آخرین اخبار :
  • منتشر شده در سه شنبه, 06 اسفند 1398 12:28
«خبرشمال» از ضرورت تجهیز همه اماکن فرهنگی قدیمی به سیستم اطفای حریق گزارش می‌دهد

آتش‌های زیر خاکستر!

 
 
 
 

مائده مطهری زاده  /


چند روز گذشته در کنار موج اخبار نگران‌کننده‌ای که از کرونا می‌رسد، خبر تخریب 100 درصدی ۴۰ واحد تجاری و انباری یکی از مراکز تجاری بابل بر اثر آتش‌سوزی در خیابان سعیدالعلما، جنب مسجد جامع این شهر نیز نگرانی‌ها را در خصوص عدم تجهیز اماکن بزرگ تجاری و مراکز مهم فرهنگی همچون مساجد قدیمی، ابنیه تاریخی و موزه‌ها و ... افزایش داد.
از وقوع آتش‌سوزی در بازارهای بزرگ و قدیمی کلانشهرهایی همچون تبریز، مشهد، شیراز و تهران تا حادثه هولناک آتش‌سوزی در پلاسکو تا واقعه دلخراش آتش‌سوزی مسجد جامع ساری، همه و همه زنجیره‌ای از اتفاقات هم‌شکل بوده و در واقع آتشی است که اگر ریشه‌یابی و آسیب‌شناسی شود، در نهایت سر از خاکستر بی‌تدبیری‌ها
در می‌آورد.
خوب یادمان هست زمانی که پلاسکو آتش گرفت، انگشت اشاره همگان به سمت قدیمی بودن ساختمان و مجهز نبودن ساختمان به یک سیستم اطفای حریق به روز و استاندارد بود و بعد از آن بسیاری از مسوولان (البته فقط در حرف)، از ضرورت و لزوم بهره‌گیری از سیستم‌های اطفای حریق استاندارد و مدرن، گفتند.
اما در همان روزها دوباره یادمان هست که آتش‌نشانی‌های بسیاری از شهرهای بزرگ و کوچک از جمله مرکز استان مازندران، اعلام کردند که با کمبودهای فراوانی از جمله نردبان‌های بلند برای اطفای حریق در ساختمان‌های بلندمرتبه روبرو هستند.

*وضعیت آتش‌نشانی ساری نسبت به سایر شهرها بهتر است
از جمله آنکه رییس سازمان آتش‌نشانی شهرداری ساری به مناسبت گرامیداشت روز آتش‌نشانی در مهرماه امسال طی گفت‌‌وگویی، روند روبه رشد آپارتمان‌سازی و برج‌های چندطبقه، فرسوده بودن بافت شهری و معابر تنگ و باریک و امکانات کم ایستگاه‌های آتش‌نشانی مازندران را از جمله موانع بر سر راه اطفای حریق عنوان کرد و گفت: البته وضعیت ساری نسبت به سایر شهرهای مازندران بهتر است، اما اگر آتش‌سوزی در جایی مانند غرب استان رخ دهد و و به فرض تانکر ۵۰ هزار لیتری دچار حادثه شود چون ما فقط پمپ ضد جرقه داریم باید منتظر بمانند تا ما اعزام شویم و احتمال بروز حادثه در این صورت زیاد است و در جلسه ستاد بحران استانداری نیز این مساله عنوان شد.

*به سه خودروی آتش‌نشان نیاز داریم
رستم سیاسرانی بخشدار بخش مرکزی نوشهر نیز از جمله کسانی بود که به موضوع کمبود و کاستی‌ها در این زمینه اشاره کرده و با بیان اینکه دو خودرو آتش‌نشانی در این بخش وجود دارد تعداد آن را کم دانسته و گفت: به سه خودرو آتش‌نشان با نیروی متخصص نیاز است.

*جاده سوادکوه جاده ترانزیتی است و نیاز به ایستگاه‌های بین راهی دارد
مسوول آتش‌نشانی زیراب هم چندی پیش طی خبری از میزان کم آموزش‌ها در این باره گلایه داشت و گفت: شهرستان سوادکوه به دلیل جاده ترانزیتی و حجم بالای مسافر در ایام تعطیلات دارای ترافیک سنگین است و ازاین‌رو، ما نیاز به ایستگاه‌های بین‌راهی همچون ایستگاه سرخ‌کلا داریم تا بتوان در زمان حادثه امدادرسانی سریع‌تری انجام دهیم.

*پیشگیری بهتر از درمان است
هرچند که تجهیز آتش‌نشانی‌ها در همه شهرهای کشور از جمله شهرهای مازندران، بسیار ضروری و حیاتی است، اما از آن واجب‌تر و حیاتی‌تر، مساله تجهیز همه ساختمان‌ها اعم از مسکونی و تجاری و فرهنگی و... به سیستم اطفای حریق به روز و استاندارد است زیرا اگر آتش‌نشانی را به عنوان درمان در نظر بگیریم، قطعا و حتما تجهیز خانه‌ها و به ویژه اماکن عمومی همچون مراکز خرید، امامزاده‌ها، مساجد و ابنیه تاریخی به سیستم اطفای حریق، به مثابه اقدام پیشگیرانه است که از برجای ماندن حوادث تلخی همچون سوختن پلاسکو یا آتش گرفتن مسجد جامع ساری جلوگیری می‌کند و حتی کار آتش‌نشانان را نیز برای اطفای حریق بسیار سهل و آسان می‌کند، کمااینکه وقتی سیستم اطفای حریق در زمان آتش‌سوزی فعال شود و به درستی کار کند، اصلا دیگر نیازی به حضور آتش‌نشانان برای خاموش کردن شعله‌های خشم آتش نخواهد بود.

*اماکن تاریخی و فرهنگی تحت نظارت به سیستم اطفای حریق مجهز هستند
ایزدی معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران نیز در همین باره و در پاسخ به این سوال «خبرشمال» مبنی بر اینکه اماکن فرهنگی و تاریخی مازندران تا چه اندازه در برابر شعله‌های ناگهانی آتش ایمن هستند، گفت: آن دسته از اماکن تاریخی و فرهنگی که تحت مالکیت و نظارت میراث فرهنگی هستند، عمدتا به سیستم اطفای حریق مجهزند، اما آن دسته از اماکنی که تنها تحت نظارت ما هستند و در مالکیت سایر ارگان‌ها همچون اداره کل اوقاف قرار دارند، به دلیل کمبود منابع مالی، هنوز موفق به تجهیز اماکن در اختیارشان، به سیستم اطفای حریق نشده‌اند که البته ما پیگیر هستیم تا بتوانیم با رایزنی‌ها و از طرق مختلف، این بودجه را برای آنها تامین کنیم.
ایزدی به این نکته هم اشاره کرد که اکثر بناهای واجد شرایط ثبتی، در وضعیت خوبی به سر می‌‌برند و نگرانی خاصی در این زمینه وجود ندارد.
با همه اوصاف و در حالی که هنوز علت اصلی آتش سوزی مرکز تجاری بابل در دست بررسی است، اما هنوز هم دغدغه‌های بسیاری در خصوص عدم تجهیز ساختمان‌ها به سیستم اطفای حریق وجود دارد که این امر نیازمند ورود جدی همه دستگاه‌های ذیربط به این موضوع دارد و یادمان باشد، حوادثی همچون آتش‌سوزی و حتی کرونا که اکنون در حال تاخت و تاز و جولان دادن در ایران است، بیشتر از آنکه به نگرانی نیاز داشته باشند، نیازمند تدبیر هستند، زیرا به تجربه ثابت شده است که تدبیر و اندیشه قوی، حلال بسیاری از مشکلات بشر است.

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی