آخرین اخبار :
  • منتشر شده در سه شنبه, 02 بهمن 1397 05:55
ارزیابی «خبرشمال» از حضور مدیرانِ بی اطلاع از هشت مرحله پسماند در یک کارگروه‌ راه‌بردی:

به عمل کار برآید !

 
 
 
 

محمدباقر محسنی/

فرهنگ دینی و ادبیات ملی کهن ما مملو است از سفارش به «مرد عمل» بودن و پرهیز از «نمایش و ادعا» و حتی در حدیثی از پیامبر اکرم(ص) آمده است که «مومن، کم حرف و پُر عمل است». بی‌تردید این سخنان، برای این گفته شد که ما آن را در کار بگیریم نه اینکه دقیقاً در جهت عکس این سخنان ارزشمند حرکت کنیم.

در آخرین روز هفته گذشته، جلسه‌ای با عنوان «کارگروه راهبردی مدیریت پسمان استان مازندران» با حضور معاون ریاست جمهوری و رییس سازمان محیط زیست کشور، استاندار مازندران، چند تن از نمایندگان مجلس و  مدیران دستگاه‌های اجرایی در استانداری مازندران برگزار شد. گواینکه نام این کارگروه، مدیریت پسماند است اما تلاش شد تا با افزودنِ صفتِ «راهبردی»، به شکلی مصنوعی و تبلیغاتی بر وزن این کارگروه که در تمام استان‌ها به مدیریت شخص استاندار، فعال است و در مازندران نیز به دلیل شکننده و حساس بودن اقلیم این استان، باید فعال‌تر باشد، افزوده شود.
اما از این القاب و عناوین که بگذریم باید اعتراف کرد در مازندران، چیزی به نام «مدیریت پسماند» وجود خارجی ندارد. در این استان حساس و در معرضِ خطر نیز مانند استان‌های نیمه بیابانی و کویری، زباله  به همان روش سنتی دفن می‌شود و هیچ مدیریت خلاقانه‌ای در این بخش،  به ذهن کسی نمی‌رسد و من درک نمی‌کنم منظور از کارگروه راهبردی مدیریت پسماند، دقیقاً چه معنایی دارد و برگزاری چنین جلسه‌ای با حضور معاون رییس جمهوری که تنها به بیان عمق فاجعه و خطرات آن اشاره شد، چه خروجی دیگری داشت؟
چندین سال است هرازگاهی، کارگروه مدیریت پسماند استان به ریاست استانداران تشکیل می‌شود و در این جلسه همانند غالب جلسات مشابه، در سطح کشورهای اروپایی سخن گفته می‌شود اما به مرحله عمل که می‌رسیم، در سطح کشورهای اروپایی عمل می‌کنیم به این معنا که بسیاری از مدیران حاضر در این جلسه از «هشت مرحله مدیریت پسماند» هیچ اطلاعی ندارند و منتهای اعمال مدیریت‌شان این است که مکانی بلامعارض پیدا کنند تا زباله را دفن و امحا کنند، روشی که کاملاً منسوخ شد اما مدیران ارشد استان، هنوز به راهی جز این نرسیدند. نکته جالب توجه این است که یک روز بعد از این جلسه در خبر در رسانه‌ها در پیوند با موضوع پسماند، خودنمایی کرد:
نخست اینکه رییس مجمع نمایندگان، در اعتراض به دفن زباله در شهرستان حوزه انتخابیه خود قهر کرد. ماجرا از این قرار بود که جلسه شورای برنامه‌ریزی استان مازندران صبح شنبه -دیروز- با حضور استاندار و مسئولان بخش‌های مختلف در سالن استانداری برگزار شد و رسیدگی و حل مشکل زمین برای محل دپوی زباله شهرستان‌های نور و محمودآباد از جمله دستورکار این جلسه بوده است.
در این جلسه ازسوی استانداری و محیط زیست، زمینی برای دپوی زباله شهرستان‌های نور و محمودآباد و آمل پیشنهاد شد و این زمین در حوزه جغرافیایی نور واقع شده است و علی اسماعیلی رییس مجمع نمایندگان مازندران، با بیان اینکه بنده تا زمانیکه نماینده هستم اجازه دپوی زباله در سرزمین نور را نخواهم داد جلسه شورای برنامه‌ریزی را ترک کرد.
دومین رخداد در پیوند با موضوع پسماند و عزم و اصرار جدی مدیران استان و شهرستان بر اجرای شیوه‌های منسوخ شده، به سخنان محمدی تاکامی در همین جلسه مربوط است. مدیرکل دفتر امور شهری استانداری مازندران گفت: دپوی زباله در منطقه عمارت آمل بحرانی شده است و باید نسبت به تهیه زمین مناسب اقدام شود.
محمد محمدی تاکامی در جلسه شورای برنامه‌ریزی استان با بیان اینکه در حال حاضر زباله‌های منطقه آمل و محمودآباد در منطقه عمارت آمل دفن می‌شود افزود: وضعیت این منطقه بسیار بحرانی است و احتمال رانش منطقه در محور هزار وجود دارد.
وی اظهار داشت: در جاده هراز زمینی برای دپوی زباله تهیه شده است و متاسفانه این زمین دارای شیب تند بوده و در حاشیه رودخانه نیز وجود دارد و باید نسبت به تهیه زمین جدید برای دپوی زباله اقدام شود.
همین دو اتفاق که تنها یک روز پس از آن «کارگروه راهبردی» با حضور مدیران ارشد استان، رخ داد به خوبی حکایت از استمرار طرح‌های تاریخ گذشته در موضوع پسماند در مازندران دارد و همچنین به خوبی حکایتگر آینده مبهم و تیره و تار استان در این موضوع است. گویا همان‌طوری‌که گفته شد هیچ کدام از مدیران ارشد استان، آگاهی و اطلاعی از هشت مرحله مدیریت پسماند ندارند و واقعا نمی‌دانند دفن و امحای زباله در تمام دنیا منسوخ شده و زباله به این دلیل در تمام دنیا به طلای کثیف شهرت دارد که اعمال درست همان 8 مرحله،  طیفی از صنایع را به جنبش وا داشته و فرصت‌های شغلی فراوانی ایجاد کرد.
پایان سخن اینکه این روزها که اعتراض نمایندگان، فعالان و برخی «سلبریتی»های مازندران را در خصوص طرح انتقال آب دریای مازندران به کویر مرکزی ایران می‌بینم و می‌خوانم هیچ احساس افتخاری در من بر انگیخته نمی‌شود چون با چشم خود می‌بینم که دیر نیست مازندران در زیر تلی از زباله که زمین و هوایش را آلوده کردند، نابود  شود تا جایی‌که به باور من منابع زیستی این اقلیم، بسیار زودتر از بروز تبعات و پیامدهای آن طرح عجیب و غریب، به نابودی کامل خواهد رسید.
به گمان من، آن روز نیز برخی مدیران در جلساتِ کارگروه‌هایِ راهبردی حضور خواهند داشت و بی‌وقفه مشغول هشدار دادن خواهند بود تا مبادا از قافله مدیران تبلیغات‌چی که این روزها تعدادشان بسیار زیاد شد، عقب افتند.

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی