آخرین اخبار :
  • منتشر شده در سه شنبه, 30 مهر 1398 10:45
«خبرشمال» اظهارات فرماندار رامسر درخصوص رونق اقتصاد با توسعه گردشگری را بررسی می‌کند؛

طلوعِ خورشید از غرب !

 
 
 
 
 
 

با اعمالِ نگاه آمایشی به توسعه، درمی‌یابیم که نمی‌توان و نباید برای غربی‌ترین نقطه  تا شرقی‌ترین نقطه  مازندران، نسخه توسعه واحدی نوشت چون هر کدام از مناطق استان، استعدادها و ظرفیت‌هایی دارند که شاید در دیگر مناطق اصلاً وجود ندارد یا این‌که در درجه چندم اهمیت است. پیوست آمایشیِ توسعه که در برنامه ششم  بر آن تأکید ویژه شد نیز بر وجود همین تفاوت‌ها و ضرورت توجه به آن در تعریف و اجرای طرح‌های کلان توسعه، تصریح دارد.
  بخش‌های مرکزی استان مازندران که فاصله خط ساحلی دریای خزر تا سلسله جبال البرز، زیاد است از اراضی وسیع کشاورزی مرغوب برخوردار است و این  جلگه وسیع با آب فراوان و خاک مرغوب، یکی از بهترین نقاط کشور برای کشاورزی است و همین پهنه در کشور به‌عنوان کانون تولید برنج مرغوب و مرکبات شناخته می‌شود.  همان‌گونه که  نواحی شرق استان به‌واسطه وجود زیرساخت‌های عظیم بندری، نیروگاهی و وجود اراضی غیرقابل زرع، بهترین کانون برای گسترش صنایع بزرگ ازجمله صنایع فولاد و پتروشیمی و صنایع آب‌خواه است.  
هر چه از نواحی مرکزی به سمت غرب مازندران و استان گیلان جلو برویم می‌بینیم که جلگه پهناور نواحی مرکزی، به باریک‌های تبدیل می‌شود که فاصله لب ساحل تا دامنه کوه، به یک تا دو کیلومتر می‌رسد. بدیهی است در چنین فضای تنگ و باریکی، نه می‌توان صنعتی را به راه انداخت و نه می‌توان کشاورزی بزرگ‌مقیاس داشت بنابر این قوانین تغییر کاربری از غرب و شرق مازندران نیز باید متفاوت باشد. اما همین منطقه می‌تواند به کانون گردشگری شمال کشور تبدیل شود تا پذیرای مسافران از سراسر کشور و حتی از کشورهای منطقه و سایر نقاط
جهان باشد.
مفهوم اعمال نگاه آمایشی در توسعه براین حقیقت اشاره دارد که نمی‌توان تفاوت‌های اقلیمی و جغرافیایی را در برنامه‌نویسی برای توسعه
 نادیده انگاشت.
  درخصوص استعداد غرب مازندران و به‌ویژه رامسر برای گسترش صنعت گردشگری سخن بسیار گفته شد و البته طرح‌ها و پروژه‌های بسیاری در چندسال اخیر اجرا شد اما هنوز این بخش از استان، به جایگاهی که شایسته است نرسید. «فرماندار رامسر» در آیین بهره‌برداری از یک واحد خانه بوم‌گردی در روستای آزارچال با بیان اینکه شهرستان رامسر به‌عنوان یک شهر گردشگری و مسافرپذیر است و سالیانه شاهد حضور گردشگران از تمام جهان هستیم گفت: رامسر مقصد گردشگری است و در سال‌های اخیر اقدامات زیادی در حوزه زیرساختی گردشگری انجام شده که نیاز به تحول این حوزه دارد.
«محمد آزاد» افزود: یکی از تاکیدات استاندار مازندران راه‌اندازی و ایجاد خانه‌های بوم‌گردی است که در شهرستان رامسر با ظرفیتی که به‌ویژه در حوزه روستایی وجود دارد،  امکان ایجاد واحدهای متعدد بوم‌گردی زیاد است.
نماینده عالی دولت در شهرستان رامسر تأکید کردکه گردشگران علاقه‌مند هستند ساعاتی در فضای سنتی به سر ببرند تا از طبیعت و بافت سنتی و محلی بهره کافی ببرند.
وی با اشاره به اینکه امروز شاهد بهره‌برداری از یک واحد بوم‌گردی هستیم که به جهت علاقه‌مندی یک فرد این مکان تهیه و نسبت به راه‌اندازی آن اقدام شد گفت: خانه‌های بوم‌گردی  موجب رونق اقتصاد می‌شوند.
«محمد آزاد» خاطر نشان کرد: به‌جای اینکه زمین‌ها را بفروشیم و ساخت و سازهای بی‌قواره در حوزه روستایی انجام شود برای راه‌اندازی واحدهای بوم‌گردی که سبب حفظ بافت سنتی و قدیمی روستا و بهره‌برداری گردشگران و ایجاد درآمد می‌شود تلاش کنیم.
رییس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در آیین افتتاح این خانه بوم‌گردی گفت: روستای آزارچال از طبیعت خوبی برخوردار است و موقعیت استراتژیک خوبی به سمت دهستان جنت‌رودبار دارد و خانه بومی محلی و واقعی بازسازی شده تا گردشگران از زیبایی‌های دست ساخت استفاده کنند و ببینند مردم این روستا در گذشته چگونه زندگی می‌کردند.
نادر سحرخیزخواستارشد: وظیفه کسی که خانه بوم‌گردی دارد را  این دانست که همه موضوعات فراموش شده مانند بازی‌های بومی، غذای محلی، لباس محلی و حتی گویش و زبان محلی را به همکاری جامعه محلی احیا کند.
وی افزود: تولیدات بومی محلی سبب تضمین سلامت می‌شود و کمک می‌کند تا از با هم بودن لذت بیشتری ببریم.
سحرخیز با بیان اینکه روستای آزارچال روستایی است که با این واحد بوم‌گردی بیشتر شناخته می‌شود گفت: در شهرستان رامسر ۱۵ واحد بوم‌گردی وجود دارد که استعداد این را داریم در همه روستاها، واحد بوم‌گردی داشته باشیم و در نظر داریم در دورترین روستاها نیز راه اندازی شود.
سخن پایانی این‌که در غرب مازندران،  صنایع بزرگ و حتی متوسط برای ایجاد فضاهای شغلی مناسب، وجود ندارد و اراضی کشاورزی نیز به اندازه‌ای نیست که بخش قابل توجهی از جوانان و جمعیت فعال منطقه را به کار بگیرد اما چندین برابر نواحی شرق و مرکزی، استعداد و ظرفیت صنعت گردشگری دارد، صنعتی سبز و بدون آلاینده که عایدات آن در برخی کشورهای اسلامیِ منطقه، چند برابر صادرات نفت کشورهای نفت‌خیز مانند جمهوری اسلامی ایران است. معنا و مفهوم این سخن این است که تنها با یک برنامه‌ریزی ساده و نیز با ایجاد زیرساخت‌های ضروری صنعت گردشگری، می‌توان آمار اشتغال غرب استان را به بالاترین سطح ارتقا داد. صنعت گردشگری همانند خورشیدی است که اگر در غرب استان، طلوع کند، می‌تواند اقتصاد منطقه را رونق و گرما ببخشد. این کار البته تنها تکلیف و وظیفه استاندار، فرماندار یا مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیست بلکه باید تمام دستگاه‌ها با اعمال نگاه حمایتی و ارائه بسته‌های تشویقی، بخش خصوصی و فعالان اقتصادی را پای کار بکشند تا در این بخش، نقش‌آفرینی کنند.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی