آخرین اخبار :
  • منتشر شده در یکشنبه, 22 ارديبهشت 1398 09:10
مصاحبه اختصاصی «خبرشمال» با «رامتین چیت سازان»؛ مجری جوان و حرفه‌ای «مهمان خدا» که خود مهمان دل‌های اهالی مازندران در شبکه تبرستان است

اگر علاقه نباشد پیشرفتی هم در کار نخواهد بود

 
 
 
 

 اشاره/


 چندسالی است که ویژه‌برنامه «مهمان خدا» به تهیه‌کنندگی خانم یحیی‌زاده که در ساعات منتهی به اذان مغرب و افطار از شبکه مازندران پخش می‌شود توانست نگاه مخاطبان را به شبکه استانی تبرستان جلب کند. کارگردان این ویژه برنامه مناسبتی، «لوکیشن» برنامه را نیز در دو سال قبل به بوستان ولایت و مسجد تاریخی فرح آباد برده بود تا مخاطبان را با برخی ابنیه تاریخی و همچنین ظرفیت‌های ارزشمند اطراف‌مان، بیشتر آشنا کند.

امسال نیز این برنامه همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان، کلید خورد و عوامل برنامه «مهمان خدا» با استفاده از تجربه سال‌های قبل، تلاش کردند این برنامه را با غِنای بیشتری مهمان چشمان مخاطبان خود کنند.
مجری سری جدید برنامه «مهمان خدا»، فردی است که به‌رغم جوان بودن، یک مجری حرفه‌ای است. «خبرشمال» سراغ «رامتین چیت‌سازان» رفت و ضمن گپ و گفتی دوستانه، از وی خواست تا بخشی از تجربیاتی که در سطوح ملی و محلی داشت را با جوانان علاقه‌مند به مجری‌گری، در میان بگذارد.

ضمن عرض خیرمقدم، از شما می‌خواهیم خودتان را برای مازندرانی‌ها بیشتر معرفی کنید و بگویید چگونه به صدا و سیمای تبرستان آمدید؟
با سلام به شما و تمامی مازندرانی‌های مهربان و مهمان‌دوست، من «رامتین چیت‌سازان» متولد 17 آبان 68 اهل شهرستان قزوین هستم، مادرم فرهنگی و پدرم مهندس مکانیک هستند و از دوازده‌سالگی کار با رسانه را در زادگاهم با برنامه‌های جوان و نوجوان آغاز کردم و به برنامه‌های اجتماعی رسیدم و پس از چندسال حضور در برنامه‌های مختلف شبکه استانی قزوین، در سال 87 به شبکه دو آمدم و حدود ده سالی است که ساکن تهران هستم و طی این سال‌ها، در تمام شبکه‌های ملی از کانال یک، دو، سه، چهار، پنج و شبکه‌های استانی کار کردم اما بیشتر کارهایم با شبکه دو، جام جم و اخیراً هم با شبکه جوان امید بود. 
من در این سال‌ها، برنامه با موضوعات متنوعی داشتم از سیاسی، اجتماعی، جوانان، شبانه، مناسبتی ازجمله ویژه‌برنامه سحر و افطار و ویژه‌برنامه تحویل سال. سال قبل برنامه ویژه سحر داشتیم به نام «کوچه‌بهار» که با امیر کربلایی زاده «خندوانه» اجرا کردیم و مخاطبان هنوز هم سراغ ما را  می‌گیرند که البته افتخار نصیب من شد که در مازندران باشم.

چه شد که به مازندران آمدید و آیا سابقه اجرا در صدا و سیمای مرکز مازندران داشتید؟
اولین حضورم در استان سرسبز شما به سال 92 برمی‌گردد که به مازندران دعوت شدم برای اجرای «مهمان خدا». بعد از آن، ارتباطم با شبکه تبرستان زیاد شد و برنامه‌های مختلف از قبیل «چلچلا»، «ویژه‌برنامه تحویل سال»، «ویژه‌برنامه آخر هفته‌ها» را اجرا کردم و این ارتباط همچنان بود تا اینکه امسال هم برای «مهمان خدا»، دعوت شدم و توفیق دارم در این برنامه، مهمان و همسفره مردم مازندران باشم.
درخصوص سوابق تحصیلی خودتان و اینکه آیا متأهل هستید یا مجرد، چیزی نگفتید!
من با معدل 19دیپلم ریاضی گرفتم در دانشگاه سراسری،  مدیریت صنعتی خواندم  و در  کارشناسی ارشد ارتباطات رسانه خواندم در همین رشته دکترا قبول شدم اما امسال تصمیم گرفتم نروم ضمن اینکه هنوز مجردم.

برنامه «مهمان خدا» را بیشتر معرفی کنید.
این اسم و این نام برای این برنامه، از سال 92 در همین صدا و سیمای شبکه مازندران آغاز شد و من افتخار دارم برای دومین بار، مجری  «مهمان خدا» باشم. لوکیشن برنامه امسال داخل استودیو است برعکس دوسال گذشته که در فضای باز بود البته دکور بسیار زیبایی دارد ضمن اینکه برنامه آیتم‌های مختلفی دارد از معرفی مساجد فرهنگی و فعال استان، معرفی روزه‌اولی‌ها یا کسانی‌که برای نخستین بار روزه می‌گیرند، حضور افراد مختلف از ورزشکاران و سایر اقشار به‌عنوان میهمان ضمن اینکه هرشب در برنامه یک «سوژه خاص» داریم و قصه زندگی یک نفر مرور می‌شود که می‌تواند برای همه ما درس باشد مثل بیمار هموفیلی، قصه معلم عاشقی که قطع نخاع شده بود میهمانان چند قسمت گذشته قبلی بودند و در قسمت‌های آینده نیز مهمانانی داریم که شنیدن قصه آنها برای همه جذاب خواهد بود با این رویکرد که تِم برنامه شاد است و قصد ما این نیست که مردم را غمگین کنیم و من توصیه می‌کنم این برنامه را از دست ندهید. زمان اجرای برنامه هم از ساعت 18 و 30 هر روز تا اذان مغرب به افق ساری و افطار است.

با توجه به حضور چندین باره در مازندران و استان‌های دیگر و در یک نگاه مقایسه‌ای، فرهنگ و شهروندان مازندرانی را چگونه دیدید؟ 
بله. من اخیراً ویژه‌برنامه نیمه شعبان 98 را در شبکه کیش اجرا کردم، شبکه استانی همدان اجرا داشتم، شبکه قزوین، باران و اصفهان برنامه داشتم و اساساً از آنجایی‌که اهل سفر و ایرانگردی هستم، برنامه‌های استانی برای من اهمیت دارند و جزء معدود مجریانی ملی هستم که از دعوت شبکه‌های استانی استقبال می‌کنم. 
در سال 92 که به مازندران آمدم هرچند پیش از آن نیز یک تک‌برنامه داشتم اما در آن سال، یک ماه در مازندران ساکن شدم و بسیار شیفته طبیعت و مردم مازندران دیدم و اغراق نمی‌کنم اگر در این سال‌ها، ارتباط مستمر داشتم و برنامه‌های متعددی در این استان اجرا کردم، بخاطر این عشق و علاقه من بود چون در مقایسه با دیگر استان‌ها، احساس نزدیکی بیشتری با مردم مازندران می‌کنم. همین امسال نیز پیشنهاد اجرای ویژه‌برنامه سحر شبکه امید با نام «کوچه‌بهار» را داشتم اما مازندران را انتخاب کردم. 
نکته‌ای که برای من بسیار دلنشین است زبان مازندرانی است و از همان سال 92 تلاش کردم این زبان را یاد بگیرم و اشعار زیادی به زبان تبری، از بر کردم چون باور من این است که لازمه داشتن یک اجرای قوی و دلنشین، شناخت دقیق مخاطبان است و من برای رسیدن به این مقصود در روزهای اول حضورم در استان، به بازار محلی امیرکلا رفتم، از بابل، بابلسر و سوادکوه تا آلاشت و نوشهر و سی‌سنگان و رامسر رفتم و حتی از برخی روستاها و شهرهای دورافتاده دیدن کردم با مردم صحبت کردم و تلاش کردم با آداب و رسوم مردم آشنا شوم تا اجرای بهتری داشته باشم.
من به شعر محلی علاقه‎مندم و امروز هم در اجراهایم، بسیاری از اشعار تبری را می‌خوانم به‌طوری‌که برای مخاطبان جالب است.

در مورد سطح کیفی برنامه‌های شبکه تبرستان چه نظری دارید؟
ببینید من برای اجرای چند برنامه در صدا و سیمای مرکز مازندران حضور داشتم و صادقانه می‌خواهم بگویم این چند برنامه‌ای که من از نزدیک دیدم، برنامه‌های خوبی بود، هم عوامل علاقه‌مند و فعالی داشت و هم بازخورد برنامه در سطح عامه مردم بسیار مثبت بود و اگر سایر برنامه‌های شبکه همانند این برنامه‌ها باشند حتما امتیاز خوبی خواهد گرفت اما صدا و سیما چه در سطح شبکه‌های استانی و چه شبکه‌های ملی، امروز رقبای جدی دارند، شبکه‌های مجازی، تلویزیون‌های اینترنتی و ماهواره‌ای رقبای رسانه‌های ما هستند و من هم به‌عنوان یک مجری که در شبکه‌های زیادی کار کردم می‌بینم که همکاران ما هم افراد متخصصی هستند که دلسوزانه کار می‌کنند و شاید یک سری خلاقیت‌ها و تغییرات، به جذب مخاطب کمک بیشتری کند.

در پیوند با سوال قبلی، چه نظری درخصوص استفاده از جوانان دارید؟
کاملاً موافقم و اتفاقاً جناب دکتر ابراهیمی که مدیر شبکه استانی اینجا هستند هم در نشستی که با هم داشتیم بر «جوانگرایی» تأکید کردند و در حوزه‌های مختلف هم اگر نگاهی بیندازید خواهید دید اعتماد به جوانان در دستور کار مدیریت شبکه مازندران قرار دارد امروز غالب قاریان قرآن، موذن‌ها، مناجات‌خوان‌ها و مجریان همه جوان و نوجوان هستند و به باور من این اتفاق در شبکه استانی افتاد.

برنامه شما بعد از ماه مبارک چیست و آیا قصد ماندن در مازندران را دارید؟
من به‌واسطه زندگی و شغل و دفتری که در تهران داریم، ساکن تهران هستم و باید بروم اما به علت مسافت کمی که بین ساری تا تهران وجود دارد آمادگی دارم در برنامه‌های مختلف شبکه مازندران حضور مستمر داشته باشم.

توصیه شما به جوانان و نوجوانان دانش‌آموزی که علاقه یا استعداد اجرا دارند چیست؟
جوانان و نوجوانان مستعد در مازندران کم نیستند، من خودم در همین استان استعدادهای بسیاری 
کشف کردم از خواننده و نوازنده و شاعر. تعداد زیادی از همین استعدادها الآن دوستان من در فضای مجازی هستند.  اما به باور من بهترین راه و روش پیشرفت از همان مدرسه است چون خودم هم در مدرسه  فعال بودم و به موازات اینکه شاگرد اول کلاس بودم در تئاتر، گروه سرود و تواشیح مدرسه فعال بودم. از آموزش و پرورش هم می‌خواهم با بررسی دقیق بچه‌ها، استعدادیابی کند و به هدایت استعدادها بپردازد.
  والدین هم حمایت کنند از فرزندان خود و متوجه این نکته باشند که اگر فرزندشان به شغلی یا به مسیری برود که علاقه 
نداشته باشد پیشرفتی هم
 نخواهد کرد. دانش‌آموزان هم به علاقه‌های خود توجه کنند من خودم از همان زمانی که راهنمایی بودم به دنبال علاقه‌های خودم رفتم و شکر خدا پدر و مادرم جلوی مرا نگرفتند و در مقطعی موفق شدم آزمون دادم و وارد کار در رادیو شبکه استان قزوین
 شدم و در برنامه‌های مختلف رادیویی شرکت کردم تا به تلویزیون رسیدم. امروز حدود هجده سال فعالیت دارم در حالیکه  شغل ما، درآمد ثابتی ندارد و بیمه هم نیستیم اما به دلیل عشقی که داشتم در این مسیر ماندم و ان شاء الله خواهم ماند.
اگر کسی استعدادی داشت  در نوازندگی، خواندن، سرودن شعر و ساختن ملودی و خواست با من تماس بگیرد در کانال اینستاگرام من به نام «رامتین چیت‌سازان»، به من پیام بدهد.

آخرین سخن را به مخاطبان مازندرانی بگویید.
مازرون لاله زاره
وِنِ ویشه، مِه جان هَسّه ، مِه خاک هَسّه ، مِه ریشه !  
شما هرجا دَرِنی، خِش دِواشین
مِن خامبه مازرون ، دَوِّم  همیشه !

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی