آخرین اخبار :
  • منتشر شده در پنج شنبه, 11 بهمن 1397 10:43
یک تولیدکننده و صادرکننده نمونه ملی مرغ عنوان کرد:

بی رغبتی برای صادرات مرغ در نبود مشوق‌های صادراتی

 
 
 
 

در حالی که در سال 93، دولت برای حمایت و تقویت صادرات مرغ، مشوق صادراتی 50 میلیارد تومانی به صورت بلاعوض را به صندوق ملی طیور واریز کرده بود، صادرکننده‌های مرغ همچنان منتظر دریافت این مشوق‌ها هستند که در این میان نام دو شرکت مازندرانی نیز به چشم می‌خورد.
در سال 93 دولت برای حمایت و تقویت صادرات مرغ، مشوق صادراتی 50 میلیارد تومانی در نظر گرفت که به ازای هر کیلو مرغ صادر شده، 500 تومان به صورت بلاعوض به صادرکننده پرداخت شود. این مشوق صادراتی برای قیمت تمام شده‌ای بود که موجب می‌شد تا صادرکننده بتواند با دیگر نمونه‌های خارجی قدرت رقابت بیشتری داشته باشد.
در ادامه دولت برای برنامه ریزی در پرداخت طلب صادرکنندگان، مدیریت آن را به وزارت جهاد کشاورزی سپرد، اما از آنجایی که مدیریت بخش دام و طیور این وزارتخانه با معاونت تولیدات دامی است، مشوق صادراتی دولت، به حساب این معاونت واریز شد.
صادرکنندگان نیز منتظر بودند تا این معاونت بسته به ساختار اداری که دارد طلب صادرکنندگان را پرداخت کند اما این پول یکجا به حساب صندوق ملی طیور واریز شد و این صندوق نیز با دلایل مختلفی از پرداخت مشوق صادراتی به صادرکنندگان امتناع ورزید.
این موضوع توسط رسانه‌ها در همان زمان با رُکنی، معاون سابق تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی مطرح شد که وی از پرداخت این مبلغ در قالب تسهیلات ارزان قیمت به صادرکنندگان خبر داده بود، اما پس از این خبر نیز تسهیلاتی از محل اعتباری مذکور به صادرکنندگان پرداخت نشد. این مشوق صادراتی شامل حال دو شرکت از مازندران نیز می‌شد که فقط سهم یکی از این شرکتها 12 میلیارد تومان است.
ضرورت تخصیص مشوق صادراتی سالانه برای افزایش رقابت
فاطمه فلاح کارشناس کشاورزی با بیان اینکه صندوق ملی طیور تاکنون از 50 میلیارد تومان مشوق صادراتی هیچ مبلغی را حتی در قالب تسهیلات به صادرکنندگان پرداخت نکرده است، اظهار کرد: متاسفانه عدم پیگیری این موضوع موجب شده تا به دلیل قدرت رقابت پایین صادرکنندگان مرغ در کشورهای منطقه، صادرکنندگان نسبت به ادامه کار خود امیدوار نباشند و بسیاری نیز صادرات مرغ را متوقف کرده‌اند.
وی تاکید کرد: صندوق ملی طیور نمی‌تواند منکر مبدأ 50 میلیارد تومانی باشد که توسط دولت به آن پرداخت شده و نمی‌تواند مدعی این باشد که از محل اعتباری ریالی به صادرکنندگان تسهیلات ارزان قیمت بلند مدت داده باشد!
فلاح خاطرنشان کرد: بدون در نظر گرفتن مشوق‌های صادراتی به خصوص در صادرات گوشت سفید، به هیچ وجه نمی‌توان در بازارهای هدف قدرت رقابت را افزایش داد.

صندوق ملی طیور پول صادرکنندگان را نمی‌دهند
یوسف رمضانی، تولیدکننده و صادرکننده نمونه ملی با انتقاد از عدم پرداخت مشوق صادراتی صادرکنندگان مرغ گفت: دولت در اواخر سال 93، پنجاه میلیارد تومان مشوق صادراتی مرغ را به وزارت جهاد کشاورزی داد که این وزارتخانه نیز پول را به حساب صندوق ملی طیور واریز کرد.
این صادرکننده نمونه ملی مرغ، میزان صادراتش را در سالهای 95 و 96 بیش از 12 هزار تُن گوشت سفید اعلام کرد و گفت: به دلیل عدم پرداخت مشوق صادراتی مرغ و نبود حمایت از صادرکنندگان امسال رغبتی برای صادرات نداشتم.
رمضانی در ادامه سخنانش افزود: سهم مجموعه تولیدی‌ام از 50 میلیارد تومان مشوق صادراتی دولت 12 میلیارد تومان بوده است که تاکنون ریالی پرداخت نشده است. صادرکننده نمونه ملی صادرات مرغ بیان کرد: قرار بود این پول به عنوان مشوق صادراتی به ازای هر کیلوگرمی که صادر شده است پرداخت شود، اصلا قرار نبود واریز این مبلغ در قالب تسهیلات باشد و سوال اینجاست چرا تاکنون صندوق طیور پرداخت نکرده و باید به آن پاسخ دهد.
رمضانی در بخش دیگری از سخنانش بیان کرد: با وجود احداث دو سردخانه در عراق و تاجیکستان، خرید خودروهای مخصوص حمل و نقل و رایزنی با سفرای برخی کشورهای عربی و حضور آنها در مازندران، دیگر تمایلی برای صادرات ندارم. 
با توجه به موارد بیان شده باید دریافت که صادرات مرغ ایرانی به کشورهای منطقه بدون حمایت دولت در پرداخت مشوق‌های صادراتی امکان‌پذیر نخواهد بود. همچنین دولت باید پس از پرداخت مشوق‌های صادراتی، نظارت کامل‌تر و کارشناسی‌تر در نحوه پرداخت آن داشته باشد تا مشکلات این چنینی دوباره به وجود نیاید. / ایسنا

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی