آخرین اخبار :
  • منتشر شده در پنج شنبه, 29 فروردين 1398 08:41
خبرشمال از آخرین تلاش‌ها برای جبران خسارات سیل در مازندران گزارش می‌دهد

سیل رفت اما مهربانی هست هنوز

 
 
 
 

وزیر کشور در تازه‌ترین اظهارات خود، با بیان اینکه احتمال وقوع سیل و بروز خسارات در روزها و هفته‌های آینده وجود دارد، از مردم و مسئولان شهری و استانی خواست تا بی‌خیال سیل و خسارات آن نشوند و بدانند خطر بروز سیل و عواقب ترسناک آن همچنان برطرف نشده و این غول بی‌شاخ و دم همچنان بیخ گوش مان است و دارد نفس می‌کشد!
اما مازندرانی‌های نوعدوست و مهربان نیز که از ابتدای وقوع سیلاب، به یاد هم‌استانی‌های سیل‌زده خود بودند، همچنان پای کار هستند و لحظه‌ای آنها را فراموش نکرده‌اند.
همان‌ها که تا دیروز، اخم و خشم سیل را با لبخند و مهربانی پیش چشمِ هم‌استانی‌ها و هم‌شهری‌های سیل زده خود کمرنگ کرده بودند و با چکمه و بیل و کلنگ، به جنگ سیلاب رفته و آن را از حوالی خانه و کاشانه مردم دور کرده بودند، اکنون بعد از فرونشاندن سیل و جمع‌آوری آب و گل و لای از خانه‌ها و معابر عمومی، در فکر ساختن سقفی بالای سر مردم و جمع‌آوری کمک‌های نقدی و غیرنقدی برای آنان هستند.

*آمادگی 155 هزار واحد کسبی مازندران برای حمایت از اجرای طرح «هر مسجد یک خانه»
اکنون عضو ستاد کمک‌رسانی به سیل‌زدگان کشور از آمادگی 155 هزار واحد کسبی مازندران برای حمایت از اجرای طرح «هر مسجد یک خانه» خبر داده و با اعلام آمادگی اصناف سراسر استان مازندران برای حمایت از طرح جهاد همبستگی ملی که همان هر مسجد یک خانه است، اظهار کرد: همان‌گونه که اصناف و بازاریان، قبل، حین و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و در حوادث سیل، زلزله و سایر اتفاقات تلخ، پیش قدم بودند همگام با همه مردم در این طرح نیز پیش قدم شدند.
عباس رمدانی، افزود: 155 هزار واحد کسبی در سطح استان مازندران داریم که بر اساس هماهنگی‌های انجام شده اقدامات لازم را در این زمینه در دستور کار دارند.
نماینده ویژه رئیس اتاق اصناف ایران در پیگیری سیل اخیر اضافه کرد: اصناف و بازاریان از همان ساعات اولیه در مناطق سیل‌زده حضور پیدا کردند و ستادی برای حمایت از سیل‌زدگان باحضور اتاق اصناف، بسیج اصناف و مجمع نمایندگان اصناف استان در کشور تشکیل شد.
رمدانی با بیان اینکه کمک به سیل‌زدگان در چند فاز بود، اضافه کرد: کمک به آسیب‌دیدگان، کمک در تامین دستگاه‌ها و اعزام اصناف خدمات‌رسان در مناطق سیل‌زده، تعمیر رایگان لوازم خانگی شامل یخچال، تلویزیون، آبگرمکن و شست‌وشوی رایگان فرش، موکت، پتو و سایر البسه از جمله خدمات بوده است.
عضو ستاد کمک‌رسانی به سیل‌زدگان کشور تصریح کرد: توزیع غذای گرم از همان ساعات اولیه بعد از وقوع سیل، اعزام گروه‌هایی از اصناف برای تخلیه آب از منازل، تشکیل کمپین امدادرسانی با حضور همه صنوف، اعزام گروه‌های خدماتی و تعمیرکاران لوازم خانگی به مناطق سیل‌زده، شست‌وشوی فرش و پتو و سایر البسه، اعزام گروه تخصصی برای تعمیرات لوازم صوتی تصویری ازجمله تلویزیون، تلفن همراه، رایانه و سایر از جمله خدمات اصناف برای کمک به سیل‌زدگان بوده است.
عضو هیأت رئیسه اتاق اصناف مرکز مازندران ادامه داد: توزیع نان، توزیع 2 هزار و 400 کیلو شیرینی و 700 کیلو آجیل، توزیع بسته‌های بهداشتی، اعزام چهار خودرو حامل فرش و موکت و ارسال بسته لباس و گوشت گرم از دیگر خدمات اصناف و بازاریان برای کمک به مردم مناطق سیل‌زده بوده است.

*آمادگی صدا و سیمای مازندران برای ایجاد قرارگاه رسانه‌ای طرح «هر مسجد یک خانه»
از صداوسیمای مازندران نیز خبر می‌رسد که با ایجاد قرارگاه رسانه‌ای به عنوان رسانه مردمی در راستای عملیاتی کردن این مهم از هیچ تلاشی فروگذار نخواهد کرد.
هادی ابراهیمی مدیرکل صدا و سیمای مازندران پیرامون پیشنهاد سردار غلامحسین غیب‌پرور رئیس سازمان بسیج مستضعفین برای اجرایی شدن طرح همبستگی ملی برای کمک به سیل‌زدگان سراسر کشور به منظور ساخت منازل مسکونی و تأمین وسایل زندگی با عنوان «هر مسجد یک خانه و هر کاسب تأمین یک کالای اساسی» اظهار کرد: طرح کمکی خوبی است و با توجه به حجم بسیار گسترده خرابی‌ها، باید از همه ظرفیت‌ها بهره بگیریم.
وی با بیان اینکه ویرانی‌ها و خسارت‌ها به مراتب بسیار بیشتر از این سطح محاسبات بوده و این طرح نافی مسؤولیت‌های دولت و یا سایر اقشار جامعه نخواهد بود، افزود: به هر حال جا دارد که هیأت امنای مساجد و نیز بازاریان محترم به این دعوت سپاه پاسخ داده و آستین‌های همت را‌بالا بزنند.
مدیرکل صدا و سیمای مرکز مازندران با تاکید بر اینکه یادمان باشد که تعداد خانه‌های تخریب شده به مراتب خیلی بیشتر از تعداد مساجد است، خاطرنشان کرد: پس همه اقشار باید خود را آماده بازسازی مناطق سیل‌زده کنند.
وی گفت: صداوسیمای مرکز مازندران نیز با ایجاد قرارگاه رسانه‌ای به عنوان رسانه مردمی در راستای عملیاتی کردن این مهم از هیچ تلاشی فروگذار نخواهد کرد.

*پیش‌بینی احداث منازل تخریب‌شده در سیل قبل از شهریورماه
در میانه همه این اخبار خوشایند، خبر خوشحال‌کننده‌تر را باید نزد استاندار مازندران بیابیم که در تازه‌ترین اظهارات خود با اعلام اینکه پیش‌بینی احداث منازل تخریب‌شده در سیل، قبل از شهریورماه سال جاری است، گفت: در حوزه تعمیر منازل مردم با رقم‌های بلاعوض پرداخت‌شده شروع به کارکرده و در حال کار هستند.
احمد حسین‌زادگان که برای بازرسی و گرفتن گزارش و شنیدن آخرین اخبار جبران خسارات سیل از زبان مردم و مسئولان مناطق سیل زده روز گذشته راهی شهرستان سیمرغ شده بود، در حاشیه برنامه ملاقات مردمی خود، طی گفت‌و‌گویی اظهار کرد: دستگاه‌های اجرایی، اقدامات خوبی را بعد از مرحله اول سیل انجام دادند و امروز هم ملاقات عمومی را به شهرستان سیمرغ هدایت کردیم تا ارتباط مستقیم و رودررو با مردم داشته باشیم.
وی افزود: در حوزه شهرستان سیمرغ تقریباً مردم کمک‌های بلاعوض اولیه را دریافت کرده و برای تسهیلات معرفی‌شده‌اند.
استاندار مازندران با اشاره به ابلاغ اعتبارات مصوب دولت در حوزه کشاورزی طی روزهای گذشته، تصریح کرد: با محوریت بخشداران در قالب کمیته‌های تخصصی گزارش‌ها تهیه و خسارت‌های بخش کشاورزی پرداخت می‌شود.
وی ادامه داد: کارهای زیادی در سیمرغ داریم اما اولویت اول با احداث خانه‌های تخریبی افراد تحت پوشش کمیته امداد، بهزیستی و افرادی که بضاعت مالی مناسبی ندارند، است که امیدواریم با پیگیری فرماندار و حمایت‌های امام‌جمعه شهرستان همچنین کمک‌های دستگاه‌های اجرایی و مردم به سرانجام برسد.
حسین‌زادگان با اعلام اینکه پیش‌بینی احداث منازل تخریب‌شده در سیل قبل از شهریورماه سال جاری است، عنوان کرد: در حوزه تعمیر منازل، مردم با رقم‌های بلاعوض پرداخت‌شده شروع به کارکرده و در حال کار هستند. 
وی افزود: برخی مراجعه‌کنندگان امروز در حوزه لوازم منزل دچار مشکل هستند که با کمک مردم و تسهیلاتی که ما پیش‌بینی کرده‌ایم این مشکلات حل شود.
استاندار مازندران با تأکید بر اینکه اقدامات بسیار خوبی انجام‌شده اما مشکلات مردم همچنان باقی است، تصریح کرد: با پیگیری و تلاش‌های مردم، شوراهای شهر و روستا، فرمانداری، دستگاه‌های اجرایی و سپاه و بسیج در بحث بازسازی ورود پیدا می‌کنند.

*کلام آخر
هرچند سیل به بسیاری از خانه‌ها و جاده‌ها خسارت زد و بخشی از مردم را بی‌خانمان کرد، اما سیل مهربانی تمامی ندارد و باید گفت تا زمانی که این مردم مهربان هستند، نباید هیچ ترسی به دل راه داد. در پایان امیدواریم مسئولان نیز همچون مردم نوعدوست، تا بازگشت مردم سیل‌زده به زندگی عادی گذشته‌شان، همراه و همقدم باشند و رفیق نیمه راه نباشند، که رفیق نیمه راه بودن در اسلام نیز امری ناپسند است.

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی