آخرین اخبار :
  • منتشر شده در شنبه, 10 اسفند 1398 12:34
در گفت‎وگوی «خبرشمال» با یک روانشناس مطرح شد؛

شکست کرونا با سلاح «امید»

 
 
 
 

 مائده مطهری زاده /


هر روز که می‌گذرد، اطلاعات بیشتری از نحوه مقابله موثر با کرونا ویروس در جهان منتشر می‌شود و از آنجا که چین نخستین کشور درگیر با این ویروس بود، قطعا بیش و پیش از سایر کشورها می‌تواند تجربیاتش را در مبارزه با این بیماری نسبتا کشنده و خطرناک در اختیار سایر کشورها قرار دهد، کمااینکه سفیر چین در دیدار با مقامات ایران از آمادگی کشورش برای تقدیم تجربیاتش به ایران خبر داد.
از این گذشته، به غیر از اطلاعات وسیعی که در خصوص چگونگی و نحوه رعایت مسائل بهداشتی به گوش مردم می‌رسد، این روزها کرونا ویروس به یک حربه روانی علیه تمامی مردم جهان از جمله ایران تبدیل شده است و متاسفانه انتشار اخبار ضد و نقیض و نگران کننده از تعداد مبتلایان و فوتی‌ها نیز افکار عمومی را مشوش کرده است.

*وظیفه ما در این روزها چیست؟
اما به راستی در چنین وضعیت خطیری که نه مسوولان به درستی می‌دانند چه باید بکنند و نه مردم، می‌دانند که چطور می‌توانند از شر این ویروس خلاصی یابند، چه اقدامات پیش‌گیرانه و موثری می‌تواند دست‌کم از رشد این نگرانی‌ها در جامعه بکاهد؟!

*ترس، دشمن انسان
در گفت‌وگو با یک روانشناس بالینی، در خصوص تاثیر ترس بر روی فیزیولوژی بدن پرسیدم و او در پاسخ به این پرسش مهم گفت: متاسفانه کرونا حسابی مردم را ترسانده و از آنجایی که ترس به شدت بر روی عملکرد انسان تاثیر می‌گذارد، بنابراین، نبودنش بهتر از بودنش است و به عبارت دقیق‌تر، ترس نه تنها هیچ کمکی به بهبود اوضاع نمی‌کند، بلکه باعث می‌شود مغز با ترس پر شود و اجازه هرگونه اقدام مثبت و مناسب برای مقابله با وضع پیشامد کرده را از انسان بگیرد.

*قدرت و تاثیر روان
بر جسم و جان
مصطفوی در ادامه توضیح داد: تاثیر روان بر روی جسم آنقدر زیاد است که روان درمان‎ها در طول تاریخ علم روانشناسی، بارها موفق شدند، بیماران ترسیده از مرگ را از وضعیت بدی که در آن گیر افتاده بودند، نجات دهند به این معنا که با بهبود و تقویت روحیه توانستند فکر شکست و غلبه بر بیماری را به ذهن فرد القا کنند و به این ترتیب، از آنجا که مغز ما به طور هوشمند عمل می‌کند، با تزریق فکر درست، برنامه جدید (بهبود بیماری و ادامه زندگی) جایگزین (بدتر شدن شرایط و مرگ) می‌شود و مغز به صورت اتوماتیک‌وار، فرمان بهبودی را به سراسر بدن ارسال می‌کند و این همان معجزه تاثیر روان بر جسم و جان است که اغلب در چنین مواقعی، فراموش می‌شود.

*قانون جذب را باور کنیم
این روانشناس بالینی با اشاره به اینکه ترس از کرونا از خود ویروس کرونا در ایران بزرگتر شده است و همین هم جای نگرانی دارد، ادامه داد: این روزها خوشبختانه بسیاری از افراد جامعه به ویژه جوان‌ترها، با قانون جذب و معجزه خواستن چیزهای خوب آشنا هستند و می‌دانند اگر مغز را روی سیگنال مثبت‌ها تنظیم کنیم چه اتفاق باورنکردنی می‌افتد؛ مثلا من اگر ذهنم را بر روی بدبختی و بی‌پولی تنظیم کنم به این شکل که من بدبخت هستم، من بی پول هستم و یا من نمی‌خواهم بدبخت باشم و من نمی‌خواهم بی پول باشم، قانون جذب همه مدارهای مغز را بر روی ادامه بدبختی و بی پولی تنظیم می‌کند، اما چنانچه همین فرد که به قول خودش بدبخت و بی پول است، با خودش تکرار کند که من انسان خوشبخت و پول‌داری هستم، مغز به طور کاملا هوشمند، بر روی مدار خوشبختی و ثروتمندی تنظیم شده و این امر همچون یک محرک قوی در ذهن عمل کرده و فرد را به سوی خوشبختی و ثروتمندی سوق می‌دهد.

*امید به زندگی معجزه می‌کند
این روانشناس بالینی در ادامه به ذکر مثال دیگری روی آورد و تاکید کرد: حتما همه شما بارها با افراد سرطانی مواجه شده‌اید که برخی از آنها به دلیل امید به زندگی و روحیه بالا، توانستند سال‌ها به زندگی خود ادامه دهند و در نقطه مقابل آن، افراد دیگری که به دلیل باختن روحیه، در عرض چند هفته جان خود را از دست دادند! هر دو دسته دچار یک بیماری هستند، اما تنها چیزی که این دو دسته را از یکدیگر متمایز می‌‌سازد، داشتن یا نداشتن «امید به زندگی» است.

*جامعه را با نگرانی‎‌هایش تنها نگذارید
مصطفوی در ادامه با اشاره به اینکه انسان با شناخت درست و کامل روان خود می‌تواند بر همه ترس‌ها و نگرانی‌های خود غلبه کند، تصریح کرد: در خصوص شیوع کرونا نیز متاسفانه ترس از آن، بر خود ویروس غلبه کرده است و مهم‌ترین کاری که باید کرد این است که ضمن رعایت نکات بهداشتی، از ترس‌ها و نگرانی‌های بی‌مورد پرهیز کرد.
وی در خصوص نقش مهم رسانه‌ها در تزریق امید به جامعه نیز گفت: توصیه من به اصحاب رسانه و اهالی قلم این است که به جای ناامید و مایوس کردن مردم و نشر اخبار نگران کننده، به تزریق امید در جامعه از جمله به طور مثال، برجسته کردن تعداد افراد بهبود یافته از این بیماری به جای برجسته‌سازی تعداد افراد فوت‌شده، از موج نگرانی‌های ایجاد شده در اثر شیوع این بیماری بکاهند و جامعه را با نگرانی‌هایش تنها نگذارند.
*امید به زندگی و توکل بر خدا را در این روزهای سخت
 فراموش نکنیم
مصطفوی در پایان گفت: ما هر روزه با انبوهی از اخبار بد روبه‌رو هستیم که می‌توانند اضطراب آفرین باشند، مثل اینکه ما می‌دانیم آمار کشته شده‌های تصادفات در ایران، رکورد جهانی را زده است، اما با این حال، هر روز سوار اتومبیل شخصی یا وسایل حمل و نقل عمومی می‌شویم، اما آنچه که باعث می‎شود ما بر این ترس و نگرانی غلبه کنیم، امید به زندگی و توکل بر خداست؛ در خصوص ویروس کرونا نیز دقیقا همین طور است و ما انشاء... تا چند روز آینده با سوار شدن بر موج ترس‌ها و نگرانی‎‌ها کرونا را شکست خواهیم داد.
*بهار نزدیک است
حرف‌های امیدوارکننده این روانشناس مرا به یاد این جمله انداخت که :« ترس از هر چیزی از خود آن چیز یا اتفاق بدتر و بزرگ‌تر است» و بنابراین، چقدر خوب می‌شود اگر با امید به فردا و روزهای بهتر و از آن مهم‌تر توکل بر خدای بزرگ، به زندگی طبیعی‌مان با رعایت بهتر نکات بهداشتی ادامه دهیم و مطمئن باشیم که این روزهای سخت هم می‌گذرد و تمام می‌شود و (بهار نزدیک است)...

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی