• منتشر شده در یکشنبه, 25 فروردين 1398 09:36
درباره پديده بام‌خوابي؛

زنگ‌ها برای که به صدا در می‌آیند؟!

 
 
 
 

شروين وطني-كارشناس ارشد جامعه شناسي/


اشاره: آنچه زیر آسمان شهر می‌گذرد گاهی با چشم غیر مسلح هم می‌تواند دیده شود اما گاه احتیاج به آلیاژ چشم و دل دارد. به هر روی اینک جامعه شناسی یک علم است و اکنون باید با ابزار سنجش علمی به مسایل جامعه شناسی شهری پاسخ داده شود.
ذیل پارادایم‌های این علم می‌بایست پدیده‌های جامعه شناختی را به سه فصل واقعیت اجتماعی، تعریف اجتماعی و رفتار اجتماعی منفک نمود و به باور اندیشمندان هر «فکت» می‌تواند ما را به شناختی رهنمون سازد. 
در خبرها آمده است:
«بام‌خوابی ،پدیده جدید در شهرهای بزرگ»
متن خبر هم اين است:
«مساله بام‌خوابی در منطقه ۲۲ شهرداری تهران، چندی پیش رسانه‌ای شد، مساله‌ای که حتی شهردار تهران هم به آن ورود کرد و درباره آن اظهار نظر متفاوتی داشت. جالب است که بدانید بام‌خوابی تنها به منطقه ۲۲ شهرداری تهران محدود نمی‌شود و اتفاقا این پدیده در مناطق ۱ و ۲ شهر تهران و در برج‌های نیم ساخته هم مشاهده شده است، همگام با بام‌خوابی اما معضل کانکس‌خوابی در پایتخت هم جدی شده است به حدی که یک رفتارشناس آ‌ها را با معضل گورخوابی مقایسه کرده است و معتقد است، بام‌خوابی نقطه آغاز کانکس‌خوابی است و در نهایت هم به حاشیه‌نشینی می‌رسد و می‌تواند آسیب‌های اجتماعی را افزایش دهد».
اگر با نگرش اندام‌وارگی به جامعه بنگریم و هرگونه تب را اعلام خطری برای یک بیماری بدانیم، شاید این خبر زنگ اورژانس اجتماعی را بار دیگر در ایران به صدا در می‌آورد. این در حالی است که روی بام پدیده‌ای در حال اتفاق است اما بر کف خیابان، پدیده‌های دیگری چون ازدواج سفید جاری می‌شود و در زیر زمین... اما این خود مجالی فراخ می‌خواهد و در این قلم که تنها به بیان مسیله نگاهی کوتاه دارد نخواهد گنجید.
بعد از پدیده گورخواب‌ها حالا با پدیده بام‌خواب‌ها مواجه‌ایم و افرادی که توانایی اجاره اتاق بعضا به شکل دسته جمعی‌اش را هم ندارند در محلاتی از شهرهای بزرگ که برج‌ها و آپارتمان‌های نیمه‌کاره وجود دارد با پرداخت هزینه‌ای در حدود ده هزار الی 25 هزارتومان از جای خواب بر روی بام که با تشک کهنه و یا کارتن یخچال مجهز شده است برخوردار می‌شوند؛ البته بدون لحاظ این آپشن‌ها مبلغ به 5 هزارتومان کاهش می‌یابد و در مدل بدون آپشن آن در هنگام بارش می‌بایست از لطافت تکرار آن لذت ببری!
آنجا که از پدیده زباله‌گردی در شهرهای بزرگ به تقلیل‌گرایی چرایی رسیدیم پای آن به سایر شهرهای ایران باز شد و آن هنگام که گورخوابی را در شهرهای بزرگ انکار کردیم و نامش را سیاه‌نمایی خبرنگار نامیدیم به بام‌خوابی رسیدیم و باز اگر زنگ اورژانس‌های اجتماعی را نشنویم، این پدیده اجتماعی در سیر به سایر علوم اجتماعی چون اقتصاد به شکل غده سرطانی نمایان خواهد شد و با افزایش بیماری‌هایی که در شرایط عدم بهداشت فردی رشد می کند نیز سلامت شهری با داستان جدیدی روبه‌رو می‌شود که با کانکس‌نشینی و پیشتر حاشیه‌نشینی آن را تجربه كرده بودیم.
عالمان اجتماعی سال‌هاست که آسيب‌های اجتماعی در ایران را با پدیده‌های جدیدی مواجه دیده‌اند و در گفتمان رسمی نیز وزیر کشور دولت یازدهم در گزارشی که به مجلس ارایه داد گوشه‌هایی از آن را بازتعریف نمود .هرچند که از کنار آن نیز به سادگی گذشتیم ولی از خاطر نبریم که گاهی چقدر زود دیر می‌شود.

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی