آخرین اخبار :
  • منتشر شده در شنبه, 11 اسفند 1397 11:01
پرونده ویژه خبرشمال در خصوص بزرگ‌نمایی خدمات بی‌جان و خسته صنعت گردشگری دریایی از نگاه مدیرکل بنادر و دریانوردی مازندران

تجلیل برای هیچ

 
 
 
 

خبرشمال /


ما در کشوری زندگی می‌کنیم که هر قدر بر روی چیزی تاکید شود، کمتر توجهی را به سوی خود جلب می‌کند.
برای نمونه، همین گردشگری دریایی که سالیان سال است، به اصطلاح به مرکز توجه مسئولان امر، از استاندار تا مدیرکل بنادر و دریانوردی استان تبدیل شده است اما دریغ از یک گام مثبت در جهت عملیاتی کردن آن!

*خواب خوش مدیرکل بنادر و دریانوردی استان
نکته عجیب ماجرا اینجاست، در حالی که هنوز حتی یک گام جدی در خصوص سفرهای دریایی برداشته نشده است، مدیرکل بنادر و دریانوردی مازندران، در پایان تعطیلات نوروزی سالی که گذشت و در جریان مراسمی که تجلیل از «دست‌اندرکاران تسهیل سفرهای دریایی در ایام نوروز» نام گرفته بود، از زحمات همکارانی که در طول ایام نوروز، پذیرای هزاران گردشگر نوروزی جهت بازدید از موزه دریایی، اسکله‌ها و تأسیسات بندری و دریایی بنادر نوشهر و فریدونکنار بوده‌اند قدردانی کرد؛ این تجلیل در حالی‌ صورت می‌گرفت که گردشگری دریایی امروزه در دنیا تعریف دیگری دارد و اساسا آن قدر پراهمیت و جدی‌ست که اقتصاد و بخش قابل توجه بودجه برخی کشورهای ساحلی بر پایه گردشگری دریایی‌شان می‌چرخد نه همچون مازندران که حتی از یک قایق‌ تفریحی تندرو نیز در سواحل آن خبری نیست و تنها چند قایق کهنه و در نهایت تعدادی جت اسکی، همه داشته‌‎های مازندران از گردشگری دریایی است و حال آنکه استان مازندران با دارا بودن سه بندر مهم و زیبای امیر‌آباد در بهشهر، نوشهر و فریدونکنار می‌تواند با برنامه‌ریزی و فرهنگ‌سازی مدون باعث ایجاد گردشگری دریایی و رونق اقتصادی در حوزه گردشگری دریایی شود. چرا که دیده شدن ظرفیت‌های خوب بنادر شمالی که از مزیت‌های این حوزه بوده است، باعث کم کردن بار ترافیکی در آینده خواهد بود و می‌تواند مازندران را به عنوان قطب اقتصاد گردشگری دریایی در خطه شمال کشور معرفی کند.

* ما به معنای واقعی کلمه چیزی با نام گردشگری (سفر) دریایی نداریم
نقی امیر‌اسماعیلی مشاور فراکسیون بنادر و دریانوردی و توسعه دریایی مجلس شورای اسلامی، در فروردین امسال، بعد از پایان تعطیلات نوروزی و درست در همان روزهایی که مدیرکل محترم بنادر و دریانوردی استان مازندران، مشغول تجلیل از دست‌اندرکاران و نیروهای زیرمجموعه خویش در حوزه (گردشگری) سفرهای دریایی بود، طی گفت‌و‌گویی اظهار کرد: گردشگری دریایی یک حوزه ناشناخته در دریاست که به آن توجهی نشده یا کمتر توجه شده و ما به معنای واقعی چیزی با نام گردشگری (سفر) دریایی نداریم، ما در حال حاضر، تردد دریایی داریم که موضوع آن با گردشگری دریایی متفاوت است.
مشاور فراکسیون بنادر و دریانوردی و توسعه دریایی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: بی‌مهری به گردشگری دریایی، نتیجه این است که ارگان‌های مرتبط با گردشگری دریایی در این خصوص کاری نکرده‌اند.
*موانع توسعه گردشگری دریایی از زبان کارشناسان 
یک مدرس صنعت هتلداری و گردشگری دریایی نیز با اشاره به اینکه در استان مازندران حتی یک کشتی گردشگری دریایی وجود ندارد، تصریح کرد: استانداران زیادی در مازندران بوده‌اند که دغدغه این بخش را داشتند اما بنا به دلایلی نتوانستند کاری انجام دهند. کارشناسان صنعت گردشگری معتقدند رفع مشکلات مرتبط با گردشگری دریایی نیازمند توجه ویژه مسئولان است تا زمینه‌ساز رشد اقتصادی و افزایش اشتغال در منطقه باشد. 
آنان آزادسازی حریم دریا و مشخص شدن متولی خاص ساماندهی دریا را از اولویت‌های برنامه‌های مسئولان در این زمینه می‌دانند و بر این باورند که رفع نقاط ضعف تاسیسات اقامتی، برخورد جدی با ساخت و سازهای بی‌رویه در ساحل، خرید کشتی‌های مسافری، افزایش تعداد آژانس‌های مسافری دریایی و برگزاری تورهای مسافرتی دریایی می‌تواند در جذب این دسته از گردشگران موثر باشد.
یک کارشناس صنعت گردشگری در همین راستا با اشاره به اینکه گردشگری دریایی در بسیاری از کشورهای پیشرو در صنعت توریسم به عنوان یکی از منابع مهم درآمدی مطرح است، گفت: متاسفانه برنامه جامعی در سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برای رونق گردشگری دریایی به ویژه در سواحل شمالی کشور وجود ندارد. 
بهرام سعادتی افزود: تا زمانی که مسئولان دولتی قصدی برای توسعه این بخش از صنعت گردشگری نداشته باشند، تمام بحث‌های کارشناسی در این خصوص بی‌فایده خواهد بود. 
وی نبود سرمایه گذاران بخش خصوصی را از جمله مهم‌ترین موانع شکل نگرفتن گردشگری دریایی در کشور دانست و اظهار داشت: ارائه تسهیلات بلندمدت کم‌بهره برای خرید کشتی‌های تفریحی و احداث هتل و امکانات تفریحی به فعالان این بخش می‌تواند گامی مهم تلقی شود. 
این کارشناس خاطرنشان کرد: یکی از راه‌های کاهش وابستگی کشور به درآمدهای نفتی، توجه به صنعت گردشگری و به ویژه گردشگری دریایی است و توسعه این صنعت می‌تواند زمینه رونق اقتصادی کشور را به ارمغان آورد.

*نداشته‌ها بیش از داشته‌ها
همه اینها درحالی‌ست که اگر نداشته‌های صنعت گردشگری، همچون (نوسانات سطح آب، شدت یافتن تغییر کاربری اراضی ساحلی، فرسایش و رسوب‌گذاری ساحل، آلودگی آب دریا، احداث سازه‌های بدون مجوز در ساحل، کمبود راه دسترسی مردم به دریا، تداخل وظایف دستگاه‌ها و نبود رژیم حقوقی مشخص) بشماریم، از داشته‌های ناچیز و کم‌توان این صنعت پیشی می‌گیرد! و طنز تلخ ماجرا اینجاست که هنوز با گذشت دو سال از این سخنان، در هیچ یک از این محورها موفق نبوده‌ایم و مسئولان علیرغم عقب‌ماندگی‌های فراوان این حوزه، تنها و تنها به شناسایی نقاط گردشگری دریایی بسنده کرده‌اند، چنانکه معاون فنی و نگهداری اداره کل بنادر و دریانوردی استان مازندران، در کارگروه گردشگری استان در خصوص شناسایی مکان‌هایی برای توسعه صنعت گردشگری دریایی در مازندران گفت: سازمان بنادر و دریانوردی مکلف شد طبق مصوبات اقتصاد مقاومتی و بر اساس نیازی که برای مازندران در زمینه رونق گردشگری دریایی برنامه ریزی شده بود، مطالعاتی را در خصوص شناسایی این نقاط انجام دهد.
اقدامی که همچون سایر برنامه‌‌ریزی‌های صورت گرفته این سالها، بر روی برگه مانده است و هنوز اقدام جدی را از سوی مسئولان ذیربط شاهد نبوده‌ایم.

*تدوین و تهیه برنامه‌هایی برای عمل نکردن!
عجیب‌تر آنکه اگر بنا بود با تهیه و تدوین این برنامه‌ها، مانعی از پیش پای گردشگری دریایی مازندران برداشته شود، همان تهیه و تدوین طرح جامع بر زمین مانده گردشگری مازندران در سال 95 ما را بس بود!

*آیا 131 اسکله جدید، ظرفیت گردشگری دریایی مازندران را بهبود می‌بخشد؟!
حالا استاندار تازه نفس مازندران نیز که روزگار نامراد گردشگری دریایی استان را نظاره‌گر است، با اعلام این خبر که ظرفيت دريايي مازندران با ساخت 131 اسکله فعال مي‌شود، گفت: مازندران، 400 کيلومتر از سواحل درياي خزر را در اختيار دارد اما متاسفانه يک کشتي مسافربري و اسکله مناسب نیز در استان وجود ندارد و بنابراین، می‌بینیم اوضاع نه تنها آنچنانکه به نظر مدیرکل بنادر و دریانوردی استان می‌رسد، تجلیل‌آفرین نیست، بلکه اندکی تحقیرآمیز نیز است و اگر هرچه زودتر از خواب خوشِ چند اسکله و جت اسکی که همه ظرفیت‌های ما در حوزه گردشگری دریایی را تشکیل می‌دهد بیدار نشویم، همین اندک آبروی بدست آمده نیز برباد خواهد رفت، چه آنکه اکنون کشورهایی همچون جمهوری آذربایجان که وسعت ساحلی آنها بسیار کمتر از ماست، در رونق گردشگری دریایی از ما پیشی گرفته‌اند و در عمل ثابت کرده‌اند که رشد و رونق این صنعتِ قدیمی، تا چه اندازه برایشان جدی و با اهمیت است.

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی