• منتشر شده در سه شنبه, 16 مرداد 1397 11:09
خبرشمال گزارش می‌دهد

ردّ پایه‌های تله‌کابین بر پای سبز الیمستان

 
 
 
 خبرشمال / مائده مطهری‌زاده

انتشار خبر احداث تله‌کابین در دل جنگل‌های بکر و سرسبز و مه‌آلود الیمستان آمل، در رسانه‌های استانی، در روزهای اخیر نگرانی‌هایی را از سوی کارشناسان و متخصصان امر بدنبال داشته است. نگرانی‌های به‌جا و درستی که حکایت از اهمیت و لزوم حفاظت از منابع‌طبیعی حساس و شکننده مازندران دارد.

توسعه گردشگری در مازندران، ضمن حفظ و صیانت از طبیعت بکر و سرسبز و منحصربفرد استان، همواره به‌عنوان یکی از دغدغه‌های جدی و مهم طبیعت‌دوستان و مسئولان زیست‌محیطی مازندران مطرح بوده و هست.
اما این دغدغه، در جایی تبدیل به نگرانی و معضل می‌شود که کارشناسان احساس یا مشاهده کنند، یک طرح گردشگری، بدون درنظر گرفتن ملاحظات و پیوست‌های زیست‌محیطی کلید خورده و درحال اجراست.

*الیمستان، جنگلی خفته در آغوش زیبایی‌ها
جنگل‌های مه‌گرفته و شگفت‌انگیز الیمستان، که به‌دلیل زیبایی خاص و خیره‌کننده، چندی پیش، به سوژه پیج اینستاگرامی Natgeotravel، (پیج گردشگری نشنال جئوگرافی)، با بیست میلیون فالوور، تبدیل شده بود، در واقع یکی از رویایی‌ترین جنگل‌های آمل و حتی مازندران است که در کنار روستایی به همین نام قرار دارد.
این جنگل، محل رویش گیاهی به نام الیماست که در اردیبهشت ماه بساطش را در میان طبیعت پهن می‌کند و به همین دلیل نیز نام الیمستان را برای آن برگزیده‌اند. (الیما گیاهی بومی شبیه پیازچه است و در کنار جوی آب می‌روید و به‌صورت خوراکی در خورشت به مصرف می‌رسد.) اختلاف دما و تنوع پوشش گیاهی در این جنگل زیبا، نیز که یکی دیگر از ویژگی‌های منحصربفرد این جنگل رویایی بشمار می‌رود، به‌‌گونه‌ای‌ است که در جایی از آن، هوا آفتابی و شرجی است و جای دیگر مطبوع و بهاری. جایی مه است و خنک، جای دیگری باد تندی می‌آید، یک جا انبوه جنگل است، مسیر بعدی تبدیل به دشت می‌شود. قله الیمستان نیز از دیگر جاذبه‌های روستای الیمستان است که با زمستان‌های پر برف و بهارهای همیشه سرسبز، کوهنوردان زیادی را به نزد خود فرامی‌خواند و حالا تمام نگرانی‌ها از این بابت است که مبادا تله‌کابین، هنوز از گرد راه نرسیده، خواب آرام و دلبرانه الیمستان را آشفته سازد!

*نگرانیم!
پروژه احداث تله‌کابین در جنگل الیمستان، در حالی پیگیری می‌‎شود که فعالان محیط‌زیست هنوز پاسخ بسیاری از پرسش‌های خود را در این باره از مقامات ذیربط دریافت نکرده و به‌شدت نگران اجرای این پروژه در این جنگل که به گفته برخی، منجر به از بین رفتن 5 تا 6  هکتار از عرصه‌های طبیعی آن می‌شود، هستند.
مجید مخدوم، استاد بازنشسته دانشگاه تهران در گفت‌وگو با سایت «گزارشگران سبز»، با بیان اینکه بر اساس بررسی‌ها در دهه ۶۰ و عواقب بهره‌برداری از جنگل با اکوتوریسم، به این نتیجه رسیدم که در خیلی از جاها، اکوتوریسم اثر تخریبی بیشتری از بهره‌برداری چوب از جنگل داشت، گفت: متاسفانه با توجه به اجرای طرح تنفس در جنگل‌های شمال، تب ساخت تله‌کابین در این منطقه به‌شدت بالا گرفته است.  به اعتقاد او اگر با همین روند پیش برویم، نسل آینده جنگلی نخواهد داشت و شوربختانه ما در حال حاضر از چاله بهره‌برداری از جنگل درآمده‌ و به درون چاه گردشگری افتاده‌ایم. علی محمودزاده، عضو انجمن دوست‌داران دماوند نیز در گفت‌و‌گو با سایت مزبور با بیان اینکه با اجرای این پروژه 5 تا 6 هکتار از مناطق جنگلی و مرتعی منطقه به یک شرکت خصوصی به نام مجتمع توریستی تله‌کابین نگین هراز واگذار می‌شود، به شهرک‌سازی پس از احداث تله‌کابین در چالوس و از بین رفتن یک محوطه چند 10 هکتاری در نوشهر به دلیل تله‌کابین سازی، اشاره کرده و تاکید می‌کند: متاسفانه جنگل‌های ما ظرفیت طرح‌های این‌چنینی را ندارند و البته توجیهی هم برای جذب گردشگر بیشتر وجود ندارد؛ مازندران تاکنون هم خارج از حد توانش گردشگر جذب کرده که برایش جز تخریب منابع‌طبیعی، آلودگی دریا، انباشت زباله و ترافیک سرسام‌آور جاده‌های مواصلاتی در آخر هفته عایدی دیگری نداشته است.

*بوی تخلف به مشام می‌رسد
عباسعلی نوبخت، معاون امور جنگل‌ سازمان جنگل‌ها اما در گفت‌و‌گویی که با فارس مازندران داشته، در این باره اظهار بی‌اطلاعی کرده و می‌گوید: در زمانی که مدیرکل منابع طبیعی استان مازندران ـ ساری بودم با این طرح مخالفت کردم.
وی در ادامه با بیان اینکه طرح‌های این چنینی باید به معاونت جنگل‌ها و بعد هم به شورای عالی جنگل برود، افزود: تقاضای این طرح به معاونت جنگل‌ها نیامده و اگر این طرح اجرا و کار آن آغاز شده باشد، حلقه معاونت جنگل مفقوده است و اگر تله‌کابین در آنجا احداث کرده‌اند، تخلف است.

*یک ماه تا ثبت جهانی 
دبیر تشکل‌های منابع‌طبیعی و محیط‌زیست استان مازندران نیز با ابراز نگرانی از احداث تله‌کابین در این جنگل اظهار کرد: بازدید از این منطقه برای ثبت در یونسکو در ماه آینده انجام خواهد گرفت و این در حالی است که بخشی از کار شروع شده و ساخت‌وساز برای زیرساخت‌های احداث تله‌کابین در حال انجام است.

*کار احداث تله‎کابین، در خارج از محوطه جنگل آغاز شده است
نعمت‌الله کوهستانی، رییس اداره منابع‌طبیعی و آبخیزداری آمل، با بیان اینکه صدور مجوز برای احداث تله‌کابین، قطعا پس از تصویب شورای عالی محیط‌زیست، انجام گرفته، به خبرشمال گفت: البته این محدوده جنگلی، عملا تحت مدیریت اداره‌کل محیط‌زیست بوده و جزئی از 10درصد ناحیه جنگلی است که طبق قانون در اختیار سازمان محیط‌زیست قرار دارد.
کوهستانی در ادامه با اشاره به اینکه از ابتدای گرفتن مجوز این طرح از سازمان محیط‌زیست تاکنون حدود یک سال می‌گذرد، ادامه داد: کار ساخت تله‌کابین در محوطه بیرونی عرصه جنگلی رسما آغاز شده، گرچه که مدت سه ماه است، کار بنا به دلایلی متوقف شده است.

*ما بیش از همه نگران مسائل محیط‌زیستی هستیم
رییس اداره محیط‌زیست شهرستان آمل، در این باره با اشاره به اینکه تعیین تکلیف چنین پروژه‌های معظمی، رأسا از سوی اداره‌کل حفاظت محیط‌زیست استان پیگیری می‌‎شود، به خبرشمال گفت: با توجه به اینکه صدور مجوز به مجری طرح، بعد از سنجش منطقه و لحاظ نمودن فاکتورها و بندهای زیست‌محیطی جنگل، (اعم از پوشش گیاهی و جانوری) توسط دفتر ارزیابی سازمان، انجام گرفته است، بنابراین، جای هیچگونه نگرانی در این زمینه وجود ندارد.
صادق‌نژاد، با بیان اینکه ما کارشناس‌مسئولان محیط‌زیست، بیش از سایر دلسوزان و متخصصان و حتی مردم عادی، نسبت به عرصه محیط‌زیست و حراست و صیانت از آن دغدغه‌مند و نگرانیم، همگی مسئولان حفاظت محیط‌زیست کشور، با شناخت نسبت به مناطق چهارگانه محیط‌زیست و اشراف کامل نسبت به حساسیت‌ها و محدودیت‌ها برای صدور مجوز یک طرح گردشگری اقدام می‌کنند و هیچ تصمیمی در این خصوص، به یکباره و یک‌شبه و یک‌جانبه گرفته نمی‌شود.
این مقام مسئول با بیان اینکه، اینهمه از قطب گردشگری بودن مازندران سخن می‌گوییم و بنابراین، باید به حوزه گردشگری نیز نگاهی داشته باشیم، تصریح کرد: تله‌کابین الیمستان، نیز قطعا و حتما بر اساس فاکتورهای زیست‌محیطی پیگیری خواهد شد.

*سال 94، مجوز احداث تله‌کابین برای الیمستان صادر شد
معاون فنی اداره‌کل حفاظت محیط‌زیست استان نیز در این باره با بیان اینکه این مجوز در اصل از سوی کمیته نظارت و شورای عالی محیط‌طبیعی سازمان حفاظت محیط‌زیست صادر شده است، به ما گفت: کارهای مطالعاتی این طرح، از سال 86 آغاز شده و مجری طرح نیز توانست بعد از گذشت هشت سال، در سال 94، مجوز ساخت و احداث تله‌کابین در این منطقه منحصربفرد جنگلی را از سازمان حفاظت محیط‌زیست دریافت کند.
یداللّهی با اشاره به تلاش‌های این فرد در سال‌های گذشته برای انطباق با محدویت‌ها و پیوست‌های زیست‌محیطی احداث تله‌کابین در الیمستان، افزود: سخت‌گیری در اعطای مجوز برای ساخت تله‌کابین در جنگل الیمستان، کار را به جایی رسانید که ما از مجری طرح، خواستیم تا پایه‌های تله‌کابین را برای عدم آسیب‌دیدگی طبیعت شکننده و حساس الیمستان، با هلی‌‎برد نصب کند که این، به معنای تحمیل هزینه‌ای بالغ بر 6 میلیاردتومان بر دوش مجری طرح بوده است. معاون فنی اداره‌کل حفاظت محیط‌‍‌زیست استان، در پایان گفت: ما در استان با هزار و یک مشکل جدی و مخاطره‌آمیز زیست‌محیطی مواجهیم که اگر قرار به اظهار و ابراز نگرانی باشد، باید در خصوص آن هزاران مشکل، همچون، وضعیت چشمه‌ها، ساخت و احداث سدهای بی‌حساب و کتاب برای انتقال آب از مازندران به استان‌های همجوار و .... نگران باشیم.

*کلام آخر
توسعه صنعت گردشگری با استفاده از امکانات و پتانسیل‌هایی که در چهارسوی جغرافیایی ایران قرار دارد به راحتی ممکن است اما گاه این سهولت سبب توهم دست‌اندازی به منابع طبیعی و خطوط قرمز محیط‌زیستی از سوی برخی سرمایه‌گذاران و مسئولان می‌شود.
ایجاد تله‌کابین در نقاط جنگلی و کوهستانی یکی از طرح‌های گردشگری است که در سال‌های اخیر در مناطق شمالی کشور مورد توجه سرمایه‌گذاران قرار گرفته است اما به دلیل تخریب‌های خاکی و جنگلی که این اقدام می‌تواند داشته باشد، این طرح همواره با مخالفانی همراه است. اکنون همه چشم‌ها به سمت جنگل الیمستان آمل که در نوبت ثبت جهانی قرار دارد، خیره مانده تا ببینند آیا پای جنگلی که تاکنون از دستبردها در امان مانده است، در گلِ تلکابین فرو می‌رود یا نه؟

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی