• منتشر شده در پنج شنبه, 20 تیر 1398 09:28

جشن واگذاری سند روستایی در لاهیجان و لنگرود برگزار شد

 
 
 

جشن واگذاری سند روستایی با حضور معاون عمران روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در روستاهای لاهیجان و لنگرود برگزار شد .
معاون عمران بنیاد مسکن کشور با اشاره به اینکه تاکنون ۱۳ هزار و ۴۳۴ سند روستایی اهدا شده است، گفت: در طول برنامه چهارم ۲ میلیون و ۲۰۰ واحد مسکن روستایی بهسازی و مقاوم سازی شده است.
محمد رضا شاملو در مراسم افتتاح طرح هادی روستایی دریاسر لنگرود با اشاره به اینکه توسعه و بهسازی روستاها از مهمترین اهداف نظام اسلامی از ابتدای انقلاب تاکنون بوده است، اظهار کرد: سه هزار میلیارد تومان سالانه صرف بهسازی روستاهای 
کشور می‌شود.
وی با بیان اینکه بهره گیری از مشارکت مردم برای توسعه روستاها ضروری است، افزود: طی سه سال گذشته به رغم همه کمبود اعتبارات بیش از ۸ هزار و ۵۰۰ کیلومتر از معابر روستایی کشور به مساحت ۶۵ میلیون متر آسفالت شده است.
شاملو در ادامه با تأکید بر اینکه جلب رضایت مردم اولویت ما در انجام پروژه‌های روستایی است، گفت: در همین راستا اجرای طرح هادی روستایی به عنوان یکی از مهم‌ترین اقدامات بنیاد مسکن و از سیاست‌های نظام اسلامی در راستای توسعه روستاها به شمار می‌رود.
وی با بیان اینکه امروز در حوزه مسکن روستایی بیش از ۲ میلیون و ۲۰۰ واحد در برنامه چهارم نوسازی و مقاوم سازی شده است، ادامه داد: ۳۸ هزار روستا در کشور دارای طرح هادی است که بیش از ۱۲۰ روستا جمعیت حوزه روستایی آن بیشتر از
 شهری است.
معاون عمران بنیاد مسکن با اشاره به اینکه وجود اراضی شالیزاری با ارزش ترین سرمایه‌های منطقه است، تصریح کرد: اگر در برخی مناطق بنیاد با ساخت و سازها مخالفت می‌کند به خاطر حفظ همین سرمایه‌های 
منطقه است.
وی به اجرای طرح هادی در ۱۸ هزار روستای کشور اشاره کرد و افزود: در حوزه گردشگری روستایی بنیاد مسکن آمادگی لازم دارد در این زمینه از منابع ملی برای توسعه این حوزه استفاده کند.
شاملو در ادامه با اشاره به ایمن سازی روستاها، پیشگیری را همیشه بهتر از درمان دانست و بیان کرد: ۱۱ هزار روستا کشور در معرض خطر ریزش، رانش، حریم رودخانه و سایر موارد است اگر به موقع ساماندهی نشود در آینده شاهد هزینه‌های بیشتر خواهیم بود.
وی با بیان اینکه امروز هزار و ۱۷۶ سند روستایی صادر و اهدا می‌شود، گفت: تا به امروز در کشور ۱۳ هزار و ۴۳۴ سند روستایی صادر و اهدا
 شده است.
معاون عمران روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی همچنین در لاهیجان نیز گفت: کار صدور و واگذاری اسناد روستایی با همکاری سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با بنیاد مسکن در حال انجام است.
محمدرضا شاملو افزود: اوایل سال جاری تفاهمنامه مشترکی بین بنیاد مسکن استان، سازمان ثبت اسناد و املاک و استانداری گیلان مبادله و مقرر شد سالیانه ۲۵ هزار سند برای املاک روستایی و یا شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر در سطح استان صادر شود که بنیاد مسکن در ابعاد فنی و کارشناسی تجهیز شده و آماده این کار است.
وی خاطرنشان کرد: امیدوریم با همکاری‌ها و حمایت‌های فرمانداری‌ها، بخشداری‌ها، شوراها و دهیاری‌ها برای اطلاع رسانی و آماده کردن مردم برای تشکیل پرونده اقدام شود تا بتوانیم به این هدفگذاری برسیم.
وی اظهار داشت: در استان گیلان اراضی کشاورزی بسیار اهمیت دارد و سرمایه بین نسلی هستند و باید به حفظ این اراضی توجه شود و در الحاق محدوده‌ها باید خیلی دقت بیشتری داشته باشیم تا اراضی باغی و کشاورزی تغییر کاربری داده نشوند.
شاملو ادامه داد: یکی از کارها که باید در استان گیلان و لاهیجان اتفاق بیافتد بخش گردشگری روستایی است که در این بخش دهیاری‌ها خیلی می‌توانند اثرگذار باشند. وی توصیه کرد: شوراها و دهیاری‌ها باید دنبال منابعی غیر دولتی باشند و به اعتبارات دولتی متکلی نباشد و همین منظور در برخی مناطق روستایی بازارهای محلی درست شده و مدیریت آن به دهیاری‌ها واگذار شده است.

شاخص برخورداری ۴۴ درصدی لنگرود  و 51 درصدی لاهیجان  در حوزه صدور سند روستایی
مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گیلان هم گفت : شاخص اجرای طرح هادی در شهرستان لنگرود ۴۱ 
درصد است . مهندس محمد اکبرزاده اظهار کرد: شهرستان لنگرود در شاخص اجرای طرح هادی ۵ درصد عقب تر از شاخص کشوری است.
وی با اشاره به بهره برداری از آسفالت راه ۱۲ روستا در شهرستان لنگرود افزود: در مجموع در این ۱۲ روستا ۶۶ هزار و ۷۰۰ متر آسفالت با اعتباری ۵ میلیارد و ۴۳۰ میلیون تومان اجرا شده است. اکبرزاده به صدور سند روستایی نیز در این شهرستان اشاره کرد و شاخص آن را ۴۴ درصد عنوان و تصریح کرد: شاخص صدور سند روستایی در استان گیلان ۳۶ درصد است.
وی با اشاره به تهیه و بازنگری طرح هادی هفت روستای شهرستان لنگرود، گفت: برای این حوزه یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون اعتبار هزینه 
شده است.
اکبرزاده یادآور شد: تاکنون ۱۳ هزار و ۴۳۴ جلد سند در روستای شهرستان لنگرود نیز صادر شده که از یک هزار و ۱۷۶ جلد آماده واگذاری به روستاییان این شهرستان ۱۰ سند در روستای دریاسر لنگرود به صورت نمادین به روستاییان واگذار شد. مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان گیلان همچنین در مراسم جشن واگذاری ۸۵ سند روستایی شهرستان لاهیجان نیز گفت: از آغاز واگذاری سند تاکنون ۱۵ هزار و ۴۱۰ سند روستایی در شهرستان لاهیجان واگذار
 شده است. اکبرزاده افزود: طی یک سال اخیر با اعتبار ۴۳ میلیارد و ۸۳۵ میلیون ریال در ۱۰ روستای شهرستان لاهیجان طرح هادی اجرا و با اعتبار چهار میلیارد و ۲۴۶ میلیون ریال هم در ۱۵ روستای این شهرستان طرح هادی تهیه و بازنگری شده است. وی خاطرنشان کرد: همچنین سند ۲۰۸ متقاضی در روستای سرشکه شهرستان لاهیجان در دست بررسی و آماده صدور سند و واگذاری به روستاییان است که تا پایان سال واگذار می شوند و پرونده صدور سه هزار و ۲۰۰ پرونده سند روستایی نیز نزد بنیاد مسکن برای شهرستان لاهیجان قرار دارد که تا پایان سال منجر به صدور سند مالکیت 
خواهد شد.  مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گیلان گفت: شاخص برخورداری از سند روستایی در استان ۸۲ درصد است که این سند در لاهیجان ۵۱ درصد است و این شهرستان جز سه رده اول استانی محسوب می‌شود.

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی