان در کارم هستم.

دغدغه‌‌های مردمان روستا....
نبود اشتغال پایدار در روستاها، عدم دسترسی به یک سری از زیرساخت‌های عمرانی مثل راه آسفالته مناسب، آب آشامیدنی سالم، ضعف برق روستایی بخصوص در مواقع بحرانی و بارش‌های فصلی سنگین، کمبود مراکز فرهنگی آموزشی و ...را می‌توان از دغدغه‌‌های مشترک اغلب مردم روستاها دانست. البته این در تمامی‌روستاها مطلق نیست اما این دغدغه‌ها معمولا از پررنگ ترین دغدغه‌‌های مردمان روستاها است.

در نقاشی کردن چشم انداز‌های طبیعی
با محوریت  اراضی روستایی مهارت دارم
یکی از مهارت‌ها و تفریحات مورد علاقه من نقاشی با رنگ روغن به‌خصوص طراحی چشم‌انداز‌های طبیعی با محوریت  اراضی روستایی است و با عشق و علاقه این چشم اندازها را به تصویر می‌کشانم.

گردشگری روستایی به تنوع اقتصادی روستاها
کمک کرده است
 روستاگردی از زیرمجموعه‌‌های بسیار جذاب در صنعت گردشگری است که همواره با چشم انداز‌های بی نظیر، آشنایی با آداب و رسوم و فرهنگ‌های مختلفی همراه است و وجود فرهنگ‌های بومی‌مختلفی در ایران سبب گردیده تا هر روستا خصایص ویژه خود را داشته باشد و همین موضوع به جذابیت آن می‌افزاید. از مزایای روستاگردی ، می‌توانم بگویم که روستاگردی ریسک زندگی روستائیان را کاهش داده به طوری که باعث رشد اقتصادی در روستاها شده است زیرا تنوع فعالیت‌های اقتصادی را در روستا گسترش می‌دهد و کمک می‌کند تا روستائیان جدا از شغل کشاورزی که شغلی فصلی است به مشاغل دیگر بپردازند و در نهایت با ایجاد مشاغل بیشتری در زمینه صنعت و خدمات و غیره و درآمدزایی بیشتر مانع از مهاجرت روستائیان و در نهایت سبب ماندگاری جمعیت روستایی در منطقه شود.

میزان علاقه‌مندی ساکنین روستا  
در پذیرش گردشگر بسیار مسئله مهمی‌است
یک سری جاذبه‌‌های مکمل در روستاها می‌بایست وجود داشته باشد تا روستاها با پتانسیل بالا بتوانند به چشم آیند، از طرفی میزان علاقه‌مندی ساکنین روستا در پذیرش گردشگر بسیار مسئله مهمی‌است که باید به آن توجه شود. بنابراین می‌بایست در معرفی یک روستا به عنوان مقصد گردشگری، علاوه بر جاذبه‌‌های طبیعی،فرهنگی،مذهبی، مقوله علاقه‌مندی پذیرش گردشگر توسط افراد بومی‌محل نیز مدنظر قرار گیرد. البته در حال حاضر در کشور سیاستگزاری‌‌های مطلوبی در جهت ارتقای روستاگردی و گردشگری روستایی صورت گرفته که می‌توان به ایجاد واحد‌های بوم گردی، اقامتگاه‌های تفریحی، مسافرکاشانه ها و بازار‌های محلی اشاره نمود که تمامی‌این موارد با نظارت مستمر دستگاه‌های مجری از قبیل بخشداری‌ها، دفاتر دهیاری‌ها و شورا‌های اسلامی ‌و نیز ادارات میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به امر ارائه خدمت برای جذب حداکثری گردشگران می‌پردازند.

سخن پایانی...
به منظور شناساندن محیط روستا و ویژگی‌‌های فرهنگی آن،ایجاد رقابت سالم،فروش محصولات روستائیان به گردشگران، شناسایی بازار‌های هدف و انتخاب این بازارها به عنوان مبدا گردشگری، تهیه و تدوین استراتژی‌‌های بازاریابی و اعطای تسهیلات کم بازده در قالب کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری روستایی به شهرستانها جهت برنامه‌ریزی گردشگری ضروری است. بنابراین با توجه به تنوع محصولات گردشگری روستایی و رقابت شدید بین عرضه کنندگان در ارائه این محصولات با کیفیت عالی تهیه استراتژی‌‌های بازاریابی باید براساس مطالعات بازار و شناسایی این بازارها باشد.

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی