آخرین اخبار :
  • منتشر شده در یکشنبه, 29 ارديبهشت 1398 08:41

دامداری صنعتی مهمان ناخوانده روستای توبن!

 
 
 

ارتقای یک واحد دامداری سنتی به قالب صنعتی در داخل بافت مسکونی روستای توبُن از توابع بخش نَشتا در شهرستان تنکابن موجبات آزار ساکنین محدوده دامداری را فراهم کرده و این در حالی‌ست که صدای چند خانوار پیرامون دامداری که با مشکلات بوی بد و حشرات موذی دست و پنجه نرم می‌کنند به گوش مسئولان نمی‌رسد. 
فرج‌اله آزادی از اهالی روستا با ابراز گلایه از همنشینی با این واحد صنعتی و سلب آسایش اطرافیان تاکید کرد: اگر امکان فروش تمامی مستغلات وجود داشت لحظه‌ای تامل نکرده و برای رفاه و آرامش خانواده این محل را ترک می‌کردم، اما قرارگیری در حریم واحد صنعتی این امکان را سلب کرده است.
آزادی از مطرح کردن مشکل دامداری با دهیاری، شورای اسلامی و اداره بهداشت خبر داد و با تصریح اینکه مالک دامداری کارمند سابق جهاد کشاورزی و رئیس شورای سابق روستا است، خاطرنشان کرد: وی به واسطه داشتن جایگاه شغلی و نیز مراودات و ارتباطاتی که با صاحبان ذی‌نفوذ و مسئولین منطقه داشت، توانست واحد سنتی خود را به شکل غیرمجاز گسترش دهد، در نتیجه هیچ شخصی با مطرح کردن گلایه و شکایت از این واحد قادر به توقف آن نیست. 
ابوالفضل صفرتوبی یکی دیگر از همسایگان این واحد صنعتی که پروانه ساخت بنای خود را پیش از ارتقای دامداری گرفته و بخشی از ساخت و ساز را انجام داده است اکنون دیگر مجاز به اضافه بنا جهت ارتقای سازه به دلیل قرار گیری در حریم صنعتی مطابق کارشناسی بنیاد مسکن نیست. 
صفرتوبی تصریح کرد: علیرغم نامه شبکه بهداشت شهرستان تنکابن مبنی بر غیربهداشتی بودن فعالیت این واحد اما هیچ اتفاقی نیفتاده و با تائید اداره دامپزشکی و محیط زیست این واحد صنعتی در داخل بافت مسکونی روستا فعال همچنان است.

*دهیار روستا مشکل را طرح هادی جدید می‌داند 
دهیار روستای توبن با استناد به طرح هادی مصوب روستا در سال 1383 به عدم وجود طرح حفاظتی در آن اشاره و تاکید کرد: در طرح هادی گذشته بنابر نظر محیط زیست کارگاه‌های صنعتی موجود در روستا فاقد حریم حفاظتی بودند. 
حسن آقابابایی از اعمال حریم در طرح هادی بازنگری شده خبر داد و با بیان اینکه برای تصویب این طرح از 14 اداره استعلام اخذ شده است، خاطرنشان کرد: در نقشه جدید اداره محیط زیست برای مشاغل صنعتی روستا محدوده در نظر گرفت و مطابق نامه دریافتی از آن اداره، ساخت و ساز در حریم واحد صنعتی مجاز نیست ضمن اینکه واحد صنعتی باید مسائل زیست‌محیطی را رعایت کند. 
آقابابایی با تصریح اینکه دامداری پیش از صنعتی شدن با توافق اهالی مشغول فعالیت بود، به چالش حریم صنعتی و عدم خرید و فروش در محدوده 100 متری آن اشاره کرد و این موضوع را سبب نارضایتی و طرح شکایت اهالی دانست و گفت: این حق مسلم هر خانواری است که بتواند از املاکی که در اختیار داشته به بهترین شکل مهم در جهت رفاه حال خانواده و فرزندارن خود استفاده نماید اما اکنون خانوارهای مجاور دامداری قادر به ساخت و فروش در املاک خود مطابق طرح هادی جدید نیستند. 
*قانون در این مورد چه می‌گوید 
مسئول صدور پروانه جهاد کشاورزی شهرستان تنکابن با تشریح مشخصات واحدهای دامداری سنتی و صنعتی گفت: دامداری‌های کوچک روستایی حداکثر تا 19 راس ظرفیت داشته و سازه آن تا 45 متر مساحت نیاز دارد، از 20 راس و بیش از آن در قالب صنعتی تقسیم بندی می‌شود که الزاما باید خارج از بافت مسکونی قرار گیرد و امکان ایجاد یک واحد صنعتی در بافت مسکونی به هیچ عنوان وجود ندارد. حسین نقدعمل حریم محدوده‌های صنعتی را حداقل 250 متر اعلام کرد و با بیان اینکه محدوده معین شده برای واحدها در برخی موارد می‌تواند کمتر باشد، اظهار کرد: برای روستاهایی کمتر از 100 خانوار این محدوده می‌تواند شامل 15 درصد تخفیف شود، البته این تخفیفات در مورد روستاهای فصلی که در نیمی از سال خالی از سکنه هستند بیشتر مصداق دارد.  نقدعمل با تصریح اینکه ایجاد یک واحد صنعتی نیاز به ثبت نام از طریق سامانه اینترنتی داشته و مدارک با اطلاع استان مشمول استعلام از دستگاه‌های مختلف می‌شود، تاکید کرد: استعلام از محیط‌ زیست، دامپزشکی، منابع طبیعی و غیره پس از مراحل تائید استان اخذ شده و سپس بر اساس نقشه جایگاه دام مصوب شده در کمیسیون استانی، عملیات احداث انجام می‌گیرد. 
وی با یادآوری اینکه ارتقای یک واحد سنتی حتی به کوچک‌ترین قالب صنعتی در داخل بافت به هیچ عنوان ممکن نبوده و شرایط و ضوابط این اجازه را نمی‌دهد، تصریح کرد: باید برای گسترش دامداری، زمین دیگری در نظر گرفته شود، مشخصات زمین جایگزین برای اخذ حداقل راس دام صنعتی 2 هزار و 500 متر همراه با رعایت حریم 250 متری از بافت مسکونی روستا است. /ایسنا

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی