آخرین اخبار :
  • منتشر شده در یکشنبه, 13 آبان 1397 11:37
ارزیابی «خبرشمال» از آغاز دور جدید رایزنی برای انتخاب سومین استاندار دولت «تدبیر و امید»

باز این داستان تکراری بومی یا غیربومی؟!

 
 
 
 

خبرشمال/


مازندران می‌رود تا پذیرای سومین استاندار دولت تدبیر و امید باشد در شرایطی که حال اقتصاد استان خوب نیست، پسماند همانند ماری چموش، در گردن سه استان شمالی ازجمله مازندران چنبره زده و همّت و تلاشی هماهنگ نیاز است تا شهروندان خط سبز کناره  از تبعات آن فاصله بگیرند. هرچند حق دولت و وزارت کشور است تا استانداری همسو با سیاست‌های کلان دولت انتخاب کند اما حق مردمی که به دولت دوازدهم رأی دادند نیز این است که شأن‌شان پاس داشته شود و یکی از فرزندان این مردم –که خوشبختانه بی‌شمارند- به‌عنوان نماینده عالی دولت در مازندران تعیین شود. در این میان و براساس اخبار رسیده، «لابیگری‌ها» در دو بخش آغاز شد:
نخست: تخریب برخی نیروهای موجه استان که چندین سال سابقه مدیریت دارند و عاشقانه و صادقانه در دستگاه‌های اجرایی کار کردند، اما چون از منظر سیاسی، وابسته نیستند به مذاق برخی خوش نمی‌آیند و برهمین اساس اقدامات و تحرکاتی در مسیر تخریب این افراد در جریان است و از نخبگان، گروه‌های مرجع و اعضای مجمع نمایندگان توقع می‌رود این تخریب‌ها را خنثی کنند به‌ویژه اینکه برخی حاضرند یک فرد غیر بومی، از سوی دولت استاندار مازندران بشود اما فرزندان توانمند استان تنها به جرم اینکه با آنان همسو نیستند، همچنان در حاشیه بمانند. این نگاه انحصارگرایانه و این رویکرد تخریبی که تا امروز نیروهای خدوم بسیاری را از مازندران، کوچ داده باید برای همیشه بشکند.
دوم: معرفی گزینه‌های مطلوب اعم از چهره‌های بومی و غیربومی که این روزها در برخی رسانه‌ها بیشتر سخن از افرادی چون حاج مجید حسین‌زادگان سرپرست استانداری و محمدرضا صالحی سرپرست اسبق استانداری مازندران است. این اقدام البته اقدامی پسندیده و از نظر شرعی نیز پذیرفته است که افراد واجد صلاحیت به دولت و وزارت کشور، معرفی شوند تا دولت نیز در نهایت آرامش، یک فرد را انتخاب کند. مطابق روال، افراد شاخص و گروه‌هایی که با بدنه دولت، ارتباط خوبی دارند و مورد اعتماد دولت هستند به کمیته انتصابات و یا به وزارت کشور مشورت می‌دهند تا آنان بتوانند گزینه برتر را انتخاب نمایند. در این خصوص ذکر یک نکته ضرورت دارد. بر کسی پوشیده نیست استان مازندران از استان‌های ثروتمند در حوزه نیروی انسانی است به شکلی که فرزندان مازندران در همین لحظه در استان‌های مختلف کشور به‌عنوان وزیر، معاونان وزیر، استاندار مشغول به خدمت هستند یا سایر کرسی‌های اجرایی را در دست دارند. به‌عبارت دیگر استان مازندران از این نظر، استانی فقیر نیست و در انتخاب استاندار، این فاکتور نباید از نظر دور نگاه داشته شود. استان مازندران از استان‌های سرآمد در نیروی انسانی است اما براساس سخنان عبدالله رضیان نماینده قائم‌شهر، جویبار، سیمرغ و سوادکوه گویا نگاهی در دولت وجود دارد مبنی بر پرهیز از به‌کارگیری فرزندان این استان در جایگاه استانداری و این جای بسی شگفتی و البته نگرانی است.
شمس الله شریعت نژاد عضو دیگر مجمع نمایندگان استان نیز ضمن تأیید این نگاه دولت با بیان اینکه پس از انتخاب مهندس اسلامی استاندار سابق استان مازندران به عنوان وزیر راه و شهر‌سازی انتخاب استاندار از جمله مباحثی است که موجب دغدغه همه به‌ویژه نمایندگان مجلس است گفت:« استمرار فعالیت استاندار با توجه تغییرات مرتب به جهت عمر کوتاه مدیریت مسئولان خوب بوده و تاکید داریم فردی صالح دارای پیشینه مثبت استاندار مازندران شود.
وی با اشاره به اینکه نمایندگان مازندران در مشاوره به دولت و وزارت کشور فعال هستند  تا انتخاب اصلح اتفاق بیفتد تصریح کرد که انتخاب استاندار مطلوب سبب کم‌شدن دغدغه نمایندگان و با برنامه‌ریزی کار کردن در استان مازندران سبب افزایش ثبات مدیریت می‌شود. شریعت نژاد افزود: در اولین نشست نمایندگان مجلس روند انتخاب استاندار بررسی و مشاوره‌های مناسبی به دولتمردان خواهیم داد و استاندار بومی با توجه به شناخت بیشتر از استان  مناسب‌تر و بهتر بوده است و باید ببینیم سیاست دولت چیست.
وی البته اذعان داشت:  قبل از انتخاب مهندس اسلامی چند گزینه بومی را معرفی کردیم که دولتی‌ها اعلام کردند گزینه غیر بومی باشد.»  
این نگاه دولت به دو دلیل نگاه درستی نیست اول اینکه ملاک باید صلاحیت‌های حرفه‌ای فرد مورد نظر باشد نه صرفاً بومی یا غیر بومی بودن. دوم اینکه در مازندران و مرکز استانی که نیروی دانش‌آموخته فراوان دارد و به کریدور صادرات نیروی انسانی به سایر استان‌ها و ازجمله پایتخت تبدیل شد، اعمال چنین نگاهی «غلط اندر غلط» است و دولت اگر چنین نگاهی دارد باید آن را اصلاح نماید.
پیشنهاد ما به دولت و افراد موثر بر فرایند انتخاب استاندار پیش از همه، برخورداری از صلاحیت‌های فردی و مدیریتی است و در گام دوم بنابر آنچه در خصوص غِنای نیروی انسانی در استان گفته شد، اعمال نگاه به درون و گزینش یکی از فرزندان باتدبیر مازندران به‌عنوان استاندار است. 

نظر جالب نماینده بهشهر، نکا و گلوگاه در خصوص انتخاب استاندار 
استاندار  غیربومی هوای رفتن دارد

نایب رییس مجمع نمایندگان مازندران اذعان داشت که مشکلات اصلی کشور مشخص است اما کسی برای حل آن همت نمی‌کند چون بیشتر یا دنبال سیاسی‌کاری هستند یا به دنبال لابی‌گری و هدف اصلی که خدمت به مردم است در این بین فراموش شده است.
علی‌محمد شاعری درباره انتخاب استاندار مازندران اظهار کرد: این روزها انتخاب استاندار صحبت هر محفلی است و مجمع نمایندگان مازندران هم دغدغه جدی بر روی این موضوع دارد چرا که باید با انتخاب اصلح به توسعه مازندران بیاندیشیم. وی افزود: اعتقادم بر این است انتخاب استاندار باید بر اساس بومی‌گزینی باشد چرا که انگیزه خدمت نیروهای بومی نسبت به نیروی غیربومی بیشتر است و نیروهای بومی دغدغه بیشتری برای خدمت در استان خودشان دارند در حالی که نیروهای غیربومی هر لحظه حال و هوای رفتن دارند.
نماینده مردم بهشهر، نکا و گلوگاه در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مدیران بومی یقینا ظرفیت‌های مازندران را می‌شناسند و زمان کمتری را صرف شناخت استان می‌کنند، گفت: برای اینکه مازندران به توسعه دست یابد، اولویت اصلی باید نیروی بومی باشد، حال باید دید دولت چه تصمیمی برای مازندران می‌گیرد و هر زمانی که وزارت کشور نظر مجمع نمایندگان مازندران را مطالبه کند، نظرات خود را اعلام خواهیم کرد. شاعری درباره مشکلات اداری و گرانی‌ بازار و ارز گفت: همگان به این نتیجه رسیدند مشکلات کشور ناشی از سوء مدیریت است و تا زمانی‌که سوء مدیریت‌ها در کشور وجود داشته باشد به توسعه و پیشرفت نمی رسیم. وی با بیان اینکه تحریم، نوسانات قیمت ارز و فشار آمریکا و اروپا مشکل اساسی کشور نیست، ناکارآمدی مدیران را مشکل اصلی کشور عنوان کرد و گفت: باید استفاده از مدیران ناکارآمد را کنار گذاشته و به کارامدی مدیران بپردازیم چرا که تکرار فرصت اشتباه گذشته را نداریم و جوان‌گرایی باید سرلوحه کار کشور و استان قرار گیرد.

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی