آخرین اخبار :
  • منتشر شده در چهارشنبه, 22 اسفند 1397 12:07
طنز «خبرشمال» درباره انواع دردها با تمرکز بر ابعاد فرهنگی!

درد مال مرد است!

 
 
 
 

هومن حکیمی/


اشاره: این لحظه، یک لحظه طلایی است! خیلی هم طلایی است چون من دارای یک عدد دندان‌درد خیلی مردی هستم که ول هم نمی‌کند! خیلی هم شوخی‌باز است چون با هر لمس کلید کی‌بورد برای نوشتن این مطلب، یک پله می‌رود بالاتر! بی‌شعور هم هست چون شرایط را درک نمی‌کند! من هم برای اینکه وقعی ننهم به بی‌شعوری‌اش و دهان‌کجی به او بنمایم، چند گونه درد را به حضورتان معرفی می‌کنم!

*درد بی‌ دردی!
آن شعر معروف را که می‌گوید؛ «درد بی‌ دردی علاجش آتش است» را فراموش کنید! چون بی‌ دردی اصلا درد محسوب نمی‌شود که آدم بخواهد وقتش را برای آن صرف کند! من خودم یک آدم بی‌ دردی را می‌شناسم که پدرش هم بی‌ درد است و پسرش هم قرار است بی‌ درد باشد! خب اینها آتش که خوب است، سیل و زلزله هم علاج شان نیست!
*درد با دردی!
این درد، یک جور به خصوصی می‌باشد که تاکیدی هم هست! مثلا شما مواجه می‌شوی با آخر سال که طبعا می‌رسد به عید نوروز که باید باعث خنده و خوشحالی بشود اما شما یکهو متوجه می‌شوی که قیمت یک کیلو آجیل، برابر شده است با قیمت همین موقع پارسال، سفر به دور دنیا در هشتاد روز! بعد می‌روی 4 کیلو کاهو بخری، می‌بینی قیمتش هیچ تناسبی با خاصیتش ندارد یا می‌روی خانه، رهن و اجاره کنی می‌فهمی که پول پیش آن خانه فکسنی زیر پله با سوسک و موش به اندازه قیمت خرید یک خانه شیک در چند سال گذشته شده و اینها! طبیعتا فاز این را می‌گیری که با سر بروی توی دیوار که هم غیظت را خالی کنی و هم تیریپ آدم‌های خسته و داغان را دربیاوری اما قبلش حساب کتاب می‌کنی که اگر سرت به دیوار بخورد، خواهد شکست و باید بروی دکتر و بخیه و درمان و دارو که هزینه‌اش به اندازه نصف حقوقی‌ست که از محل کارت می‌گیری (که آن را هم گاهی نمی‌دهند که بگیری!)، بنابراین درک می‌کنی که 
کظم غیض چقدر کار پسندیده‌ای‌ست، پس منصرف می‌شوی و به جایش می‌روی معتاد می‌شوی که هنوز هزینه‌هایش نسبت به خیلی چیزهای دیگر، به صرفه‌تر و منطقی‌تر است!

*درد چند دردی!
از اسمش پیداست که خیلی درد پیچیده و متنوع و باکلاسی است و مثل این دندان‌درد، لوس و یک جانبه و موضعی نیست! درد چند دردی مثل ویروس است. یعنی از یک جایی و یک نقطه‌ای شروع می‌شود و بعد خیلی شیک به جاها و نقاط دیگر سرایت کرده و خواهر...َم، لطفا حجابت را بیشتر رعایت کن و ضمنا آن بی‌صّاحابی که روی سرت گذاشته‌ای و اسمش روسری و مقنعه است، برای این است که همین چهارتا خال شِوید و مویت معلوم نباشد وگرنه اگر قرار بود که معلوم باشد که آن بی‌صّاحاب را روی سرت نمی‌گذاشتی که! 
خلاصه داشتم می‌گفتم که درد چند دردی، سریع نفوذ می‌کند. مثلا وقتی قیمت مرغ زیاد می‌شود، قیمت دلار زیاد می‌شود. بعد، قیمت پیاز و جعفری و بلکم ماست موسیر هم افزایش می‌یابد که طبعا باعث می‌شود که قیمت لاستیک ماشین هم چند برابر بشود! این گونه از درد البته خیلی منطق ریاضی‌طور خاصی ندارد و هرجور دلش بخواهد عمل می‌کند!

*درد هر دردی!
از نوع دردهای بی‌خانمان و بی پدر و مادر است که شناسنامه ندارد و اصیل نمی‌باشد! اصولا، اصالت، مقوله خیلی مهمی می‌باشد و باید در هر گونه از فرآیندهای اجتماعی مورد لحاظ قرار بگیرد! منتهی چون مسئولان ما خیلی سرشان شلوغ است و الآن درحال دسته‌بندی و مدیریت مشکلات دیگری هستند، فرصت نمی‌کنند که به اصالت دردهای هر دردی دقت و توجه کنند اما قول می‌دهند که در آینده‌ای نزدیک، این مشکل را هم حل بنمایند و شما مدیونی اگر یک درصد شک کنی به قولی که آنها می‌دهند!
درد هر دردی، چون متولی خاصی ندارد، نمی‌شود خیلی آن را در گروه خاص و متمایزی قرار داد. یعنی خیلی جهان‌شمول و پذیرای انواع و اقسام درد هستند! یعنی سوسول نیستند و خودشان را معطوف به قشر و طیف خاصی نمی‌کنند پس قطعا در زمان انتخابات خیلی کاربرد دارند و می‌شود به آنها به‌عنوان یک ظرفیت نگاه کرد!
قدیم‌ها هم اگر یادتان باشد درباره‌شان می‌گفتند؛ «خنده بر هر درد بی‌درمان دواست» که خب خیلی حرف مزخرف و مسخره‌ای می‌باشد و آنهایی که آن موقع این ادعا را می‌کردند، الآن یک تک پا تشریف بیاورند در این دنیای امروز تا آن وقت ببینیم می‌توانند بخندند یا چی و اینها!

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی