• منتشر شده در یکشنبه, 13 آبان 1397 11:43
گزارش خبرشمال از تهدید تبدیل اراضی کشاورزی به باغ؛

مازندران از این همه مرکبات سیر نشد؟!

 
 
 
 

رضا شریعتی، روزنامه‌نگار


در سال‌های اخیر تغییر کاربری زمین‌های کشاورزی در مازندران رشد چشم‌گیری داشته است تا جایی که  مقامات کشوری و استانی را وادار به واکنش‌های قضایی کرده است. 
در برخی موارد حجم و شدت تخریب‌ها آن قدر زیاد است که پیامدهای آن را می‌توان در برهم خوردن امنیت اجتماعی و غذایی با افزایش قیمت‌ها مشاهده کرد.  شاید برخی مهم‌ترین تغییر کاربری‌های مرسوم را ناشی از ویلاسازی بدانند اما شیوه دیگر در تغییر کاربری که امروز رواج یافته است تبدیل شالیزارها به باغ‌ مرکبات است. طی سال‌های اخیر بسیاری از کشاورزان که با چالش‌های اقتصادی و اجتماعی روبرو بودند با امید زندگی بهتر دست به تغییر کاربری زدند که دلیل این تغییر  آن است که آنها معتقدند کشت برنج به صرفه نیست و تولید مرکبات جوابگوی مشکلاتشان است. این در حالی است که به اعتقاد کارشناسان، تغییر کاربری بی‌رویه زمین‌های کشاورزی خطایی جبران‌ناپذیر است، اما متاسفانه در 2 دهه اخیر بهترین و پربازده‌ترین زمین‌های استان تبدیل به باغ‌های مرکبات شده است. در حالی که امنیت غذایی و پایداری تولید از تاکیدات مقام معظم رهبری است، برخی کشاورزان به این مهم توجه نکرده و با وجود بی‌نیازی کشور به باغ مرکبات اقدام به تغییر کاربری شالیزارهای خود می‌کنند. کشاورزی مانند سایر شغل‌ها دچار فراز و نشیب می‌شود و نباید به هر بهانه‌ای زمین‌های مرغوب کشاورزی را از چرخه تولید خارج یا تبدیل به باغ مرکبات کرد.
یک کشاورز قائمشهری که جامعه‌شناسی خوانده است، در گفت‌وگو باخبرشمال با اشاره به این‌که تولید محصولات اقتصادی از راهکارهای مهم جلوگیری از تغییر بی‌رویه کاربری زمین‌های کشاورزی در کشور است، گفت: محاسبات نشان می‌دهد تغییر کاربری هر هکتار زمین کشاورزی به زمین غیرکشاورزی امنیت غذایی 20 نفر را به خطر می‌اندازد از طرفی امنیت سیاسی و اجتماعی به امنیت غذایی گره خورده است که در صورت بی‌توجهی به آن کشور ضربه مهلکی می‌خورد.
علی جعفری افزود: وضع موجود زمین‌های کشاورزی کشور را باید به هر شکل ممکن حفظ و صیانت کرد تا وضعیت امنیت غذایی کشور دچار خدشه نشود.
 این جامعه شناس و کشاورز مازندرانی معتقد است اقتصاد مقاومتی یعنی توجه به مزیت‌های داخلی و کشاورزی که یکی از بهترین مزیت‌های کشور است.
وی با اشاره به این‌که سودجویان با تغییر کاربری زمین، نان کشاورزان را آجر می‌کنند، افزود: تبدیل زمین‌های مرغوب کشاورزی به ویلا یک ظلم بزرگ و غیر قابل جبران به جامعه و به ویژه نسل‌های آینده است.
این جامعه‌شناس گفت: مسئولان نظام عزمی جدی برای حفظ زمین‌های کشاورزی دارند، چرا که این زمین‌ها کانون امنیت غذایی کشور هستند.
وی افزود: تغییر کاربری یکی از دغدغه ‌های اساسی در استان‌‌های شمالی است که باید در راستای حفظ اراضی و جلوگیری از تغییر کاربری ‌های غیرقانونی، راهبردهای اصولی تدوین شود.

*پیامدهای استفاده از الگوی کشاورزی غلط 
یک مهندس کشاورزی نیز در گفت‌و‌گو با خبرشمال با اشاره به زیان‌‌های این اقدام در درازمدت گفت: نبود تناسب میان ارزش افزوده حاصل از فعالیت‌های کشاورزی و باغی با ارزش ایجاد شده از فروش زمین موجب شده است تا بسیاری از کشاورزان و باغداران به فروش یا تفکیک زمین‌های خود اقدام کنند.
«لیلا رجب‌پور» اظهار کرد: افزایش قیمت زمین، توریستی بودن منطقه، بیکاری، موقعیت و امکانات روستا از مهم‌ترین نیروهای محرک انسانی در تشدید تغییر کاربری شالیزارها و تخریب جنگل‌ها و افزایش زمین‌های مسکونی هستند.
وی با اشاره به این‌که استان مازندران ظرفیت‌های زیادی در تولیدات کشاورزی دارد، اظهار کرد: این استعداد خدادای موجب شد تا برخی از کشاورزان بدون توجیه فنی و اقتصادی هر چه در سر داشتند روی زمین زراعی اعمال کنند. در حالی که باید ارقامی در شالیزارها کشت شود که مصرف آب کمتری داشته باشد. با همین منابع آبی موجود می‌توان در زمین‌های شالیزاری برنج پر محصول کشت کرد.
این مهندس کشاورزی تبدیل زمین‌های کشاورزی به باغ را از ندانم‌کاری‌های کشاورزان دانست و گفت: در شرایط کنونی مازندران از نظر نیاز به باغ‌های مرکبات اشباع شده است و نباید به سمت توسعه باغ‌ها برویم.
رجب‌پور با ابراز امیدواری نسبت به اینکه باغ‌های درجه3 در مازندران حذف شده و فضاهایی را که قابلیت کشت و زراعت دارد به سمت کشاورزی برده شود، گفت: کشاورزان برای باغ‌های درجه 3 که این امکان را ندارند با مشاوره و کمک صاحب‌نظران و سازمان جهاد کشاورزی می‌توانند به سمت ارقامی بروند که آسیب‌پذیری کمتری دارند.
این کارشناس عرصه کشاورزی افزود: ایجاد زیرساخت‌های اساسی محصولات باغی همچون سردخانه، صنایع تبدیلی و تکمیلی، فرآوری، بسته‌بندی و دیگر موارد باید در سطح استان تقویت شود.

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی