• منتشر شده در چهارشنبه, 30 آبان 1397 11:34
ارزیابی «خبرشمال» از برگزاری همایش‌های بدون حاصل برای حل مشکلات اقتصادی و فرهنگی استان:

ترقیِ معکوس

 
 
 
 

از زمانی که به یاد دارم کشاورزی و صنعت مازندران از مشکلات بی‌شماری رنج می‌برد، مشکلاتی که رفته‌رفته کمر صنعت و تا حدی کشاورزی استان را شکست و بسیارانی را به ورطه ورشکستگی کشاند، نرخ بیکاری را در مازندران ارتقا داد، بیکاری دانش‌آموختگان  استان را –بر اساس ادعای صریح مهندس اسلامی استاندار سابق- به بالاترین حد درمقایسه با کشور کشاند و آسیب‌های اجتماعی زیادی را سبب شد و در نهایت ضرباتی کاری به پیکره محیط زیست و منابع آبی اعم از سطحی و زیرسطحی استان وارد کرد، مدیران هم ضمن اعتراف و اقرار بر وجود چنین مشکلاتی، هرگز نتوانستند جلوی این روند منفی و «ترقی معکوس» را بگیرند اما تا دلشان خواست وعده دادند، حرف زدند و همایش گرفتند.    

برگزاری همایش، تشکیل کارگروه‌های فکری و عملیاتی و همچنین اجرای طرح‌های ضربتی برای حل مشکلات اقتصادی و فرهنگی کاری پسندیده است اما غالب همایش‌ها و نشست‌های مورد نظر ما که بعضاً با هزینه‌های گزاف در استان تشکیل می‌شود در اصل و اساس بنایی بر حل مشکل ندارد بلکه از نظر برخی مدیران نوعی «شوآف» و نمایش تبلیغاتی محسوب می‌شود و برنامه‌ای برای پیگیری چالش‌هایی که در چنین نشست‌هایی طرح می‌شود منظور نشده‌است. به همین دلیل تا پایان مراسم، توسط روابط عمومی اداره متبوع، پوشش کامل داده می‌شود و پس از بهره‌گیری تبلیغاتی، همانند دود سیگار در هوا محو می‌گردد و تنها در جلسات ارائه گزارش نزد استاندار یا مقامات ارشد کشوری، به‌عنوان گوشه‌ای از عملکرد مدیر، برجسته می‌شود.
توقع ما از حاج مجید حسین‌زادگان سرپرست استانداری مازندران این است که به این موضوع، نگاهی «نتیجه محور» داشته باشد و از مجریان و برگزارکنندگان چنین همایش‌هایی، نتایجی مستمر و ملموس و برنامه‌ای اجرایی برای ارزیابی دقیق و نقطه به نقطه این نتایج را مطالبه کند. صِرف برگزاری همایش، برای هیچ مدیری، «فضیلت» تلقی نمی‌شود این درحالی است که برخی مدیران و نمایندگان چنین تصوری دارند و دقیقاً به همین دلیل برای سخنرانی از هم سبقت می‌گیرند.
در همین دو روز گذشته، دو همایش تبلیغاتی در دو حوزه اقتصاد مازندران و فرهنگ تشکیل شد و مهندس خیریانپور در هر دو همایش مشارکتی فعالانه داشت! همایش نخست به آیین گرامی‌داشت  «روز کتاب و کتاب‌خوانی» بود که   معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری، بر سوق دادن یکی از سرفصل‌های اعتباری پژوهشی به اولویت‌ها و نیازهای استان تاکید کرد و گفت: «فرمانداران به‌عنوان رییس انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان، جلسات این انجمن را به صورت مستمر برگزار نمایند.
وی بر حرکت به سمت نهضت مطالعه مفید و فرهنگ‌سازی کتابخانه‌سازی در استان تاکید کرد و اظهار داشت: شورای فرهنگ عمومی استان و شهرستان‌ها در فرهنگ‌سازی کتاب و کتاب‌خوانی باید بیش از پیش اهتمام نمایند.
خیریانپور، با اشاره به این که فرمانداران باید بین خیّران کتابخانه‌ساز، انسجام لازم را برای ایجاد زیرساخت‌های مورد نیاز جهت احداث کتابخانه در سراسر استان ایجاد نمایند، ابراز داشت: در دانشگاه‌ها، مدارس و دستگاه‌های اجرایی استان لازم است تا کتابخانه‌های تخصصی ایجاد شود.
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری، بر گسترش کتاب‌خوانی در روستاها تاکید کرد و گفت: نیم درصد حق السهم درآمد حاصل از صدور پروانه ساختمانی شهرداری‌ها باید به طور کامل برای پیش‌برد امور کتاب و کتاب‌خوانی در اختیار نهاد کتابخانه‌های استان قرار گیرد و شهرداران باید به این الزام قانونی پایبند باشند.
خیریانپور، با بیان این که باید در راستای تقویت فرهنگ‌کتاب و کتابخوانی حرکت کنیم، عنوان کرد: اگر آرامش، جامعه سالم، پیشرفت و توسعه در همه ابعاد را خواهانیم راهی جز تحصیل علم، دانایی و اقبال جامعه به کتاب و کتاب‌خوانی وجود ندارد.»
در پایان این مراسم تبلیغاتی از فرمانداران، مدیران، کتاب‌خوانان و کتابداران فعال و برتر قدردانی شد.
در تهی بودن این مراسم از اعمال نگاه آسیب‌شناسانه به موضوع مورد نظر همین بس که این همایش چیزی غیر از ستایش از مدیران و فرماندارانی که دو دهه از آخرین کتابی که ناتمام گذاشته‌اند و کتابخانه‌های عمومی شهرشان مملو است از کتاب‌هایی که مناسبت و هماهنگی با نیازهای جامعه جوان امروز ندارند و همچنین جملات سخنران اصلی مراسم نیز با فعل «مضاری التزامی» که به معنای واگذار کردن رویدادها به آینده مبهم و «شاید» و «باید» است، چیزی نداشت این درحالی است که بخش اعظمی از مشکلات استان و آسیب‌های اجتماعی از طلاق، اعتیاد و نزاع و درگیری در ضعف «فرهنگ عمومی» جامعه است که « ترویج مطالعه و کتاب‌خوانی» یکی از موثرترین روش‌های درمان آن است.  در این مراسم کمترین اشاره‌ای به این معضلات فرهنگی استان نشد و به سبک «همه چی آرومه، ما چقد خوشبختیم» رفتار شد.
دومین همایش به  نخستین کالای استراتژیک مازندران -برنج- مربوط بود.   خیریانپور، در مراسم افتتاحیه هجدمین همایش ملی برنج در ساری  با اعلام این که در مازندران 522 هزار بهره بردار در بخش‌های مختلف کشاورزی فعالیت دارند، گفت: «بالغ بر 20.2 درصد از فعالان بخش‌های مختلف در بخش کشاورزی فعالیت می‌نمایند، لذا می‌طلبد که مجموعه مدیران استان در برنامه‌ریزی‌های خود به مقوله کشاورزی از زوایا و ابعاد مختلف توجه نمایند.
وی، اقتصادی کردن تولید برنج را یکی از این زوایا دانست و یادآور شد: تولید محصول برنج برای کشاورزان ما باید صرفه اقتصادی داشته باشد و متاسفانه امروز کوچک‌شدن زمین‌های کشاورزی یکی از مشکلاتی است که تحقق این مهم را با مشکل مواجه کرده است.
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری، خاطرنشان کرد: برای اقتصادی کردن تولید محصولات کشاورزی باید ارقام و بذر مناسب را انتخاب کنیم و به بسته‌بندی توجه ویژه داشته باشیم و در این راستا مساله پژوهش تعیین کننده است. 
وی گفت: در مازندران بالغ بر 160 رودخانه و نهر  داریم که آب زراعی اراضی حد فاصل بین جنگل و دریا را تامین می‌کنند، بنابراین بحث ساماندهی رودخانه‌ها و کانال‌ها  مهم است
خیریانپور با بیان این که استفاده از فناوری‌های نوین از دیگر مباحث مهم و موثر این بخش است و باید یافته‌های علمی و دانشی به کشاورزان انتقال یابد، گفت: برای تحقق این مهم؛ ترویج به معنای واقعی کلمه برای انتقال یافته‌های علمی و بالا بردن کمیت و کیفیت محصولات کشاورزی از جمله برنج باید با جدیت در دستور کار قرار گیرد.
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری، با بیان این که برنج می‌تواند در زمینه تولید، تجارت و اشتغال نقش خوبی ایفا نماید، یادآور شد: محصول برنج به‌عنوان یک محصول استراتژیک و اساسی و یکی از ظرفیت‌های مهم اقتصاد مقاومتی به‌ویژه در استان‌های شمالی است که باید سند آن با جدیت پیگیری و تدوین شود.»
همه سخنان معاون استاندار در حالی است که شالی‌کاران مازندران یک مشکل دارند و آن ناپایداری بازار و افزایش نرخ فرآورده‌هایی چون کود و سم است.  در این همایش که هجدهمین همایش از نوع خود است سخنان هفده همایش قبل تکرار شد اما همین یک مشکل در تمام این سال‌ها، در سر راه کشاورزان مانده است و همین بهترین گواه بر استمرار ترقی معکوس ما و تبلیغاتی بودن چنین همایش‌هایی است.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی