آخرین اخبار :
  • منتشر شده در پنج شنبه, 01 آذر 1397 11:28
خبرشمال از ضرورت تغییر رویکرد در رابطه با معضل پرنده‌کُشی در تالاب‌‎های استان گزارش می‌دهد

جلوگیر از کشتار جمعی پرندگان برای هزار و یکمین بار!

 
 
 
 

مائده مطهری‌زاده /

واضح است تا زمانی که سفره پرنده‌نگری باز نشود، بساط پرنده‌کُشی همچنان باز و بازار کشتار پرندگان مهاجر به واسطه سلاح‌های کشتار جمعی داغ داغ است. هر ساله به همان اندازه که عده‌ای برای برپایی دام‌های هوایی و به تور انداختن پرندگان مهاجر تلاش می‌کنند در آن سوی ماجرا نیز عده‌ای هستند که بی‌صبرانه در انتظار لحظه‌ای می‌نشینند که بتوانند همگی آن دام‌های هوایی را در چشم برهم زدنی برچینند و آن عده کسانی نیستند جز ماموران یگان حفاظت محیط زیست!

با از راه رسیدن فصل پاییز و آغاز فصل مهاجرت پرندگان زمستان گذران به تالاب‌های مازندران، قلب دوستداران محیط‌زیست به شدت می‌تپد، البته تپیدنی که کمتر به تپش شوق‌انگیز برای دیدار دوباره پرندگان مهاجر در مازندران شباهت دارد و بیشتر و پیشتر، تپش‌هایی از جنس نگرانی و ناراحتی است، زیرا آنها خوب می‌دانند که در پسِ پرده حقیقت چه می‌گذرد و در میان گروه بزرگ استقبال‌کنندگان از این پرندگان زیبا، چه قاتلان و دژخیمانی با فکر پلید کشتار پرندگان (دام‌های هوایی) شکم‌های خود را صابون زده و منتظرند تا در بزنگاه خیل وسیعی از آنها را به دام بیندازند!


*روزگار نامرادِ پرندگان مهاجر
تنها خاصیت ننگین دام‌های هوایی، زمین‌گیر کردن مرغان هوایی (پرندگان مهاجری)‌ست که پس از کیلومترها بال زدن و طی کردن مسافت‌های طولانی، به امید یافتن آب و دانه و آشیانه در تالاب‌های زیبا و پرنعمت مازندران اُتراق می‌کنند، بی‌خبر از آنکه هوس‌های شیطانی عده‌ای فرصت‌طلب قرار است خرمن امید آنها را به آتش بکشد!


*جمع‌آوری 1120 رشته دام هوایی طی سه عملیات یگان حفاظت محیط زیست مازندران
و حالا، امسال نیز برای چندمین سال متوالی، ماموران پرتلاش یگان حفاظت محیط‌زیست مازندران با عزمی جزم و تلاشی شبانه‌روزی، طی سه عملیات پیاپی موفق به جمع‌آوری میزان زیادی از دام‌های هوایی شدند.
بنا به سخنان مسلم آهنگری، فرمانده یگان حفاظت محیط‌ زیست مازندران، در گفت‌و‌گو با خبرشمال، در این سه عملیات که همگی در حوالی شهرستان‌های فریدونکنار، محمودآباد و بخش‌هایی از بابلسر انجام گرفت، در مجموع، 1120 رشته دام هوایی شامل (حدود 120 رشته دام هوایی در عملیات اول، 600 رشته در عملیات دوم و همچنین 400 رشته دام هوایی در عملیات سوم) از تالاب‌های این مناطق، جمع‌آوری شد.
آهنگری گفت: در هر یک از عملیات‌ها، حدود 60 نفر از افراد نیروی انتظامی نیز آنان را همراهی می‌کرده‌اند.
به گفته آهنگری، این دام‌های هوایی چیزی شبیه به تور والیبال بوده و از دو میله بسیار بلند و تورهای بسیار بزرگ تشکیل می‌شوند که وقتی در زمین کاشته می‌شوند، قادرند در هر روز، ده‌ها پرنده بخت‌برگشته و بی‌نوا را در آسمان به تور بیندازند. این مقام مسئول، همچنین در خصوص تعداد افراد دستگیر شده در این عملیات‌ها نیز افزود: به طور کلی، هدف از این عملیات‌ها، جمع‌آوری تورهای هوایی و نه دستگیری افراد متخلف بوده است اما با این حال، موفق شدیم در این عملیات‌ها یک زن و دو مرد متخلف را شناسایی و دستگیر کنیم.
آهنگری این را هم گفت که در زمان اجرای این عملیات‌ها، برخی مواقع، زنان و مردانی به اعتراض، قصد برخورد با ما را داشتند که خوشبختانه منجر به بروز تنش‌های گسترده نشد، اما باید این را هم در نظر بگیریم که معمولا در چنین مواجهه‌هایی هیچ متخلفی خود را آنقدر به دردسر نمی‌اندازد که شناسایی شده و دستگیر شود و همه تنها به عنوان تماشاچی در منطقه حضور پیدا می‌کنند و چه بسا در میان تماشاچیان، شکارچیان نیز شاهد و ناظر ماجرا باشند. آهنگری گفت: بدیهی‌ست که به دلیل ارزان بودن مواد اولیه و همچنین راحتی نصب آن در محل‌های اقامت این پرندگان، از طرفی ما برای جمع‌آوری اقدام می‌کنیم و از سویی دیگر شکارچیان با سماجت بسیار دوباره آنها را در محل‌های مورد نظر می‌گسترانند. وقتی راه چاره را از او جویا شدیم، اظهار داشت:« ما باید با هر چه در توان داریم، به مبارزه‌ خویش با فضای موجود که بشدت برعلیه پرندگان مهاجر است ادامه دهیم و در حین انجام عملیات‌های مستمر و موفقیت‌آمیز بکوشیم که فرهنگ پرنده‌نگری را بیش از پیش در میان بومیان این مناطق، گسترش دهیم، زیرا تا زمانی که مردم، به این نتیجه نرسند که پرنده‌نگری ظرفیتی است که همزمان دو هدف (معیشت پایدار و جلوگیری از انقراض این پرندگان بعضا کمیاب و نایاب) را تعقیب می‌کند تمامی تلاش‌‎های ما بیهوده خواهد بود.»


*ورود دادستانی کل کشور به معضل نسل‌کُشی پرندگان مهاجر
البته نکته مهم دیگری که باید به این گزارش اضافه شود، ورود مقتدرانه دادستانی کل کشور به بحث دستگیری متخلفان در این بخش است.
حمایت نمایندگان و مقامات منطقه از صیادان و دامگاه‌داران طی سال‌های گذشته سبب شد که تنها راه‌حل این معضل، ورود فرا استانی نهادهای ذی‌ربط دانسته شود که در همین راستا، محمدجواد حشمتی، معاون قضایی دادستان کل کشور سال گذشته خبر از ورود دادستانی کل کشور به پرونده نسل‌کشی پرندگان مهاجر داد.
محمدجواد حشمتی، معاون قضایی دادستان کل کشور در چنین روزهایی در سال گذشته به تسنیم گفت: پرونده جلوگیری از نسل‌کُشی پرندگان مهاجر به ویژه در شمال کشور، در دادستانی کل کشور باز شده و امید داریم، با همکاری سازمان حفاظت محیط زیست و نهادهای ذی‌ربط این معضل که سالهاست در نتیجه سودجویی متخلفان به وجود آمده به زودی و به صورت ریشه‌ای رفع شود.
وی در پاسخ به این پرسش که آیا نسل‌کُشی پرندگان مهاجر در تالاب‌های جنوبی کشور هم در دستور کار دادستانی کل کشور قرار دارد یا خیر افزود: با توجه به اینکه در شمال کشور شاهد وضعیت حادتری هستیم برخورد با نسل‌کُشی پرندگان مهاجر در شمال کشور را در اولویت قرار داده‌ایم اما از دادستان‌های تمامی استان‌‌های درگیر با این معضل خواهان ورود جدی به این مقوله شده‌ایم.


*حبس و جزای نقدی در انتظار صیادان و شکارچیان غیرمجاز
و حالا سیدیونس حسینی عالمی که در اولین هفته تلاشش برای مهار تخلفات صید و شکار در مازندران، طی عملیات‌هایی کم‌سابقه، ۱۱2۰ رشته دام هوایی جمع‌آوری شده می‌گوید: برنامه دستگاه قضایی استان در خصوص شکار غیرمجاز پرندگان برخورد جدی و بدون تعارف با متخلفان است.
هرچند طی سال‌های گذشته اینگونه می‌نمود که دستگاه قضایی استان با حضور کمرنگ خود به این پرونده، دست شکارچیان غیرمجاز را باز گذاشته، اما امسال ظاهراً اوضاع متفاوت است چرا که هفته گذشته حجت‌الاسلام محمدعلی تقوی‌فرد، رئیس کل دادگستری مازندران، در جلسه ساماندهی وضعیت صید و شکار در تالاب‌های استان با بیان اینکه ‌از نظر شخصیت بین‌المللی در حوزه محیط زیست زیر سؤال هستیم، گفت:« باید روش‌های صید قانونی پرندگان مورد استفاده قرار گرفته و روش‌های غیرقانونی به‌طور کامل جمع‌آوری شود. در این راستا با تشکیل کارگروهی به ‌مدیریت دادستان مرکز استان به‌عنوان مدعی‌العموم و حضور مدیرکل حفاظت از محیط زیست استان، فرمانده نیروی انتظامی استان و فرمانداران شهرهای مرتبط، امور مربوط به دستور جلسه مورد پیگیری جدی قرار خواهد گرفت. این کارگروه، مسئول است که نسبت به حل مشکلات مرتبط با صید غیرمجاز در استان با احساس مسئولیت پاسخگو باشد و قطعاً در صورتی که کارگروه قادر نباشد به نتایج قابل قبولی در این باره دست یابد شخصاً برای حل مشکل به‌صورت میدانی به موضوع ورود خواهم کرد.» حسینی‌عالمی نیز در همین راستا تصریح کرد: فقط شکاری که مورد تأیید محیط زیست باشد، مجاز و قانونی است و بقیه شکارگاه‌ها و صیدگاه‌ها باید در سطح استان جمع‌آوری شود.
دبیر ستاد حفظ حقوق بیت‌المال دادگستری استان مازندران یادآور می‌شود: در همین راستا صدها تور غیرمجاز صید و شکار طی عملیاتی سراسری در هفته گذشته در سطح استان جمع‌آوری شد که این برنامه مستمر و ادامه‌دار خواهد بود. دادستان عمومی و انقلاب مرکز مازندران تأکید کرد: مشکل ما در این خصوص فقط شکار پرندگان مهاجر نیست و شکار غیرمجاز باید در زیستگاه‌های سراسر استان جمع‌آوری و با این مسئله مقابله شود. وی با بیان اینکه تاکنون در این رابطه برای چند نفر پرونده قضایی تشکیل شده است، خاطرنشان کرد: رئیس کل محترم نیز به‌عنوان رئیس شورای حفظ حقوق بیت‌المال دادگستری مازندران در خصوص مقابله با شکارچیان غیرمجاز تأکید دارند و جلساتی نیز به‌صورت منظم در این راستا برگزار می‌شود. حسینی عالمی با اشاره به اینکه رسانه‌ها باید برای مقابله با صید بی‌رویه پرندگان فرهنگ‌سازی کنند، اضافه می‌کند: سخنرانی و اطلاع‌رسانی ائمه جمعه محترم و سایر مسئولان محلی و شهرستانی نیز برای معرفی قانون در این مورد بسیار مؤثر خواهد بود.

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی