آخرین اخبار :
  • منتشر شده در سه شنبه, 24 دی 1398 07:51
خبرشمال به بهانه کاشت 500 اصله نهال گیلاس وحشی در خیابان‌های ساری گزارش می‌دهد؛‌

بکاریم و بپاییم!

مائده مطهری زاده/


روز گذشته رییس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری ساری از کاشت 500 اصله نهال گیلاس وحشی در سطح خیابان‌های ساری خبر داد.
گیلاس وحشی که در زبان محلی با نام هَلی کِک به صورت پراکنده در جنگل‌های مازندران دیده می‌شود، تا ارتفاع 20 متر رشد می‌کند و در بهار با گل‌های سفید و در تابستان نیز با گیلاس‌های ریزی که بر آن نمودار می‌شود، خودنمایی می‌کند.
افزیش سرانه فضای سبز شهری،کاهش آلودگی هوا و زیباسازی منظر شهر از جمله اهداف کاشت نهال‌های گیلاس وحشی اعلام شد.
یک روز قبل از اعلام این خبر توسط رییس سازمان فضای سبز شهرداری ساری، مدیرکل دفتر فنی استانداری مازندران با اشاره به سرانه پایین فضای سبز در استان گفت: در توسعه سرانه فضای سبز از استان‌های دیگر عقب هستیم.
احمد توکلی در جلسه تخصصی طرح میراث ماندگار با اشاره به اینکه در آستانه ماه‌های پایانی سال اجرای طرح میراث ماندگار و طرح مازندران پاک از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است افزود: هیچ دلیل یا عذری برای انجام نشدن این طرح‌های مهم وجود ندارد و همه دستگاه‌های اجرایی موظف هستند در اجرای این امر جدیت لازم را خرج دهند.
وی گفت: گونه‌های بومی طبیعت و زیستگاه‌های موجود در سطوح مختلف شهرهای استان را باید زنده کرده و از داشته‌های خودمان به درستی حفاظت کنیم، همچنین تغییر کاربری باغات و فضای سبز در شهر اقدامی نامناسب است زیرا ویلاسازی و ساخت وسازهای غیرقانونی راه پیشرفت و توسعه استان نیست.
مهندس نجاتی نماینده مجموعه باغ‌های هیرکانی نیز که خود در جلسه فوق‌الذکر حضور داشت، در گفت‌و‌گو با «خبرشمال» با بیان اینکه گیلاس وحشی از جمله درختان بومی جنگل‌های مازندران است، گفت: گیلاس وحشی خوراکی نبوده و به دلیل برخورداری از چوب مقاوم و محکم، در صورتی که به شکل انبوه کاشته شود، می‌تواند در زراعت چوب نیز نقش عمده‌ای ایفا کند.
نجاتی با اشاره به اینکه شهرداری ساری درکاشت درختان بومی مازندران درسطح استان پیشتاز است، افزود: نحوه نگهداری از این درخت نیز همچون سایر درختان به این شکل است که در سال‌های اولیه رشد، به ویژه در فصول گرم سال (بهار و تابستان) نیاز به آبیاری دارد و کود حیوانی مناسب هم که مسلما از دیگر ملزومات این طرح است.
وی و سایر همکاران او در این مجموعه که سابقه اجرای طرح‌ مجموعه باغات هیرکانی (کاشت درختان بومی مازندران) را در مناطقی همچون بیمارستان‌ها، پارک‌ها، دانشگاه‌ها و ... در سطح استان داشته‌اند، در ادامه اظهار داشت: متاسفانه عمده مشکلات ما در این زمینه، عدم آگاهی و شناخت مردم از وجود انواع گیاهان و درختان بومی مازندران است و بدیهی است وقتی شناختی نباشد، حمایت و حفاظتی هم در کار نخواهد بود.
نجاتی با بیان اینکه عمده تلاش‌های ما در جهت تحقق اهدافی همچون شناخت، آموزش، ایجاد انگیزه و فرهنگ‌سازی در این رابطه است، تاکید کرد: متاسفانه برخی با خود فکر می‌کنند که مباحثی همچون کاشت درخت، صیانت از منابع طبیعی و ...، تنها متعلق به روزهایی همچون روز درختکاری و طبیعت و امثالهم است و حال آنکه درختکاری، نگهداری و مواظبت از منابع طبیعی به دلیل نقش محوری در بهبود حیات، از جمله موضوعاتی است که باید در تمام 365 روز سال مورد توجه باشد.
نماینده مجموعه باغ‌های هیرکانی، با بیان اینکه ما در این مجموعه، به شکل دانش بنیان، درصدد ایجاد زیبایی منظر در فضاهای شهری و حومه با شیوه‌ نگهداری خاص هستیم، تصریح کرد: آسیب ‌رسانی به درختان و بی توجهی و بی تفاوتی نسبت به آنها ناشی از عدم آگاهی و شناخت است و بر همین اساس ما همه تلاش‌مان را معطوف این امر کرده‌ایم تا علاوه بر بهبود فضای سبز در استان، در زمینه فرهنگ سازی نیز نقشی تعیین کننده داشته باشیم.
نجاتی همچنین در پایان با اعلام شعار «بکاریم و بپاییم»، خاطرنشان کرد: مساله تنها به کاشت درخت خلاصه نمی‌شود، بلکه پاییدن (نگهداری و مراقبت) از آنها در طول سال‌ها نیز کاملاموضوعیت دارد.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی