آخرین اخبار :
  • منتشر شده در چهارشنبه, 10 بهمن 1397 10:44
خبرشمال معضل سرقت درب‌های فاضلاب در استان را بررسی می‌کند

دریچه‌ای رو به دزدی!

 
 
 
 

مائده مطهری‌زاده /


چند روز گذشته، خبر معضل به سرقت رفتن درب‌های فاضلاب در بابل (بویژه منطقه پل محمدحسن‌خان) به سوژه برخی از رسانه‌های رسمی و غیررسمی تبدیل شده بود. اتفاقی که البته در ایران، چند سالی‌ست که معمول شده و به پای ثابت یکی از دزدی‌های عجیب و غریب این سالها تبدیل شده است.
سرقت دریچه‌های فاضلاب از آن دزدی‌هایی‌ست که آدم نمی‌داند باید چه اسمی بر روی آن بگذارد!
اگر بگوییم دزدی غیرشرافتمندانه، دله‌دزدی یا هر لقب و عنوان دیگری، به نظر می‌رسد هیچ‌یک از این واژه‌ها، تعریف درست و روشنی از این نوع دزدی نباشد!
دزدی، در دنیای امروز مثل بسیاری از شقوق و ابعاد زندگی اجتماعی انسان‌ها، دایره وسیعی پیدا کرده است. از دزدی منزل و اتومبیل گرفته تا دزدی گوشی همراه و سرقت از بانک و جواهرفروشی و... .
برخی از دزدی‌ها جنبه تفریح و سرگرمی را برای دزد یا دزدان موردنظر دارد و برخی دیگر از دزدی‌ها نیز اساسا برای تامین مالی و معیشت صورت می‌گیرد و این در حالی ا‌ست که دزدی از هر چند جنبه دیگری هم که انجام شود، باز هم از نظر بسیاری دیگر از انسان‌ها، امری ناپسند و غیراخلاقی‌ است که باید از جامعه رخت بربندد.

*از یک نفر تا چند نفر!
گاه این سرقت نه فقط از سوی یک نفر بلکه از سوی چندین و چند نفر صورت می‌گیرد که به آن یک «باند» اطلاق می‌شود که در اینجا نیروهای نظامی و انتظامی نه با یک فرد، بلکه با تعداد زیادی از افراد متخلف روبرو هستند.

*یکی از چندین و چند ترفند جالب برای سرقت دریچه فاضلاب
شیوه‌های سرقت درب فاضلاب نیز در نوع خود می‌تواند برای خوانندگان عزیز جالب باشد.
از فردی که در پشت نقاب (راننده مسافرکش) با کمک دوستش (همدستش) به راحتی مشغول دزدی از درب‌های فاضلاب می‌شد تا سارقی که با استفاده از یک دستگاه خودروی مینی‌بوس، اقدام به پارک کردن کنار دریچه‌ها می‌کرد، به طوری که دوربین مداربسته نتواند تصویر وی را ثبت کند و اقدام وی نیز از دید رهگذران دور بماند! (این شخص از درِ شاگرد با استفاده از دِیلم اقدام به باز کردن دریچه می‌کرد و بدون پیاده شدن از خودرو، دریچه را به داخل مینی‌بوس می‌کشاند.)

*یک راهکار 
اما از آنجا که از قدیم گفته‌اند:«این تنها مرگ است که چاره ندارد و برای هر کاری راه چاره‌ای وجود دارد.» 
در این مورد به خصوص نیز راه‌حل‌های فراوانی وجود دارد که ما در اینجا تنها به یکی از راهبردها که توسط معاون برنامه‌ریزی و منابع انسانی شرکت آب و فاضلاب شهری کهگیلویه و بویراحمد انجام گرفته است، اشاره می‌کنیم.
مخترع این طرح در این نشست در مورد هدف خود از طراحی دریچه ضد سرقت فاضلاب گفت: یکی از مشکلاتی که همواره در زمینه دریچه‎های منهول فاضلاب در این استان وجود دارد، سرقت و باز کردن آسان آنهاست که موجب وارد آمدن خسارت‎های متعددی به شرکت آبفای شهری استان می‎شود. بابک قبادی افزود: علاوه بر سرقت این دریچه‎های چدنی از سوی عده‌ای افراد سودجو برخی از ماشین‎های تخلیه فاضلاب نیز با باز کردن آنها اقدام به تخلیه فاضلاب‎های مانده در شبکه فاضلاب می‎کردند. وی بیان کرد: از آنجا که مکانیسم تصفیه خانه‎ها طوری است که نمی‎تواند فاضلاب‎های مانده را تصفیه کند، ورود اینگونه فاضلاب‎ها اخلال در سیستم تصفیه خانه را به دنبال داشت. قبادی اظهار کرد: وجود این مشکلات موجب شد به فکر طراحی نوعی سوییچ برای قفل کردن دریچه‎های فاضلاب باشم و پس از آزمایش‎های مختلف موفق به اختراع سوییچی شدم که از داخل و به صورت مخفی دریچه‎های فاضلاب را به دهنه شبکه قفل می‎کند. وی با اشاره به اینکه با این اختراع دریچه‎های فاضلاب ضد سرقت شده است، عنوان کرد: یکی از مزایای ویژه دریچه ضد سرقت آن است که امکان مشابه‌سازی سوییچ آنها وجود ندارد.

*100 هزار تومان در برابر 800 هزار تومان
اما مهندس آملی، رییس اداره آب و فاضلاب بابل، در پاسخ به این پرسش خبرشمال که آیا شما به سرقت رفتن حدود 80درصد از دریچه‌های فاضلاب بابل را تایید می‌کنید یا خیر، گفت:«البته رقم دزدی‌ها بیشتر از سال گذشته بوده است، اما نه این مقداری که در برخی از رسانه‌ها ذکر آن رفت!»
وی با بیان اینکه این معضل، فقط مختصّ آب و فاضلاب شهری نیست، بلکه ادارات مخابرات و گاز شهری نیز با چنین معضلاتی مواجه هستند، ادامه داد: گاه شده است که در طول یک شب، چندین و چند سرقت در نقاط مختلف شهر صورت گرفته است و ما به دلیل عدم شناسایی فرد یا افراد متخلف، نتوانستیم برای دستگیری آنها اقدامی بکنیم.
البته این مقام مسئول به این نکته نیز اشاره کرد که در حال حاضر، درب‌های چدنی جدید را با رویه بتنی می‌سازیم که بسیار می‌تواند کمک‌کننده باشد و خوشبختانه تاکنون هنوز گزارشی مبنی بر سرقت از درب‌های چدنی جدید به دست ما نرسیده است و این خود، نشان از موفقیت این شکل و قالب جدید در حفاظت از اموال عمومی دارد.
وقتی از وی پرسیدیم که اصلا مگر این درب‌های سرقتی چقدر برای افراد آب می‌خورد، افزود: این دربها برای افراد سارق، تنها و تنها 100 هزار تومان ناقابل آب می‌خورد و این در حالی است که همین دربها، هر عدد برای ما در حدود 700 تا 800 هزار تومان است.
وی همچنین در پاسخ به این سوال که چرا درب‌های چُدنی قدیمی را به سیستم جدید، رویه بتنی مجهز نمی‌کنید، گفت:«متاسفانه این کار، با توجه به اینکه تعداد 2000 درب چدنی قدیمی در شهر بابل وجود دارد، هزینه زیادی در حدود 2 تا 3 میلیارد تومان را برای ما دربردارد که این به معنای هزینه مازاد بر منابع مالی این شرکت است و با توجه به اینکه اداره آب و فاضلاب شهری، اولویت‌های بسیار مهم‌تر از این نیز در برنامه‌ کاری خود دارد، نمی‌توان چندان به این اتفاق خوشبین بود.»

*افزایش سرقت درب‌های فاضلاب در استان
 به نسبت سال گذشته
وریجی، مدیر اجرایی طرح فاضلاب شهری نیز در گفت‌و‌گو با خبرشمال اعلام کرد:« در 10 ماهه نخست سال جاری، بیش از 210 سرقت در این باره ثبت شده است که نسبت به سال و سال‌های گذشته که در حدود 150 سرقت بوده است، افزایش محسوسی از خود نشان می‌دهد.»

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی