آخرین اخبار :
  • منتشر شده در پنج شنبه, 15 اسفند 1398 11:08
در گفت‌و‌گوی اختصاصی «خبرشمال» با یک روانشناس بالینی مطرح شد؛

لزوم مدیریت اضطراب و وسواس در هنگام بحران

 
 
 
 
رضا شریعتی، روزنامه‌نگار:/

زهرا احمدی، روانشناس بالینی در گفت‌وگو با «خبرشمال» با بیان اینکه مراقبت‌های روحی و روانی در کنار توجه بهداشتی برای پیشگیری از شیوع ویروس کرونا ضروری است، گفت: صدمات روان شناختی و جسمانی ناشی از نگرانی و ناامیدی بیش از اندازه از کرونا ویروس، جدی است، در حالی که این بیماری با گذر زمان، پایدار نمی‌ماند.
 این استاد دانشگاه با تاکید بر اینکه مردم باید حقایق در خصوص یک بحران مثل بیماری کرونا را فراگیرند، اظهار کرد: التهاب روانی و گسترش اضطراب و استرس در بین افراد در پیشگیری از ابتلا به بیماری کرونا و شیوع آن در جامعه کارآمد نیست و این موضوع در آینده عواقب بد روانی برای افراد دارد.
وی افزود: وقتی افراد صدمه‌ای می‌خورند و یا بیمار می‌شوند یا سندرم بیماری دارند و یا متحمل زیان مالی و شغلی می‌شوند، زمانی را که طول خواهدکشید تا از بار رنج آن واقعه رهاشوند، بسیار بیشتر از آن چه در واقعیت است، تخمین می‌زنند.
احمدی  با بیان اینکه با تمهیدات مطلوب، باید این حجم شدید از نگرانی و تشویش عمومی را مدیریت و کنترل کرد و جامعه را به سمت امیدواری و بهبود شرایط موجود با رعایت موارد بهداشتی تاکید شده پیش برد، گفت: به طور معمول حساس سازی جامعه نسبت به عوامل مخاطره آمیز برای پیشگیری از بی‌تفاوت شدن مردم یک ضرورت است.
احمدی با تاکید بر اینکه حساس سازی همراه با استرس، تهدید و وحشت ممکن است افراد را به درجه‌ای از وحشت برساند که احساس کنند هیچ اقدام عملی و فردی نمی‌توانند برای رهایی از این مشکل انجام بدهند، افزود: پژوهش‌های انجام شده بیانگر آن است که اگر ترس باعث ناتوانی و درماندگی افراد شود تاثیری در پیشگیری ندارد و ممکن است باعث بروز بیماری دیگری شود.
وی در پاسخ به این پرسش که آیا ممکن است برخی افراد در این شرایط دچار خودبیمارانگاری شوند، گفت: چون شرایط پراسترسی است، باید حواسمان باشد که چه چیز را به عنوان علائم کرونا و چه چیز را به عنوان علائم یک سرماخوردگی ساده می‌شناسیم. ممکن است یک نفر با هر سرفه نگران شده و تصور کند به ویروس کرونا مبتلا شده است، اما زمانی که ما علائم و نشانه‌های این بیماری که سازمان بهداشت جهانی پروتکل آن را ارائه و در مورد چگونگی شناسایی، علائم و نشانه‌های آن مردم را مطلع کرده بشناسیم، می‌توانیم به این تفاوت‌ها پی ببریم.
وی تصریح کرد: درشرایط کنونی استناد به مقام دارای صلاحیت که طبعا پزشکان دلسوز و متخصص هستند، درکنار اخبار معتبر علمی و موثق وزارت بهداشت درخصوص پیشگیری، اپیدمی و حتی درمان قریب الوقوع کرونا درکنترل این ویروس و تعدیل نگرانی و ترس ناشی از آن در جامعه اهمیت فراوانی دارد.
این روانشناس با بیان اینکه در شرایط فعلی که ویروس کرونا در جامعه در حال انتشار است باید افراد راهکارهای لازم مانند استفاده از ماسک و ضدعفونی کردن اعضا و وسایل خود را به منظور پیشگیری از ابتلا به این بیماری به‌کار گیرند، اظهار کرد:  باید به جامعه به شیوه‌ای اطلاع‌رسانی شود که متوجه شوند اگرچه ویروس سلامتی آنها را تهدید می‌کند ولی راه مقابله‌ای برای آن با رعایت بهداشت وجود دارد.
احمدی با تاکید بر اینکه تاثیر احساس ناامنی از خود ناامنی بسیار بیشتر است، گفت: احساس ناامنی بهداشت روانی مردم را به مخاطره می‌اندازد.
وی با بیان اینکه احساس ناامنی باعث ناامیدی و در نهایت افسردگی و بی‌تفاوتی نسب به رفع مشکلات جامعه می‌شود، اظهار کرد: فشارهای عصبی و اختلالات روحی در پی نگرانی شدید از وجود و گسترش این بیماری در جامعه موجب بیمار شدن جسم و روح افراد و آمادگی آنها برای پذیرش بیماری کرونا می‌شود.
این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: باید مدیریت هیجانات منفی به جنگ ویروس کرونا برویم و مطمئن باشیم این ویروس را شکست می‌دهیم.
احمدی بر لزوم مدیریت اضطراب در روزهایی که کشور درگیر ویروس کرونا شده است، تاکید کرد و افزود: هیجانات منفی مانند ترس، اضطراب، غم، خشم و افسردگی را مدیریت کنیم و با تقویت سیستم ایمنی به جنگ ویروس کرونا برویم و مطمئن باشیم او را شکست می‌دهیم.
احمدی با بیان اینکه استرس، سیستم ایمنی بدن را تضعیف می‌کند و مقاومت ما را در برابر بیماری‌ها کاهش می دهد، اظهار کرد: به دلایل مختلف از جمله نشناختن کامل این ویروس، علائم و نشانه‌ها، ‌راه‌های انتقال، روش‌های پیشگیری، مراقبت‌های اولیه، طول دوره بیماری،‌ روش‌های درمان و پیامدهای آن، موجب شده میزان ترس و نگرانی از این بیماری، خیلی بیشتر از خود بیماری باشد.
وی احساس وسواسی، تشویش، دلشوره و عدم اعتماد به نفس را از تبعات نگرانی شدید افراد درباره ابتلا به این بیماری برشمرد و گفت:  در این راستا وظیفه کارشناسان و روانسناسان جامعه است که با توصیه‌های آرام بخش و امیدآفرین افراد را به رعایت نکات بهداشتی وادار کنند چراکه مدیریت  اضطراب عمومی در شرایط کنونی ضروری است.

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی