آخرین اخبار :
  • منتشر شده در شنبه, 24 آذر 1397 08:36
فعال برجسته محیط‌زیستی مازندرانی در برنامه زنده تلویزیونی «عصر خانواده»:

دوست ندارم فاجعه زیست‌محیطی به نام آقای روحانی ثبت شود

 
 
 
 

مائده مطهری‌زاده /

من دوست ندارم فاجعه هزاره سوم به نام آقای روحانی ثبت شود!
این جمله‌ای بود که روز گذشته، خدیجه گلین‌مقدم، استاد دانشگاه، فعال محیط زیست، حقوق بشر و جنبش زنان در برنامه زنده «عصر خانواده» شبکه دو سیما به زبان آورده بود.
مجری این برنامه تلویزیونی، اما در معرفی این بانوی فرهیخته مازندرانی که اهل روستای گلین رامسر بوده و همسر شهید نیز است، در معرفی او اینگونه گفت: ما امروز در خدمت میهمان عزیزی هستیم که توانست در عرض بیست و چهار ساعت، جلوی تصویب یک لایحه را در مجلس شورای اسلامی بگیرد و برای مقدمه از این بانوی گرانقدر می‌خواهیم که برای ما بگوید چگونه توانست چنین کار بزرگی را انجام دهد؟

گلین مقدم که از معرفی بیشتر خود فاکتور گرفته بود در پاسخ به مجری برنامه گفت: در یکی از شبها طی دو سال گذشته (که حرف راهیابی لایحه انتقال آب خزر به سمنان به صحن علنی مجلس برای تصویب فوریت مطرح شده بود) با توکل بر خدا پویشی را به راه انداختم و نامش را گذاشتم پویش مخالفان انتقال آب خزر به کویر! تمام تلاشم را کردم تا بلکه بتوانم با جمع‌آوری هزار نامه برای رییس جمهور (طومار)، جلوی تصویب این فاجعه زیست محیطی را بگیرم و خوشبختانه با لطف خداوند، با دو هزار نامه و در عرض بیست و چهارساعت، مانع از تصویب فوریت آن شوم.
مجری برنامه که مشتاقانه به سخنان این شیرزن مازندرانی گوش سپرده بود، سوال خود را اینگونه ادامه داد که:« خانم گلین مقدم، برای ما و بینندگان ما بفرمایید که اصلا چرا با این انتقال، مخالفید؟»
گلین مقدم نیز با اشاره به نقشه‌ای که بر روی نمایشگر برنامه ظاهر شده بود، اینطور توضیح داد:« حرف ما این است که دریای خزر (کاسپین) در واقع یک دریاچه بسته است که به آب‌های آزاد راه ندارد و هر قدر هم که بگوییم آب از ولگا و دریای سیاه به درون خزر می‌ریزد، باز هم در برابر آن اندازه که آب از آن برداشت می‌شود هیچ است و بنابراین، کشیدن آب از یک ظرف دربسته چندان عاقلانه به نظر نمی‌رسد، در ثانی آنها که در فکر انتقال آب به فلات مرکزی ایران هستند می‌توانند به جای چشم دوختن به این ظرف دربسته آب، از دریای عمان که به آب‌های آزاد جهان راه دارد، کمک بگیرند.»
گلین مقدم، در تشریح اظهاراتش و در پاسخ به کسانی که می‌گویند این طرح، هیچگونه عواقب زیست محیطی با خود به همراه ندارد، گفت:« دریای خزر همین الان هم با مشکلات عمده‌ای از جمله آلودگی‌های تحمیلی کشورهای حاشیه دریاچه مواجه است و حال شما حساب کنید که قرار باشد یک دستگاه آب‌شیرین‌کُن را در مجاورت آن نصب کنند، آنگاه چه می‌شود؟ اینطور می‌شود که از هر 10 لیتر آبی که وارد دستگاه می‌شود، یک لیتر آن شیرین شده و مابقی آب با درجه شوری و گرمای بیشتر وارد حوزه دریای خزر می‌شود و به این ترتیب، وضعیت زیستی ماهیانی که در این دریاچه 70 میلیون‌ساله زندگی می‌کنند به خطر افتاده و در نهایت هم نابود می‌شوند که البته این همه ماجرا نیست.»
به گفته گلین مقدم، وقتی طرح انتقال آب خزر کلید بخورد، یعنی باید فاتحه تمامی جانداران و پوشش گیاهی منحصر بفرد منطقه (جنگلهای هیرکانی و جانوران بومی آن) را برای ابد بخوانیم.» گلین مقدم در بخش دیگری از سخنانش گفت:« در حال حاضر، حدود 7 میلیون نفر در شمال، زندگی‌شان وابسته به این آب است و سالانه میلیونها نفر گردشگر، به عشق دیدن این دریاچه بی‌کران و آبی، راهی شمال می‌شوند و ما دوست نداریم که نگین انگشتری ایران، برای همیشه تاریخ نابود شود.»
این فعال برجسته زنان و محیط زیست کشور که فعالیت‌های زیادی در حوزه سیاسی نیز از خود برجای گذاشته است، در ادامه افزود:« جنبش ما به هیچ‌‌وجه یک جنبش با رویکرد سیاسی نیست، اما دوست ندارم که فاجعه زیست محیطی هزاره سوم در دولت آقای روحانی و به نام ایشان ثبت شود.»
گلین مقدم در خاتمه کلام گفت: بدیهی‌ست، تجربه‌هایی همچون تالاب گاوخونی، پریشان، هامون و ارومیه باید ما را به این نتیجه برساند که انتقال آب از یک ظرف بسته، به هیچ عنوان منطقی نبوده و نیست.

*انتقال آب از دریای عمان به سیستان و بلوچستان در دستور کار مجلس قرار گرفته است
نکته جالب ماجرا اینجاست که در همین روزها که آتش زیرخاکستر طرح انتقال آب دریای کاسپین به سمنان با سخنان اخیر رییس جمهور، دوباره شعله‌‌ور شد، نماینده مردم زابل، در مجلس گفت: مشکلات زیادی در تامین آب شرب مردم سیستان و به ویژه زاهدان وجود دارد که از سوی مسئولان و کارشناسان امر چاره‌اندیشی نشده است و هیچ منبع آبی دیگری جز رودخانه هیرمند برای تامین آن وجود ندارد، مسئولان افغانستانی هم پایبند به اجرای قرارداد با ما نبوده‌اند. 
دهمرده در ادامه بیان کرد: میزان تبخیر آب چاه نیمه‌ها طی یک سال، به اندازه 10 سال آبرسانی به زاهدان است. با وجود گذشت ۴۰ سال از پیروزی انقلاب هنوز برای تامین آب شرب منطقه سیستان برنامه‌ریزی درستی انجام نشده است.
وی اضافه کرد: دو قانون برای نجات رودخانه هیرمند و رفع مشکلات ناشی از بی‌آبی در برنامه ششم دیده شده است، البته به دنبال گزینه‌های مختلف دیگر به جز آب هیرمند هستیم، از جمله آن می‌توان به دستاورد بزرگ کشور یعنی آب‌های ژرف اشاره کرد که پس از مطالعات اولیه که با 160 تریلیون تومان تجهیزات به کارگیری آغاز شده است به نتایج کامل دست یافتیم و در صورت تایید معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور به بهره‌برداری می‌رسد. دهمرده ادامه داد: تبخیر آب و رسوب‌گذاری از چاه نیمه‌ها از مهم‌ترین مشکلات و چالش‌هایی است که در مجلس شورای اسلامی دنبال می‌شود و ایجاد کمربند سبز برای جلوگیری از رسوب‌گذاری در چاه نیمه‌ها نیز مورد بررسی قرار گرفته است.
وی بیان کرد: از آن جایی که سیستان، منبع آبی به جز هامون ندارد، وزارت نیرو وظیفه دارد در تامین منابع آبی پایدار از هیچ کوششی دریغ نکند، در این راه هرگونه کوتاهی قابل گذشت نخواهد بود. وی اظهار کرد: انتقال آب از دریای عمان که ظرفیت‌های بالایی دارد در دستور کار مجلس قرار گرفته است، باید خود تحریمی را کنار بزنیم و مانند مردم دنیا به خوبی از آن به نفع مردم استفاده کنیم.

*کلام آخر
به هر حال ما هم آرزو می‌کنیم دولت محترم، هرچه زودتر و قبل از آنکه خیلی دیر بشود، راه رفته را (هرچند که کوتاه است) بازگردد و آب رفته را به جوی بازگرداند وگرنه، این بار، نه فقط با خدیجه گلین مقدم و پویش زیست محیطی او بلکه با یک ایران هشتاد میلیونی طرف حساب خواهد بود.

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی