آخرین اخبار :
  • منتشر شده در سه شنبه, 04 دی 1397 11:55
خبرشمال با توجه به هشدار اکید رییس کل دادگستری استان گزارش می‌دهد

مردودی صنعت بیمه در مازندران!

 
 
 
 

مائده مطهری زاده /

نمره صنعت بیمه زیر ۱۰ است! این جمله را رییس کل دادگستری مازندران در نشست هم‌اندیشی کاهش تلفات جاده‌ای، چالش‌ها و راهکارها در ساری، عنوان کرد.

حجت‌الاسلام تقوی فرد، با بیان اینکه صنعت بیمه نمره ۲۰ ندارد، نمره آن را زیر ۱۰ اعلام کرد و گفت: نظارت و مدیریت جامعی برای اجرا در صنعت بیمه وجود ندارد.
وی اظهار داشت: در حال حاضر بیمه گذاران و بیمه‌شوندگان به مقوله بیمه چندان اهمیت نمی‌دهند و مدیریت و عملکرد صنعت بیمه باید متحول شود. وی با تاکید بر تحول در نگاه بیمه گذار و بیمه‌شونده تصریح کرد: این تحول، مستلزم زمان است و اگر به آن توجه نشود، خسارتی به مردم و صنعت بیمه وارد می‌شود. حجت‌الاسلام تقوی فرد با عنوان اینکه نظارت و مدیریت در صنعت بیمه ضعیف است، اظهار امیدواری کرد تا به مصلحت بیمه خوب نگریسته شود.

*ضریب نفوذ بیمه چیست؟!
آنچه که در بیانات رییس کل دادگستری مازندران از آن با عنوان «نمره» سخن گفته شد، در واقع همان چیزی‌ست که در دانش بیمه به آن ضریب نفوذ می‌گویند.
ضریب نفوذ بیمه را ( درصد سهم صنعت بیمه از تولید ناخالص داخلی ) تعریف می‌کنند که یک شاخص اقتصادی کمّی‌ست. این شاخص که بیانگر نسبت حق بیمه تولیدی به تولید ناخالص یک کشور است، می‌تواند نشان‌دهنده ارتباط مأنوس یا غیرمأنوس فعالیت صنعت بیمه و اقتصاد یک کشور باشد. همچنین آن را به عنوان یکی از شاخص‌های رفاه اجتماعی و نشان‌دهنده رشد، پیشرفت و بالندگی بیمه در یک کشور نیز بشمار می‌آورند.
یکی از وظایف جنبی سازمان مدیریت برنامه‌ریزی و توسعه بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران، انتشار سالنامه آماری صنعت بیمه کشور است که مشتمل بر پروژه‌های راهبردی بیمه، جایگاه جهانی صنعت بیمه کشور، بررسی شاخص‌های اجتماعی، اقتصادی و بیمه‌ای کشور، ارزیابی جهانی صنعت بیمه کشور، وضعیت بازار بیمه‌ای جهان به تفکیک قاره‌ها و ... است. بر همین اساس، طبق سالنامه آماری صنعت بیمه که توسط سازمان مزبور در سال گذشته منتشر شده است، ضریب نفوذ کلی صنعت بیمه در کشور، افزایش 3/2 درصدی را نسبت به سال ماقبل، یعنی سال 95، نشان می‌دهد.
افزایش حق بیمه سرانه نیز از دیگر شاخص‌هایی است که در این باره مورد بررسی و مقایسه قرار می‌گیرد که در این بخش نیز باتوجه به پژوهش‌های بدست آمده، افزایش 4/18 درصدی را نشان می‌دهد و این در حالی‌ست که این سازمان، رشد 20درصدی را برای این بخش پیش‌بینی کرده بود که با این حساب، حدود 2درصد از برنامه‌‎های خود در این بخش، عقب است.

*چرا ضریب نفوذ بیمه در ایران پایین است؟
 علاوه بر اطلاع‌رسانی ضعیف، فرهنگ قضاقَدَری بازمانده از ناکامی‌ها و خودکامگی‌های تاریخی، زراعت مبتنی بر کشت دیم، گریز از آینده‌نگری، باورهای سنتی و... سدّی در برابر افزایش ضریب نفوذ بیمه در ایران بوده است.
در ایران به‌رغم راه درازی که همچنان تا تحقق توسعه پایدار و بالا رفتن سطح رفاه عمومی در پیش داریم، ضریب نفوذ بیمه به نزدیک 2 درصد رسیده که البته کمی بالاتر از میانگین خاورمیانه (1.7درصد) قرار گرفته اما با میانگین جهانی که حدود 6.5 درصد است، فاصله بسیار دارد. این مقایسه در بخش بیمه عمر نیز گواه این مدعاست که سطح توسعه کشورها و نیز درآمد سرانه رابطه مستقیمی با میزان استفاده از انواع بیمه‌ها دارد. به‌طور مشخص در بخش بیمه عمر، در کشورهای اروپایی به‌طور میانگین 60 درصد، در آمریکا 85 درصد و در کانادا 90 درصد از مردم از بیمه عمر استفاده می‌کنند. اما این واقعیت را نیز باید در نظر داشت که در کشورهای کمتر توسعه‌یافته این رقم 8 درصد و در ایران متاسفانه تنها 3 درصد است. این سرآمدی که حاصل اطلاع‌رسانی و فرهنگ‌سازی گسترده در این جوامع بوده، حتی پایین‌ترین دهک‌های درآمدی را در کشورهایی همچون هند مجاب به خرید بیمه عمر کرده است.

*ضریب نفوذ بیمه در مازندران، کم یا زیاد؟!
عضو هیات مدیره وقت خانه صنعت و معدن مازندران، اما در دو سال گذشته با بیان اینکه ضریب نفوذ بیمه در ایران از متوسط جهانی پایین‌تر است و همچنین با اشاره به قرارگیری مازندران بر روی گسلهای قوی زلزله عنوان کرد: اینجاست که نقش صنعت بیمه، نمایان می‌شود و همه می‌دانیم کار بیمه، حمایت از خطرپذیری است و بیمه، فرصت کسب موفقیت و کاهش تهدید شکست را فراهم می‌آورد. وی در حالی به بیان این حقیقت تلخ در کشور و به تبع در مازندران پرداخت که مدیرکل بیمه ایران- مازندران در مازندران در مردادماه سال گذشته با اشاره به پایین بودن سهم بیمه‌ای مردم استان، گفت: هم اکنون ضریب نفوذ بیمه‌ای مازندران از میانگین کشوری بالاتر است.
بهرام دارایی، با اشاره به اینکه میزان پرداختی خسارات بیمه‎ای در سال 95 بیش از 20 درصد افزایش یافته است، تصریح کرد: تعداد مشتریان بیمه ایران – مازندران در سال 94 بالغ بر 824 هزار نوع بیمه‌نامه بوده که این رقم در سال 96 به 909 هزار نفر رسید.
مدیرعامل بیمه ایران در مازندران در حالی از میانگین بالای ضریب نفوذ بیمه این شرکت بزرگ بیمه‌ای در کشور سخن به میان آورد که، ربیع فلاح، استاندار وقت مازندران، تنها یک ماه بعد از آن یعنی در شهریورماه سال گذشته، در نشستی با موضوع تعرفه‌های خدماتی و عملکرد شرکت‌های بیمه‌گر در سال 96، با بیان اینکه ضریب نفوذ بیمه در استان نسبت به سایر استان‌های کشور پائین‌تر است، گفت:‌ علت استقبال ضعیف مردم به ویژه کشاورزان از شرکت‌های بیمه‌گر باید مورد آسیب‌شناسی قرار گیرد.
ربیع فلاح، از ضعف تبلیغات، با عنوان حلقه مفقوده میان بیمه‌شوندگان و شرکت‌های بیمه‌گر، یاد کرده و افزود: با اینکه دولت تدبیر و امید سرمایه گذاری هنگفتی در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات کرده اما به نظر می‌رسد متولیان امر از این ظرفیت در بُعد تبلیغات و فرهنگ‌سازی با هدف استقبال بیشتر مردم از شرکت‌های بیمه گر استفاده نکرده‌اند.


*کلام آخر
اکنون نمره مردودی رییس کل دادگستری مازندران برای صنعت بیمه در استان، زنگ خطر را بصدا درآورده است. زنگ خطری که تنها به گوش آگاهان می‌رسد و آنها که گوش‌شان از این حرفها پر است، روزی به نتیجه می‌رسند که دیگر زندگی‌شان از امید به آینده کاملا خالی شده است؛ خالیِ خالی...!

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی