آخرین اخبار :
  • منتشر شده در شنبه, 11 آذر 1396 06:23
گزارش خبرشمال از گسترش آموزش موسیقی برای کودکان :

کوک سـاز از کـودکی

 

 

سال‌ها پیش در یکی از جلسات سخنرانی دکتر سیما فردوسی روانشناس و استاد دانشگاه شهید بهشتی تهران با موضوع " روانشناسی بازی " حضور داشتم، در بخشی از سخنانش نکته‌ای گفت که برای من بسیار جالب بود هرچند ممکن است برای برخی والدین هنوز هم باورپذیر نباشد. این روانشناس گرانقدر در تبیین نقش و اهمیت بازی برای کودکان گفت:" بازی برای کودکان از غذا مهم‌تر است و من به عنوان یک فرد متخصص به شما می‌گویم و از شما می‌خواهم هرگز به خاطر غذا در بازی کودک‌تان اختلال ایجاد نکنید." نکته‌ای که دکتر فردوسی آن روز گفت همواره در ذهنم بود تا اینکه بعدها دریافتم تاکید روانشناسان بر این مقوله، بخاطر شادی‌افزایی بازی در کودکان است. روانشناسان کودک معتقدند بازی برای کودکان، دو کارکرد مثبت و ضروری به همراه دارد، نخست تحرک بدنی است که هم در هضم غذا و هم در یک رشد متوازن ذهنی و جسمی، لازم و موثر است، دوم اینکه بازی در تغییر روحیه کودکان و شاد کردن فضای زندگی نوباوگان نیز تاثیری شگرف دارد. بسیاری از روانشناسان و حتی عالمان دینی بر این نکته تاکید دارند که فضای شاداب، باید بخش جدانشدنی از محیط زندگی کودکان باشد و حتی تاکیدی که در " روانشناسی رنگ‌ها " بر استفاده از رنگ‌های متنوع و شاد در محیط‌های مرتبط با کودکان شده به این دلیل است که این رنگ‌ها موجب تحریک کودکان برای جست و خیز و بازی می‌شود. اما آیا این فضای شاداب برای کودکان تنها از طریق بازی به دست می‌آید؟ قطعا خیر. 
در یکی دو دهه اخیر آموزشگاه‌های موسیقی در کشور رواج چشمگیری یافت به شکلی که براساس آمارهای رسمی در تهران بیش از 800 آموزشگاه موسیقی فعالیت می‌کنند و در کنار آموزش سازهای جدید و سنتی، کلاس‌هایی با عنوان موسیقی کودک دارند. مشتریان این کلاس‌ها کودکان و نونهالان هستند. گسترش آموزشگاه‌های موسیقی تنها محدود به پایتخت نماند و در سالیان اخیر در ساری و سایر شهرهای استان نیز چنین مراکزی باز شد و موسیقی کودک و آموزش انواع مختلف ساز به کودکان زیر 6 سال و همچنین دانش‌آموزان مقطع ابتدایی، یکی از بر جمعیت‌ترین کلاس‌ها در این مراکز است. برای درک بهتر مفهوم " موسیقی کودک " سراغ سرکار خانم فروغ کاظمی استاد این رشته رفتم. وی یکی از مدرسان این کلاس‌ها است که هرسال طرفداران بیشتری را به خود جذب می‌کند. کاظمی که در آموزشگاه‌های موسیقی و کانون‌ها به آموزش "فا سل لا سی " به جغله‌های شیطون و پرتحرک" مشغول است، اعتقاد دارد:" موسیقی در تزریق آرامش به کودکان بسیار موثر است و همچنین کلاس موسیقی یکی از بهترین و کم خطرترین مکان‌هایی است که این کودکان فرصت پیدا می‌کنند انرژی‌های درون خود را تخلیه کنند. این معلم موسیقی کودک که تجربه ارزشمندی در سروکارداشتن با نونهالان و نوباوگان داشته‌است و زمان‌های طولانی با آنان در کلاس‌های موسیقی و در میان "نت و آهنگ" گذرانده و خاطرات شیرین زیادی دارد بر این باور است که کودکان در کلاس‌های موسیقی با مفاهیمی چون نظم و هارمونی آشنا می‌شوند و این آشنایی در طولانی مدت نوعی بینش هنری به کودکان می‌دهد و در حقیقت موجب ارتقای سطح درک موسیقایی و همچنین توان "زیبایی شناختی" آنان می‌شود، به علاوه در کوتاه مدت نیز ضمن تخلیه انرژی اضافه و هیجانات درونی، ذهن آنان را برای یادگیری مهیاتر می‌کند همچنین از غم، ناراحتی و استرس‌هایی که محیط بر آنان وارد می‌کند تا حد غیرقابل تصوری می‌کاهد و در یک جمله به تربیت کودکانی از نظر روانی سالم، شاداب و خلاق منجر می‌شود.
خانم کاظمی با اشاره به اثرات مثبت موسیقی بر کودکان تاکید کرد: از دیرباز در خصوص اثر سازنده موسیقی بر حیوانات و حتی گیاهان، تئوری‌های زیادی ارائه می‌شد و بسیاری از این تئوری‌ها، در محیط‌های مختلف آزمایش شده و به اثبات رسیده‌است و امروز در شمار بدیهیات دانش و تجربه بشر تلقی می‌شود و کسی در تاثیر مثبت موسیقی بحثی نمی‌کند و نظر مخالفی نمی‌دهد و دقیقا به همین دلیل است که در بسیاری از کشورهای توسعه‌یافته، آموزش موسیقی به کودکان اجباری است.
این معلم موسیقی در خصوص بهترین سن آموزش موسیقی به کودکان نیز گفت: بر اساس نظریات علمی روانشناسان جنین در رحم مادر، از دو تا سه ماه قبل از تولد نسبت به موسیقی‌های پیرامون خود واکنش نشان می‌دهد و متخصصان اعتقاد دارند کودک از بدو تولد باید در معرض موسیقی‌های آرام قرار داشته باشد. اضافه برآن اگر به فولکلور مناطق مختلف کشور نگاهی بیندازیم در کنار انواع شعرهای کودکانه و ادبیات کودک، با گونه‌ای مواجه می‌شویم به نام لالایی، که در هر استانی سبک و سیاق خود را داشته و اتفاقا بسیار ریشه‌دار است. لالایی که حاوی نغمه‌های محبت‌آمیز و ملایم مادران در گوش نوزاران و نوباوگان بوده دلیل روشنی است بر توان درک موسیقی در نوزادان. اما برای آموزش موسیقی و حضور کودکان در کلاس‌های آموزشی، بهترین سن 5 سالگی است و بخش عمده کلاس‌های من نیز متشکل از کودکانی در این رده سنی است." 
در پایان لازم است یادآور شویم تمرکز بر تربیت درست کودکان و پرورش نسلی بانشاط و خلاق در حقیقت به معنای ساخت فردای جامعه است. تاکید امروز ما بر فراهم کردن محیط سالم برای کودکان، به معنای لطف در حق این کودکان و یا والدین آنان نیست بلکه دقیقا به معنای انجام یک وظیفه و تکلیف است، وظیفه‌ای که در صورت انجام درست آن طی چندسال آتی، سود و منافع سرشاری مستقیم به خودمان می‌رساند و در صورت قصور و کوتاهی در این بخش، چاره‌ای جز تحمل تبعات آن نخواهیم داشت.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی