• منتشر شده در دوشنبه, 14 آبان 1397 12:31
خبرشمال معضل سونامی نصب بنر در سطح شهرها را بررسی میکند؛

بنرها آفت زیبایی شهر

 
 
 
 

خبرشمال/ رضا شریعتی


کافیست به خیابان‌ها رجوع کنید تا به جز حجم بالای ترافیک که زندگی روزمره‌تان را با اختلال مواجه کرده است با پدیده‌ای جدید به نام تبلیغاتی غیرحرفه‌ای بر در و دیوار شهرها روبرو ‌شوید. جالب‌تر آنکه هرگاه به ایام انتخابات شوراها و ریاست جمهوری نزدیک می‌شویم این موضوع بیش‌تر بستر شهرها را در معرض تهدید قرار می‌دهد.
اهمیت و جایگاه نهاد مردمی شوراها آنچنان است که علاوه بر تمرین دموکراسی در جامعه، پازل قدرتمند و پر اهمیتی را در عرصه مدیریت و خدمات شهری داراست و از این رو مشارکت آگاهانه مردم در این انتخابات، تعیین کننده و اساسی خواهد بود.
به عبارت دیگر با انتخاب یک شورای کارآمد، می‌توان به شهری با مدیریت صحیح و کارآمد از لحاظ عمرانی، خدماتی، رفاهی- تفریحی، فضای سبز، اماکن هنری و فرهنگی و ... دست یافت. اگرچه برخی تعدد کاندیدا و تبلیغات را سخت تر شدن انتخاب مردم می‌دانند امام برنامهریزان شهری معتقدند
در انتخابات شوراها، تکثر کاندیداها خود نوعی فرصت برای اداره بهتر امور شهر است.
مطرح شدن برنامه های کاندیداها در مدیریت شهری و تلاش برای تبلیغ آن در بین شهروندان فرصتی است که می‌توان از آن به نفع شهر و شهرداری بهره گرفت  اما اگر همین تبلیغات به صورت حرفه ای برگزار نشود می‌تواند سبب آسیب شود.
* افزایش سازه‌های تبلیغاتی مدرن در شهرها
در این رابطه مهدی محمدی فرماندار قائم شهر در گفت وگو با خبرشمال با بیان اینکه محیط زندگی بر روی رفتار، کردار و حتی روح و روان افراد تاثیر مستقیم دارد و محیط خشک و بی روح انسان را افسرده و بر عکس محیط‌هایی شاد و با طراوت امید را به زندگی در انسان افزایش می‌دهد، می‌گوید: نصب بیلبوردها و پوسترهای تبلیغاتی با موضوعات مختلف این روزها بر روی در و دیوار خیابان ها و معابر در همه شهرهای کشور وجود دارد که بسیاری از آنها چهره زیبای فضا و منظر شهری را زشت کرده است
این مسئول با بیان اینکه خیابان‌ها، معابر اصلی، کوچه‌ها و محلات سطح شهر قائمشهر همچون سایر شهرهای کشور در غرق برچسب‌ها، پوسترها، بنرها و تابلوهای تبلیغاتی، سازه‌های نازیبا و غیر مجاز بود، ادامه می‌دهد: افزایش سازه‌های تبلیغاتی مدرن در سطح شهر و فراهم شدن بستر جمع‌آوری شیوه‌های سنتی تبلیغات محیطی از اقداماتی بود که با همکاری شورای شهر نسبت به آن اقدام شد.
در این رابطه تلاش برای ارتباط برقرار کردن با شهرداران و مسئولان شهری ناموفق بود و بسیاری از آنها شاید به دلیل آنکه خودشان  در حجم بنرها سهیم بودند از مصاحبه امتناع کردند. به همین دلیل به سراغ انبوه ساز و یک کارشناس برنامه ریز شهری رفتیم تا ببینیم آنها چه نظری دارد.
* تبلیغات غیر حرفه‌ای
رضا بهرهدار، انبوه ساز در گفت وگو با خبرشمال با بیان اینکه  ارتقاء درآمدهای پایدار و کلان شهرداری و تعریف جدید از کدهای درآمدزای شهرداری، می‌تواند یکی از اولویت‌های اصلی شوراها باشد، گفت: متاسفانه مشکل همیشگی ما در عرصه مدیریت شهری، وضعیت نابسامان مالی شهرداری‌ها است که در این راستا نقیصه‌هایی وجود دارد.
وی  با بیان اینکه شیوه تبلیغات مدرن در دنیای امروز بهره بردن از صدا و سیما و نشریات است، تصریح کرد: در حال حاضر شیوه تبلیغات در شورای شهرهای مازندران به بدترین شکل ممکن است.
* ناهنجاری‌های بصری در سطح شهرها
مهدی مقدم، کارشناس ارشد برنامه ریزی شهری گرایش برنامه ریزی مسکن و باز آفرینی شهری در گفت و گو با خبرشمال می‌گوید: نصب سازه‌های نامتعارف داربست بنر به غیر از ایجاد آلودگی بصری در منظر شهری، خود به یک معضل در تصادفات خیابانی و ایجاد حوادث بدل شده بود که با درایت مسئولان این امر در بسیاری از شهرها ممنوع اعلام شد.
وی معتقد است که با توجه به گسترش فضای مجازی انتظار می‌رفت از این عرصه بهره بیشتر و بهتری ببرند و یا از تابلوها و بیلبوردهای تبلیغاتی استفاده شود اما این امر میسر نشد
مقدم ادامه می‌دهد که در کنار معضلات شهری مثل بحران آسفالت، کمبود برنامه‌های فرهنگی‌هنری و ... تبریک‌های بنری هم آرامش شهروندان را برهم می‌زند و باعث می‌شود که ناهنجاری‌های بصری را به علت نبود نیروهای مجرب و کارآمد در زمینه 
گرافیک شهری و مدیریت تبلیغات شهری شاهد باشیم. 
این کارشناس ارشد برنامه ریزی شهری گرایش برنامه ریزی مسکن و باز آفرینی شهری می‌گوید: برای زیباسازی فضای شهری و براساس ماده 92 قانون شهرداری ها و بند 25 ماده 71 قانون وظایف شوراهای اسلامی این نهادها موظف به جلوگیری از نصب هر گونه تابلو و برچسب تبلیغاتی در مکان‌های غیر از جاهای تعیین شده، هستند.

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی