آخرین اخبار :
  • منتشر شده در چهارشنبه, 08 آبان 1398 12:58
در گفتگو با ناجی غریق گلستانی مطرح شد؛

تنگ نظـری در انتخـاب ناجـی نمـونه

 
 
 
 

یک ناجی غریق گلستانی،  ناجیان غریق‌ را افرادی دانست که تلاش آنان در عرض چند ساعت، دقیقه و حتی ثانیه می‌تواند مستقیما باعث نجات یک انسان شود.
عرصه نجات غریق به واسطه سر و کار داشتن با نجات جان انسان‌ها عرصه مقدسی است.
یک نجات غریق در راستای تامین امنیت جانی استفاده کنندگان اماکن آبی تلاش کرده و طی دوره کاری با استرس‌ها و فشارهای زیادی درگیر است.
علیرغم اهمیت این رشته، اما به دلیل در اولویت بودن ورزشی‌هایی مانند فوتبال، کشتی و غیره کمتر کسی به یاد این فعالیت می افتد.
با «محمدرضا ولی پور» یکی از قدیمی‌های نجات غریق استان گلستان به گفتگو نشستیم که در زیر خواهد آمد.

* خودتان را معرفی کنید؟
محمدرضا ولی پور متولد ۱۳۴۷ بوده و در سال ۱۳۷۰ از فدراسیون کارت نجات غریق گرفتم و حدود ۲۸ سال است که به این حرفه مشغول به فعالیت هستم، در حال حاضر به صورت نیروی قراردادی جذب آموزش و پرورش شده و در استخر معلم کار می کنم.

* چه شد که از آب سر درآوردی؟
بنده از سال ۶۳ به تشویق صفر خدادادی عضو تیم واترپلو مازندران وارد این رشته شده و در ابتدا بعد از آموزش کامل شنا، واترپلو را زیر نظر «سعید جبار اصل» آموختم و با توجه به علاقه‌ای که داشتم موفق شدم به عنوان دروازه بان واترپلوی استان مازندران انتخاب شوم.
کارت نجات غریق خود را هم در استخر شهید کشوری تهران زیر نظر فدراسیون نجات غریق دریافت کرده و از سال ۷۰ به طور رسمی در استخرهای مختلف گرگان کار کردم.
چند سال ابتدایی در استخر تربیت بدنی گرگان با مدیریت تمسکنی مشغول به فعالیت بودم که برای من تجربه‌های زیادی به همراه داشت و بسیار از آن چیز آموختم.

* از واتلرپلو بگو؟
در استان مربیان قابلی وجود دارند که می‌توانند باعث شکوفایی این رشته در استان شوند سه سال در مسابقات آموزشگاه‌های کشور شرکت کردم و در سال سوم به عنوان دروازه‌بان منتخب کشور انتخاب شدم؛ سال ۶۸ تا ۷۰ در اوج آمادگی بوده و این ایام با دوره مقدس سربازی همراه بود.
این دو سال را در لیگ باشگاه‌های تهران به عنوان دروازه‌بان منتخب نیروی زمینی بازی کرده و در همین مدت بود که به تیم نیروهای مسلح دعوت شدم و به دعوت آقای کامرانی در اردوی تیم ملی حضور یافتم.

* پس به تیم ملی دعوت شدی؟
دعوت شدم و در جلسات مختلف تمرین شرکت کردم ولی متاسفانه به دلیل مشکلات شخصی نتوانستم به حضورم در اردو ادامه داده و علی رغم میل باطنی اردو را ترک کردم که هنوز از این بابت ناراحتم.

* از استادان و پیشکسوتان خود بگویید؟
یکی از اصولی که من به آن توجه می‌کنم احترام به پیشکسوت است که هر انسان منصفی که به پیشرفت رسید باید به آن عمل کند. با افتخار اعلام می‌کنم که آقایان مهران سیدین و صفر خدادادی دو تن از شناگران و بازیکنان واترپلوی قدیمی استان مشوق و الگوی من در این مسیر بودند.
در استان گلستان مربیان قابلی وجود دارند که می‌توانند با کمی حمایت باعث شکوفایی این رشته در استان شوند.

* در طول این مدت مشکلاتی هم داشتی؟
بعد از ۳۰ سال فعالیت کوله باری از تجربه بوده و فعالیت آبی ام در مراحل پایانی خود است و نمی‌خواهد از کسی گِله کنم اما تنگ نظری‌هایی هم شامل حال من بوده است.
در انتخاب ناجی نمونه استان تنگ نظری زیاد شده و این که در این مدت علیرغم این که به زعم افراد زیادی بنده بهترین نجات غریق استان هستم، چرا این عنوان شامل حال من نشده است.
جایگاه و اهمیت غریق نجات در استان به درستی معرفی شده و باید با همت مسوولان این اقدام صورت بگیرد.

* از شغل خود راضی هستی؟
۳۰ سال کار در این عرصه خدمت کردم، به افراد زیادی شنا آموختم،  افراد زیادی را از مرگ حتمی نجات دادم، افرادی که اگر من و همکارانم نبودیم اکنون زنده نبودند. به این شغل افتخار می‌کنم و شاکر خداوند هستم که مرا در مسیری قرار داد که مثبت باشم و به مردم کمک کنم. /مهر

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی