آخرین اخبار :
  • منتشر شده در پنج شنبه, 03 مرداد 1398 06:26
روایت «محمد فیروزیان» خزانه‌دار سازمان نظام ‌مهندسی مازندران از وضعیت امروز سازمان؛

سمفونی همدلی برای اعتلای نظام مهندسی مازندران

 
 
 
 

اشاره: حضور به عنوان عضو ناظر هیأت رییسه اجلاس بیست و دوم هیأت عمومی نظام ‌مهندسی‌های کشور بهانه‌ای بود که به سراغ یکی از مدیران جوان، اخلاق گرا و متخصص سازمان نظام‌ مهندسی ساختمان مازندران برویم. محمد فیروزیان ضمن سه دوره حضور پیاپی در هیأت مدیره این سازمان و اثربخشی تخصصی در بهبود وضعیت مهندسین سازمان به خصوص در رشته تاسیسات، با اندیشه‌ای وسیع و درکی عمیق از کارکردهای نظام ‌مهندسی همواره دارای روحیه تعامل هم با اعضای و مخاطبان سازمان در محدوده استان و هم با نمایندگان سایر دستگاه‌های اجرایی و استان‌های دیگر بوده است که رای اعتماد به عضویت وی در جلسه هیأت عمومی نظام‌ مهندسی کشور را نیز باید در این رهگذر ارزیابی کرد. محمد فیروزیان خزانه‌دار سازمان و دانشجوی دکترای مهندسی برق گرایش قدرت و 7 سال عضو هیأت مدیره سازمان نظام ‌مهندسی، نامی آشنا در سازمان نظام ‌مهندسی ساختمان است. کمتر کسی است که چه در رشته تاسیسات برق و مکانیک و در سایه برگزاری همایش‌ها و سمینارهای تخصصی و چه در زمینه‌های تدریس دروس مرتبط با ارتقای پایه و حضور پژوهش‌محور، فیروزیان 
را نشناسد.

/خبرشمال
با توجه به این که خزانه‌دار سازمان هستید، وضعیت سازمان نظام ‌مهندسی ساختمان را از لحاظ درآمد - هزینه و شرایط ارائه خدمات مهندسی چگونه ارزیابی می‌کنید؟
با توجه به ماهیت تخصصی، صنفی و خدماتی سازمان و با توجه به فضای خوبی که در هیأت مدیره وجود دارد علی‌رغم شرایط دشوار اقتصادی کشور، نظام ‌مهندسی ساختمان توانسته جایگاه مناسبی در روند تعاملات و تصمیم گیری‌های شهری از خود به جا بگذارد. خیلی مهم است که با توجه به شعار سال ما هم بتوانیم گام‌های هرچند کوچک در زمینه بهبود روند اقتصادی و رونق تولید به خصوص در بخش مسکن برداریم.

وضعیت درآمدی سازمان در سال فعلی را چگونه می‌بینید؟ آیا در هزینه‌های سازمان صرفه جویی‌های لازم صورت گرفته است؟
بله، سعی بر آن بوده ضمن کاهش هزینه‌های سازمان، فعالیت‌ها را بر اساس بهبود ارائه خدمات مهندسی، اولویت‌بندی کنیم.

سازمان نظام‌ مهندسی در سال‌های گذشته با حواشی زیادی روبه‌رو بوده اما در دوره فعلی این چالش‌ها به حداقل رسیده است، دلیل آن را در چه مواردی می‌دانید؟
متاسفانه در دوره‌های گذشته اختلاف نظرهایی در روند تصمیم گیری‌های سازمان وجود داشت که بعضا ضرباتی هم به سازمان زد اما در دوره فعلی از ابتدای شروع به کار با رأی کاملی که به همه اعضای هیأت رییسه سازمان داده شد، تمام همت اعضای هیأت مدیره بر ایجاد زمینه‌های همدلی و وحدت است و بر همین اساس جناب دکتر حقیقی هم تاکید زیادی بر نگهداشت این اصل وحدت رویه و بهره‌مندی از ظرفیت‌های تخصصی و مدیریتی همه اعضای منتخب هیأت مدیره داشتند.  تشکیل کارگروه‌ها و بهبود وضعیت کارکردی و وظیفه‌ای گروه‌های تخصصی سازمان با حضور اعضای هیأت مدیره و نقش آفرینی موثر آنها باعث تقویت این فضای کارآمدی شد. به طوری که امروز شاهد آن هستیم که سازمان نظام ‌مهندسی به عنوان یک سازمان پیشرو در سطح کشور معرفی شده است که باعث شده ما جایگاه خودمان را در سطح ملی هم دوباره به دست آوریم.

آیا استراتژی تبدیل مخالفان به موافقان فعالیت صورت گرفت؟ چرا علیرغم این که برخی بیرون از سازمان انتقاداتی به هیأت رییسه داشتند اما تا به امروز شاهد عملکرد مناسب و آرامش بخشی از سوی هیأت رییسه بودیم؟
بله؛ تشکیل کارگروه‌ها و بهره‌مندی از ظرفیت تخصصی و صنفی منتقدان منصف سازمان در کنار کمک‌گیری مستقیم از اعضای هیأت‌ مدیره و نمایندگان سازمان باعث شد تا برخلاف گذشته با واگذاری یا برون‌سپاری کارکردهایی از سازمان که از دید مخاطبان سازمان به‌عنوان نقاط ضعف و آسیب‌های سازمان تلقی می‌شد، شرایط امروز بسیار مثبت و آرامش جدی ایجاد شده است. این کارگروه‌ها بر اساس علاقه‌مندی، سوابق فعالیتی و تخصص نیروهای هیئت‌مدیره و افراد شایسته در جهت چابکی  و کارایی ساختار سازمان نظام‌مهندسی تشکیل‌شده است.  همچنین به‌هیچ‌وجه در انتخاب نگاه اکثریت یا اقلیتی وجود نداشت و ندارد. زیرا منتخبان هیأت‌ مدیره نمایندگان همه جامعه مهندسی استان هستند. همه اعضای هیأت‌ مدیره یک تیم متحد و هماهنگ هستند و در روند بحث‌ها و تصمیم‌گیری‌های سازمان، هیچ فرد یا اشخاصی را جزو اقلیت یا اکثریت نمی‌دانیم.
البته تلفیق تخصص و جوان‌گرایی تأثیر زیادی در تصمیمات و مدیریت هیأت‌ رئیسه داشته است. ما با کمک دکتر حقیقی نگاه بازتر و به روزتری نسبت به مسائل داشتیم و سعی کردیم از حواشی دور باشیم و شعاع تصمیم‌گیری‌های سازمانی را وسیع‌تر کردیم و تعاملات و ارتباطات بین سازمانی با شهرداری‌ها و سازمان‌های دیگر را بیشتر کردیم؛ با اداره گاز و سایر دستگاه‌ها، و سعی کردیم با حداکثر توان به سمت شرایط مثبت‌تر برویم. قطعاً سعی ما بر این بوده است که فضای سازمان را به سمت‌وسوی ارائه خدمات مناسب‌تری هدایت کنیم.

چالش‌ها و مشکلات فعلی سازمان چیست؟
در حال حاضر به دلیل برخی حواشی قانونی به‌هرحال سازمان نظام‌ مهندسی با چالش‌هایی در این زمینه روبه‌روست.  بخش دیگری از مشکلات به حوزه ساخت‌وسازهای شهری برمی‌گردد که به دلیل نبود طرح‌های تفصیلی و جامع به‌روز باعث شده تا این اشکال هم برای سازمان، هم برای مردم و هم حتی برای شهرداری‌ها و سایر مراجع مرتبط یک چالش است. که باعث می‌شود که مردم چون انتظار خدمات مناسب‌تری دارند و با توجه به محدودیت‌های قانونی و اجرایی برخی از دستگاه‌ها و نهادهای خدماتی شهری، همه اینها بر روی خدمات ارائه‌ شده از سوی سازمان نیز تأثیر می‌گذارد. بنابراین ممکن است در نگاه شهروندان، به نظر برسد برخی مواقع، خدمات سازمان خیلی منطقی و جاافتاده نباشد که این مسئله به عوامل دیگری برمی‌گردد.
این مسأله عزم جدی همه مسوولان استان را می‌طلبد که کمک کنند تا بتوانیم خدمتی واقعی را به مردم ارائه بدهیم. تا زمانی که نتوانیم خدمات مناسب و واقعی را به مردم بدهیم، نمی‌توانیم ادعا کنیم که افکار عمومی از عملکرد سازمان یا سایر مراجع مرتبط کاملاً رضایت داشته باشند.
یکی از نقدهایی که از سوی مخاطبان سازمان به کارکرد آن وارد می‌شود آن است که بین سازمان نظام‌ مهندسی و مردم فاصله است.
عمده اشکالات در قانون است. در قوانین برای بهره‌برداران عملاً حقوق چندانی نمی‌بینند. در واقع مبحث 22 مقررات ملی ساختمان، تنها بخشی است که حقوق بهره‌بردار را می‌بیند اما به دلیل وجود اشکالات قانونی در این مبحث و نبود نسبی ضمانت اجرایی آن، آن قسمتی که باید عملا رعایت حقوق بهره‌بردار شود، صورت نمی‌گیرد.
از طرف دیگر باید دانست که علی‌رغم شعاری که گفته می‌شود «ساختمان مهندسی ساخته شود یا نشود» ارزش یک ملک لزوماً به ساخت‌وساز مهندسی آن نیست بلکه توسط قیمت‌گذاری منطقه‌ای آن انجام می‌شود که یک اشکال عمده است و این مشکل باید برطرف شود. با وجود شناسنامه فنی و ملکی می‌توان بخشی از ارزش ملک را بر اساس آن تعیین و ارزیابی کرد که البته ما این موضوع را بارها به دوستان در وزارت راه و شهرسازی 
هم گفته‌ایم.  اگر قیمت یک ملک A ریال باشد بین دو نفر که یکی ساخت‌وساز اصولی کرده و دیگری درجایی دیگر که ساخت‌وساز اصولی نداشته قیمتش A+B ریال باشد. این موارد بایست اصلاح شود در قالب مبحث 22 مقررات ملی ساختمان و به نظر می‌رسد این مسئله از طریق وزارت خانه هم در حال پیگیری و تصمیم‌گیری است. 
ما در این صورت می‌توانیم ورود کنیم به بدنه جامعه. ما در حال حاضر بیشتر با تولیدکنندگان و سازندگان مواجه هستیم  و مردم هیچ اثر مشخصی نمی‌بینند و شاید همین باعث شده که به نظر برسد کمی از مردم فاصله گرفته‌ایم.

در روزهای گذشته انتخابات نظام ‌مهندسی را در هیأت عمومی کشور داشتیم. فضای تصمیم‌گیری در این اجلاس نظام‌مهندسی را چگونه ارزیابی کردید؟
اجلاس هیأت عمومی نظام ‌مهندسی به صورت سالانه با حضور اعضای هیأت‌ مدیره نظام‌ مهندسی استان‌ها تشکیل می‌شود. در این دوره یک اتفاق خوبی که افتاد انتخاب بنده به‌عنوان امین هیأت عمومی در جایگاه ناظر هیأت ‌رئیسه هیئت عمومی دوره بیست و دوم انتخاب بوده که با رأی حاضرین در این اجلاس صورت گرفت. 
اتفاق بسیار خوب دیگر هم همراهی و همدلی اعضای مازندرانی حاضر در این اجلاس بوده است که باعث شد که استان مازندران با 6 کاندیدا و 6 نماینده در لیست 64 نفره حاضر بشود و اتحاد و هماهنگی کم نظیر اعضای هیئت مدیره سازمان در مازندران باعث شد که فعالانه، پویا و هدفمند یکی از بهترین نتایج حضور سازمان در سطح ملی را در سال های اخیر رقم زده شود. 
ارائه خط‌مشی و تراز سالیانه، بحث‌های مربوط به حق عضویت و سایر موضوعات مواردی بوده که طبق قانون در این اجلاس بحث و بررسی شد که درکنارش باید از همراهی خوب وزارت راه و شهرسازی تشکر کرد. 
نکته دیگر این که انصافاً برای اولین بار یک معاون وزیر از ابتدای معرفی تمام کاندیداها حاضر بودند
 (دکتر حسینی) و توجه کاملی (حتی بدون لحظه‌ای خروج از جلسه) نسبت به مشروح صحبت‌ها و مذاکرات داشتند و صحبت‌های کاندیداها را گوش دادند. بنده هم به عنوان یک عضو هیأت رییسه در کنار کاندیداهای عضویت در شورای مرکزی بودم و خوشبختانه همه‌چیز در فضای آرام و بانشاط برگزار شد و اثرات خوبی در فرآیند کلی نتایج این اجلاس داشت.

یکی از مشکلات این اجلاس در دوره‌های گذشته حواشی و چالش‌هایی بود که در زمینه انتخاب اعضا فارغ از جریان‌ها پیش می‌آمد آیا در این دوره فضای آرامش و اعتماد حاکم بود؟
اگر وزارت خانه بخواهد با توجه به دغدغه و جدیتی که برای برگزاری انتخابات آرام و مناسب داشت، همین فرآیند ادامه داشته باشد در انتخاب لیست 32 نفره نهایی از بین این لیست 64 نفره نیز اصل شایسته‌سالاری و مناسب گزینی از سوی وزیر محترم توجه خواهد شد. قطعاً اگر ایجاد فضای آرام و اثرگذار در شورای مرکزی در دستور کار وزارت خانه باشد باید تعهد، کارآمدی، اخلاق حرفه ای، تحصیلات و سوابق عملکردی و مدیریتی ملاک های انتخاب باشند.

فکر می‌کنید که از این تعداد 6 نفر انتخاب به چه صورت است؟ براساس رشته یا استانی یا تعداد رأی و یا سایر موارد است؟
طبق ماده 108 آیین‌نامه اجرایی قانون نظام ‌مهندسی ساختمان، انتخاب 32 نفر نهایی اعضای شورای مرکزی بر عهده اختیار وزیر است اما این انتخاب وزیر مبتنی بر ملاک‌های استانی یا بر اساس تعداد رأی نخواهد بود. البته جدول ماده 108 به‌صورت رشته‌ای مشخص کرده است که برای هر رشته ظرفیت مشخصی تعیین‌
 شده است. در همه گروه‌های تخصصی باید نمایندگانی در لیست نهایی باشد. 
مثلاً در گروه عمران 11 نفر باید اصلی و علی‌البدل باشند.یک نفر اصلی و علی‌البدل ترافیک، یک نفر اصلی و علی‌البدل نقشه‌برداری، 7 نفر اصلی و علی‌البدل معماری و 8 نفر اصلی و علی‌البدل مکانیک، دو نفر اصلی و علی‌البدل شهرسازی هستند.
در مازندران هم در سه گروه نمایندگان ما منتخب شورای مرکزی شدند. در گروه عمران 2 نفر، در گروه تأسیسات مکانیک یک نفر در گروه معماری ی2 نفر و در گروه ترافیک هم یک نفر جزو منتخبان لیست 64 نفرِ بودند. البته احتمالاً این اولین بار بود که همه نمایندگان مازندران
 انتخاب شدند. امیدوارم که وزیر محترم خیلی نگاه منطقه‌ای و جغرافیایی نداشته باشند بایستی به توانمندی افراد و سوابق و اخلاق و تحصیلات و مدیریتی آن‌ها توجه شود. در هرصورت هر انتخاب وزیر باعث احترام 
ما است.

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی