• منتشر شده در پنج شنبه, 01 اسفند 1398 10:34
گفت‌گوی «خبرشمال» با موسس «شایگان گرافیک» از چند و چون تبلیغات انتخابات مجلس یازدهم؛

فضای بی‌ریخت شهر ما

 
 
 
 

ماه‌بانو صالح‌نژاد /


اشاره: هر بزنگاهی در حوزه سیاسی یا اجتماعی در عین این‌که چالش محسوب می‌شود، می‌تواند فرصتی برای رشد و رفع نواقص در جامعه  فرهنگ‌سازی و ایجاد یک خاطره تاریخی سازنده، به هم پیوستن اعضای جامعه و فهم و شناخت درست‌تر از نقاط ضعف جمعی و حتی افراد باشد. انتخابات یکی از این موارد است و مجلس به‌عنوان نهادی که می‌یابد در راس امور قرار گیرد، اهمیت این بزنگاه را چه به مثابه یک چالش و چه به مثابه یک فرصت، دوچندان می‌کند. در این نوشته نگاهی داریم به فعالیت‌های انتخاباتی کاندیداها، چه تبلیغ بصری و چه شعارها و سخنرانی‌ها، تا ببینیم نگاه کاندیداهای امروز شهر ساری در این شرایط چگونه است.

نگاه یعنی؛ خوانش

در اهمیت تبلیغ بصری شکی نیست و بسیاری از شرکت‌های تبلیغاتی در دوران انتخابات، درآمد بالایی از طراحی گرافیکی پوسترها و برگه‌ها و کارت‌های رنگارنگ کاندیداها کسب می‌کنند. تاثیر این طرح‌ها بر فضای شهر و فکر و احساس شهروندان دلیلی شد برای بررسی دقیق موضوع و گفت‌وگو  با مدیر یکی از حرفه‌ای‌ترین و مطرح‌ترین شرکت‌های تبلیغاتی استان مازندران؛ «سید حسین مهبد» مدیرعامل اژانس تبلیغاتی «شایگان گرافیک» از سال ۸۲ تاکنون و خزانه دار هیات مدیره انجمن صنفی کارفرمایی کانون‌های تبلیغاتی مازندران با ما از اوضاع بصری این‌روزهای شهر گفت؛                                                                                                                                             
 -فضای بصری شهر ساری در این برهه انتخابات را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
در فضای انتخابات شهرستان‌ها، به دلیل عدم انسجام و توانمند نبودن احزاب، متاسفانه کاندیداها به‌صورت فردی و قومیتی در انتخابات شرکت می‌کنند و با شیوه‌های سنتی تبلیغات را با چاپ پوستر و بنرهای داربستی که بسیار ناموزون و در عین‌حال ‌خطرآفرین هم می‌باشد در مکان‌های پرتردد یا بر روی دیوار، تیر برق و بدنه تابلوهای تبلیغاتی نصب می‌نمایند. این کار علاوه بر احتمال ایجاد بحران، باعث خسارت به سیمای شهری و آلودگی بصری بسیار می‌شود.
-بهترین و بدترین پوسترهایی که در دوران انتخابات دیده‌اید چه ویژگی‌هایی داشتند؟
برای پاسخ دادن به این پرسش باید گفت که ویژگی و کاربرد یک پوستر چیست. بعضی کاندیداها پوستر را با روزنامه و تراکت اشتباه می‌گیرند و مطالبی که باید بر تراکت و ‌بروشور طراحی و منتشر کنند بر پوستر درج می‌کنند که این خود علاوه بر شلوغی طرح باعث نامفهومی و عدم کاربرد آن می‌شود. ده نکته طلایی که در طراحی پوستر خوب موثر است؛
1- توجه بيننده را به خود جلب كند و او را به پيگیری و خواندن آن ترغيب كند.
2- به شيوه‌ای منطقي دارای نظم باشد.
3- مخاطب را در برابر خود متوقف كند (حداقل زمان براي نظاره 15 ثانيه را بتواند در ديد مخاطب ايجاد كند).
4- به خوبی مخاطب خود را بشناسد.
5- بتواند با مخاطب خود ارتباط بی‌واسطه برقرار كند و معماگونه و گنگ نباشد.
6- خوانا بودن مطالب و حروف را رعایت کند.
7- آميزش جذابی از حروف و تصاوير (فونت و ‌لوگو) را به نمايش بگذارد.
8- به ‌خوبی عناصر اصلی طراحی را به خدمت بگيرد.
9- بتواند به نحو احسن مفهوم اصلی پيام را به مخاطبين خاص خود منتقل كند.
10- علاوه بر ديد بصري، تفكر مفهومی را نيز در بيننده القا كند.

-چه فاکتورها و کیفیت‌هایی از نظر شما در یک تبلیغ اهمیت دارد؟
یک تبلیغ اثرگذار تبلیغی‌ست که بتواند در کوتاه‌ترین زمان ممکن پیام و نیت طراح را به مخاطب منتقل کند و باعث ایجاد برانگیختگی مثبت در وی گردد.

-استراتژی پیشنهادی شما برای تیم تبلیغات یک کاندیدای انتخاباتی چیست؟
برای یک کمیپن تبلیغاتی انتخابات، مهم‌ترین عامل موثر بینش و شناخت و پاسخ دادن به نیاز مخاطبین است و این اهداف فقط از طریق داشتن یک دیتابیس و جامعه آماری صحیح امکان‌پذیر می‌شود. متاسفانه در کشور ما شبکه‌های اجتماعی بومی که بتواند تمامی اقشار و سلایق جامعه را مورد هدف قرار داده و آن‌ها را به عضویت خود درآورد و از این طریق به شناخت دقیق و تحلیلی رفتار مخاطب خود بپردازد، وجود ندارد و به همین دلیل قطعا در یک کمپین خوب، اولین گام جمع‌آوری داده‌های اولیه مخاطبین از طریق تهیه ابزارهای مختلف نرم‌افزاری  یا سخت‌افزاری است. در فاز دوم تحلیل و پاسخ صحیح و واقع‌گرایانه به نیاز جامعه مورد هدف و در انتها استفاده صحیح و مناسب از ابزارهای اطلاع‌رسانی در حوزه‌های محیطی و دیجیتالی و میدانی می‌باشد.

-تا حال پوستری که ایده‌آل باشد در انتخابات دوران‌ مختلف شهر ساری دیده‌اید؟
در شهر ساری با داشتن هنرمندان خلاق و موفق در عرصه بین‌المللی در حوزه‌های مختلف از جمله انتخابات شورای شهر و مجلس با پرداختن به نکات ظریف و تکنیک‌های درست خلق پوستر، آثار ارزشمند و ماندگاری را ایجاد کرده‌اند. البته همان‌طور که پیشتر عرض کردم پوستر، یکی از ابزارهای اطلاع‌رسانی در این حوزه می باشد و قطعا در کنار سایر بخش‌های یک کمپین تبلیغاتی هدفمند تاثیرات مثبت خود را خواهد گذاشت.
دلیل احوال بصری شهر را به‌وضوح می‌توان در این توضیحات دید و ای‌کاش در چنین فرصت‌هایی، کمپین‌ها و مراکز تبلیغات در کنار اندیشیدن به مسایل مادی، حواسشان را به ارزش‌های هنری و فرهنگی کار جمع کنند.

برو خود را باش!
در کنار فعالیت‌های تبلیغاتی، نحوه شعارپردازی و سخنرانی کاندیداها نیز اهمیت بسیاری برای مردم ما دارد؛ جز کسانی که به‌دلایل قوم و خویشی یا اهداف مالی وارد انتخابات می‌شوند و آن را یک بازی می‌پندارند، برای دیگر افراد جامعه اهداف و افکار یک کاندیدا به‌عنوان نماینده آینده‌شان اهمیت بسیاری دارد.
این‌روزها در سخنرانی‌های کاندیداها بسیاری حرف‌ها زده می‌شود اما از خود کاندیدا و برنامه‌هایش خبری نیست، به فعالان گذشته انتقاد و گاها بی‌احترامی می‌شود، حرف‌های احساسی فراوان است، گاهی هم واژه‌های عجیبی به مردم نسبت داده شده و کسی خاطرش نمانده که این‌روزها فکر و ذکر همگان آینده مملکت است و باید از آینده و کارهایی که می‌خواهند انجام بدهند بگویند و برنامه‌های دقیق و بی‌ابهام ارایه دهند. صحبتی اگر بخواهند از عملکرد کنند یا باید از عملکرد خود کاندیدا باشد تا اثباتی بر مسوولیت‌‌پذیری او شود یا از کلیت اتفاقات گذشته انتقادی سازنده ارایه دهند و تغییرات مدنظرشان را به مردم اطلاع دهند، اخلاق و منطق چنین حکم می‌کند اما گویا در سیاست این‌روزهای انتخابات حکمرانی برعهده قواعد دیگری‌ست.
خوب یا بد، اهانت‌آمیز یا سازنده و تلخ یا شیرین این انتخابات نیز می‌گذرد و تاریخ نه‌چندان دور کشور ما نشان داده که حتی اگر با هر بی‌اخلاقی و زور و لابی‌گری به قدرت برسی، خیلی زود روسیاهی، توان و موقعیت استفاده از قدرت را از تو خواهد گرفت.

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی