آخرین اخبار :
  • منتشر شده در دوشنبه, 19 شهریور 1397 11:15
معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای گلستان:

اختصاص 87 درصد منابع آب گلستان به بخش کشاورزی

 
 
 
 
 

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای گلستان اعلام کرد که در حال حاضر 87 درصد منابع آب استان به بخش کشاورزی اختصاص داده شده است. 
مهندس حسین دهقان گفت: وزارت نیرو، متولی تامین و تخصیص آب در کشور است و در قالب نظام نامه‌ای میزان آب مورد نیاز به متقاضیان را 
اختصاص می‌دهد. 
وی افزود: تاکنون نظام‌نامه تخصیص آب، سه بار بازنگری شده که این کار، آخرین بار در سال 1387 صورت گرفته است. در حال حاضر در صورت وجود انواع تقاضا در مورد یک منبع آب، اولویت تخصیص به ترتیب اهمیت با آب شرب، محیط‌زیست، صنعت و کشاورزی است.
دهقان با اشاره به فرآیند احداث سدها، ‌گفت: همزمان با انجام مطالعات فنی، زیست‌محیطی و غیره و اخذ مصوبات مربوطه، در خصوص مقدار آب قابل بهره‌برداری از هر رودخانه، مطالعات لازم انجام و همچنین پس از تعیین میزان حقابه‌ها، آب مازاد و قابل تخصیص با رعایت ملاحظات زیست‌محیطی در محل اجرای طرح مشخص می‌شود. 
وی در ادامه بیان کرد: تمامی سدها علاوه بر اخذ مجوزهای لازم از قبیل فنی، زیست‌محیطی، پدافند غیرعامل و غیره بایستی مجوز تخصیص آب را از کمیسیون تخصیص آب وزارت نیرو اخذ کنند و سپس اجرا شوند.  
دهقان در ادامه به تخصیص آب زیرزمینی اشاره کرد و گفت: تهیه بیلان منابع آب هر پنج سال یکبار در تمامی 609 محدوده مطالعاتی کشور انجام می‌گیرد و بر اساس آن، ظرفیت تولید آب در بخش آب زیرزمینی و سطحی در هریک از محدوده‌های مطالعاتی مشخص می‌شود.  
وی افزود: در استان گلستان 5 محدوده مطالعاتی ساری-نکا، هراز-قره سو، گرگان، داشلی برون-اینچه برون و مراوه تپه داریم که بیشترین ظرفیت منابع آب استان در محدوده گرگان قرار دارد.  معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای گلستان اظهار کرد: با هدف پایش تغییرات کمی منابع آب زیرزمینی، چاه‌هایی با این هدف در هر محدوده مطالعاتی درخارج ازحریم تاثیر چاه‌های بهره‌برداری حفر شده‌اند که ماهانه سطح آب در آنها اندازه‌گیری می‌شود. 
با محاسبه متوسط سطح آب اندازه‌گیری شده در هر محدوده مطالعاتی، میزان افزایش یا کاهش سطح آب و نهایتا تغییرات حجم مخازن آب زیرزمینی  مشخص می‌شود.  
دهقان ادامه داد: در شرایط حاضر، تقریبا در تمامی دشت‌های کشور امکان توسعه بهره‌برداری از آب زیرزمینی وجود ندارد و بر اساس ماده 35 قانون برنامه ششم توسعه می‌بایستی با انجام مجموعه‌ای از اقدامات توسط دستگاه‌های ذی‌مدخل در بخش‌های مختلف و ایجاد تعادل در سفره‌های آب زیرزمینی، کسری حجم مخازن آب زیرزمینی بهبود شود.
 وی با بیان اینکه وزارت نیرو تخصیص آب زیرزمینی را هر 5 سال یکبار به تفکیک هر یک از مصارف در هریک از محدوده‌های مطالعاتی اعلام می‌کند، تاکید کرد: در حال حاضر به‌ دلیل برداشت بی‌رویه از منابع آب زیرزمینی در استان، با محدودیت جدی کمی و کیفی مواجه هستیم و توسعه بهره‌برداری از منابع آب زیرزمینی صرفا برای تأمین آب شرب مقدور است و برای ایجاد تعادل در منابع آب زیرزمینی و نیز تأمین آب صنایع کم‌آب‌طلب در استان بایستی به مقوله بهره‌وری به‌ طور جدی بپردازیم. یقینا بخش کشاورزی با توجه به تخصیص 87 درصدی منابع آب استان نقش موثری در این خصوص دارد. 
معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای گلستان با اشاره به کاهش سطح آب زیرزمینی و آبدهی رودخانه‌ها در استان، تصریح کرد: از دلایل عمده این وضعیت افزایش درجه حرارت هوا و افزایش بهره‌برداری بیش از حد از منابع آب است که با افزایش درجه حرارت هوا میزان تبخیر و تعرق گیاه نیز افزایش می‌یابد و آب کمتری نیز پس از بارندگی به بارش مفید که نهایتا آب در دسترس در قالب سطحی و زیرزمینی است، تبدیل می‌شود. 
وی همچنین با انتقاد از چند نوبت کشت کردن در سال در مناطق جنوب و میانی دشت، اظهار کرد: چند نوبت کشت کردن در طول یکسال در گذشته‌های دور صورت نمی‌گرفت و در کشت پاییزه با وجود اینکه از منابع آب زیرزمینی و سطحی استفاده نمی شود، لکن وجود پوشش گیاهی در سطح دشت بدلیل کشت پاییزه، موجب می‌شود آب حاصل از بارش، ابتدا نیاز آبی گیاه را برطرف کند و در صورت وجود آب مازاد بر نیاز زراعت، به سفره‌های آب زیرزمینی منتقل می‌شود.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی